Valresultat Uppsala 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 89,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 161 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,5 %
- Röstberättigade
- 162 767
- Avgivna röster
- 145 641
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2018 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 38 310 | 26,5 % |
| MModeraterna | 26 649 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 16 662 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 15 879 | 11,0 % |
| CCenterpartiet | 12 913 | 8,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 724 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 431 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 9 976 | 6,9 % |
| Övriga partier | 3 123 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 37 926 | 25,9 % |
| MModeraterna | 25 351 | 17,3 % |
| VVänsterpartiet | 18 916 | 12,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 13 343 | 9,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 944 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 12 819 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 11 600 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 361 | 6,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 103 | 1,4 % |
| Övriga partier | 1 841 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 37 153 | 25,3 % |
| MModeraterna | 25 521 | 17,4 % |
| VVänsterpartiet | 15 660 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 14 028 | 9,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 13 610 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 418 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 10 470 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 10 394 | 7,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 838 | 2,6 % |
| LPoLPo | 1 689 | 1,2 % |
| Övriga partier | 973 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−3,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,1 % | 24,0 % | 26,1 % | 26,5 % | 29,4 % | 27,6 % |
| M | 26,8 % | 29,5 % | 22,2 % | 18,4 % | 17,6 % | 17,1 % |
| SD | 2,0 % | 3,8 % | 8,2 % | 11,5 % | 13,0 % | 10,9 % |
| V | 6,5 % | 6,4 % | 7,7 % | 11,0 % | 10,2 % | 12,3 % |
| C | 8,6 % | 7,6 % | 5,9 % | 8,9 % | 7,8 % | 8,7 % |
| L | 11,2 % | 9,1 % | 7,3 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,2 % |
| MP | 7,7 % | 11,2 % | 10,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 10,9 % |
| KD | 7,0 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,4 % | 5,9 % |
| Övr | 3,0 % | 2,0 % | 6,8 % | 2,2 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,6 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Uppsala 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppsala 2018
Så skiljer sig Uppsala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 11,5 % i Uppsala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- V +3,0
- MP +2,8
- L +1,9
- KD +0,6
Svagare än i riket
- SD −6,0
- S −1,8
- M −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Uppsala, från 8,2 % till 11,5 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Feministiskt initiativ, som gick från 5,5 % till 0,8 % (−4,7).
- FI −4,7
- M −3,8
- MP −3,4
- SD +3,3
- V +3,3
- C +3,0
- KD +1,7
- ÖVR −1,3
Valdeltagande i Uppsala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,5 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Uppsala på plats 43 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppsala är indelad i 161 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,6 % i Sydvästra Valsätra till 95,0 % i Ärna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sydvästra Valsätra (58,0 %) och sitt svagaste i Faringe-Bladåker (12,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 108, Moderaterna i 37, Sverigedemokraterna i 12 av 161 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,1 % i kommunvalet mot 11,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- SD −2,4
- L +1,9
- S −1,2
- M −1,0
- C +0,6
- V −0,3
- KD +0,2
- MP −0,1
Största parti i Uppsala sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 161 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almunge tätort | S | 28,1 % | S | 25,7 % | 84,4 % |
| Almungebygden | SD | 26,2 % | SD | 19,3 % | 87,1 % |
| Balingsta-Ramsta-Hagby | M | 21,4 % | S | 18,8 % | 89,4 % |
| Bergsbrunna | M | 30,4 % | M | 30,4 % | 94,0 % |
| Berthåga-Flogsta | S | 20,4 % | S | 20,5 % | 90,6 % |
| Björklinge glesbygd | SD | 24,8 % | SD | 22,0 % | 89,5 % |
| Byggmästaren | S | 29,5 % | S | 29,7 % | 86,0 % |
| Byggmästarparken | S | 32,6 % | S | 29,7 % | 88,1 % |
| Bälinge glesbygd | S | 35,4 % | S | 34,1 % | 93,0 % |
| Bälinge tätort | M | 27,5 % | S | 27,4 % | 89,2 % |
| Börje | M | 21,2 % | C | 24,9 % | 90,4 % |
| Centrala Kungsängen | M | 26,1 % | M | 25,8 % | 92,5 % |
| Centrala Luthagen | M | 19,7 % | M | 18,8 % | 88,9 % |
| Centrala Svartbäcken | S | 26,6 % | S | 25,7 % | 88,4 % |
| Centrala Årsta | S | 34,7 % | S | 33,5 % | 81,0 % |
| Centrum | M | 25,5 % | M | 24,2 % | 84,7 % |
| Dalby-Uppsala-Näs-Västeråker | M | 24,8 % | M | 23,6 % | 91,7 % |
| Danmark | M | 24,7 % | M | 23,1 % | 88,0 % |
| Djäknegatan | S | 24,5 % | S | 25,4 % | 87,9 % |
| Ekeby | S | 32,6 % | S | 29,6 % | 85,4 % |
| Eriksberg-Håga | S | 27,7 % | S | 21,4 % | 90,0 % |
| Eriksberg-Marmorvägen | S | 34,2 % | S | 29,5 % | 76,9 % |
| Eriksberg-Västertorg | S | 26,1 % | S | 23,1 % | 83,6 % |
| Eriksdal | S | 22,0 % | S | 21,3 % | 89,1 % |
| Faringe-Bladåker | SD | 31,1 % | LPo | 24,4 % | 81,8 % |
| Fjärdingen | M | 22,3 % | M | 20,7 % | 88,9 % |
| Funbo | M | 17,9 % | S | 17,7 % | 91,2 % |
| Fyrisvall-Seminariet | S | 27,0 % | S | 27,3 % | 85,0 % |
| Fålhagen-Almtuna | M | 20,4 % | M | 20,2 % | 92,1 % |
| Fålhagen-Boländerna | M | 22,1 % | M | 22,5 % | 89,5 % |
| Fålhagen-Vaksala Torg | S | 22,6 % | M | 21,8 % | 89,9 % |
| Fålhagen-Östra Station | S | 22,9 % | S | 21,6 % | 85,5 % |
| Gamla Storvreta | S | 28,8 % | S | 28,6 % | 88,3 % |
| Gamla Uppsala | M | 26,1 % | M | 26,7 % | 90,3 % |
| Gottsunda centrum | S | 41,1 % | S | 39,8 % | 75,2 % |
| Gottsunda-Blomdahls väg | S | 58,0 % | S | 54,3 % | 69,8 % |
| Gottsunda-Vårdsätra | M | 27,0 % | M | 25,3 % | 91,7 % |
| Gränbyparken | S | 46,0 % | S | 43,2 % | 72,6 % |
| Gunsta tätort | S | 23,4 % | M | 22,6 % | 85,4 % |
| Gåvsta | S | 24,1 % | M | 23,6 % | 87,4 % |
| Husbyborg | S | 26,5 % | S | 26,2 % | 90,8 % |
| Hällby | S | 25,5 % | S | 25,1 % | 90,3 % |
| Jumkil-Åkerby | S | 26,1 % | S | 22,7 % | 88,7 % |
| Järlåsa | SD | 27,0 % | S | 22,9 % | 83,3 % |
| Kantorsgatan | S | 21,9 % | S | 24,8 % | 81,2 % |
| Knutby | SD | 24,6 % | LPo | 26,7 % | 86,5 % |
| Kungsgärdet | S | 19,9 % | S | 18,2 % | 92,0 % |
| Kungsängens gård-Vilan | M | 24,2 % | M | 23,2 % | 90,5 % |
| Kvarnen | S | 31,1 % | S | 29,2 % | 87,1 % |
| Kåbo | M | 26,7 % | M | 22,5 % | 88,5 % |
| Kåbo-Batteriparken | S | 24,4 % | S | 23,2 % | 89,4 % |
| Källparken | S | 30,6 % | S | 30,1 % | 80,7 % |
| Källsprånget | S | 35,6 % | S | 34,8 % | 83,0 % |
| Körveln | S | 31,8 % | S | 30,0 % | 85,6 % |
| Lindbacken | M | 31,5 % | M | 30,6 % | 92,5 % |
| Linnéträdgården | S | 23,5 % | S | 23,5 % | 83,3 % |
| Luthagen-Prästgårdsgatan | S | 25,7 % | S | 23,5 % | 90,9 % |
| Länna | S | 24,8 % | S | 23,1 % | 88,5 % |
| Lövstalöt | S | 27,4 % | S | 26,3 % | 90,4 % |
| Malma backe-Valsätra | S | 25,9 % | S | 22,9 % | 88,5 % |
| Mellersta Gottsunda | S | 47,8 % | S | 43,9 % | 71,9 % |
| Mellersta Sunnersta | M | 30,4 % | M | 27,5 % | 91,4 % |
| Mellersta Sävja | S | 42,3 % | S | 39,0 % | 77,1 % |
| Mikaelsplan | S | 24,4 % | S | 24,6 % | 88,1 % |
| Nordvästra Sävja | S | 32,7 % | S | 33,0 % | 85,5 % |
| Nordöstra Sävja | S | 33,4 % | S | 31,2 % | 85,6 % |
| Nordöstra Valsätra | S | 23,7 % | S | 21,5 % | 90,5 % |
| Norra Fålhagen | S | 27,6 % | S | 25,8 % | 87,6 % |
| Norra Gottsunda | S | 49,1 % | S | 45,4 % | 67,0 % |
| Norra Gränby | S | 30,7 % | S | 31,8 % | 82,4 % |
| Norra Kapellgärdet | S | 30,6 % | S | 29,0 % | 90,2 % |
| Norra Kungsängen | S | 22,9 % | S | 21,4 % | 88,6 % |
| Norra Kvarngärdet | S | 32,1 % | S | 30,1 % | 81,6 % |
| Norra Luthagen | M | 21,7 % | M | 24,7 % | 88,8 % |
| Norra Löten | S | 39,8 % | S | 39,6 % | 74,2 % |
| Norra Norby | M | 22,4 % | M | 21,0 % | 93,0 % |
| Norra Nyby | S | 42,0 % | S | 39,7 % | 78,2 % |
| Norra Salabacke | S | 34,0 % | S | 31,4 % | 87,9 % |
| Norra Storvreta | S | 32,4 % | S | 31,8 % | 92,1 % |
| Norra Sunnersta | M | 29,1 % | M | 26,9 % | 88,8 % |
| Norra Svartbäcken | S | 24,7 % | S | 22,2 % | 91,7 % |
| Norra Årsta | S | 32,5 % | S | 31,5 % | 86,1 % |
| Nyby gård | S | 34,4 % | S | 34,0 % | 76,2 % |
| Nåntuna | S | 27,2 % | S | 27,3 % | 91,8 % |
| Observatoriet | V | 20,3 % | S | 17,9 % | 89,9 % |
| Orphei drängars plats | M | 23,3 % | M | 23,6 % | 87,4 % |
| Rackarberget | V | 26,7 % | V | 21,3 % | 86,4 % |
| Rasbokil | SD | 24,0 % | M | 20,2 % | 84,7 % |
| Rickomberga | S | 24,6 % | S | 22,2 % | 89,5 % |
| Rosendal | M | 19,4 % | S | 19,8 % | 87,6 % |
| Samariterhemmet | S | 25,5 % | S | 23,2 % | 85,3 % |
| Sankt Johannes | S | 17,7 % | M | 16,8 % | 88,9 % |
| Sernanders väg | S | 29,7 % | S | 29,0 % | 80,0 % |
| Skolparken | M | 29,2 % | M | 27,7 % | 89,4 % |
| Skomakarberget | S | 37,7 % | S | 33,6 % | 82,5 % |
| Skuttunge | S | 22,5 % | S | 21,4 % | 89,9 % |
| Skyttorp-Tensta | S | 28,4 % | S | 26,1 % | 85,1 % |
| Slavsta | S | 26,2 % | S | 23,8 % | 88,3 % |
| Sommarro | S | 21,1 % | S | 19,1 % | 88,7 % |
| Stavby | S | 21,3 % | S | 19,8 % | 86,2 % |
| Stenhagen-Herrhagen | S | 32,9 % | S | 31,4 % | 89,1 % |
| Stenhagen-Kvarnbo | S | 38,8 % | S | 34,8 % | 80,3 % |
| Storvreta-Lyckebo | S | 33,2 % | S | 33,7 % | 88,9 % |
| Storvretabygden | SD | 23,6 % | SD | 20,9 % | 90,0 % |
| Studentvägen | V | 18,8 % | V | 17,9 % | 87,2 % |
| Svartbäcken-Fyrishov | S | 30,0 % | S | 27,0 % | 80,6 % |
| Sydvästra Luthagen | S | 18,4 % | S | 18,6 % | 87,9 % |
| Sydvästra Valsätra | S | 58,0 % | S | 53,8 % | 58,6 % |
| Södra Centrum | M | 24,3 % | M | 25,3 % | 84,5 % |
| Södra Flogsta | S | 28,0 % | S | 25,8 % | 88,7 % |
| Södra Gottsunda | S | 47,7 % | S | 45,3 % | 75,4 % |
| Södra Gränby | S | 32,7 % | S | 30,5 % | 85,6 % |
| Södra Kungsängen | S | 23,2 % | S | 25,1 % | 90,9 % |
| Södra Kvarngärdet | S | 35,3 % | S | 37,0 % | 78,8 % |
| Södra Norby | M | 23,1 % | M | 21,5 % | 91,2 % |
| Södra Nyby | S | 34,4 % | S | 31,7 % | 84,3 % |
| Södra Nåntuna | M | 26,3 % | M | 23,0 % | 93,3 % |
| Södra Rasbobygden | SD | 22,0 % | SD | 18,9 % | 90,5 % |
| Södra Salabacke | S | 28,4 % | S | 26,9 % | 90,0 % |
| Södra Sunnersta | M | 29,5 % | M | 28,5 % | 89,5 % |
| Södra Svartbäcken | S | 28,1 % | S | 28,1 % | 86,8 % |
| Södra Sävja | S | 33,4 % | S | 30,3 % | 82,2 % |
| Tiundaskolan | S | 20,5 % | S | 19,4 % | 92,6 % |
| Tornet | S | 28,2 % | S | 28,2 % | 91,1 % |
| Tuna | SD | 23,0 % | SD | 19,7 % | 86,5 % |
| Ulleråker | S | 28,5 % | S | 25,6 % | 87,5 % |
| Ultuna-Ulleråker | S | 22,8 % | S | 21,4 % | 90,3 % |
| Vaksala-Jälla | M | 23,4 % | M | 22,7 % | 91,1 % |
| Valsätra-Spinnrocksvägen | S | 38,0 % | S | 37,9 % | 73,4 % |
| Vattholma | S | 29,0 % | S | 27,7 % | 89,5 % |
| Viksta | SD | 24,3 % | SD | 20,2 % | 82,4 % |
| Vreta-Ytternäs | M | 30,5 % | M | 31,3 % | 87,0 % |
| Väktargatan | S | 23,9 % | S | 24,4 % | 87,6 % |
| Vänge tätort | S | 30,7 % | S | 27,3 % | 84,5 % |
| Vängebygden | M | 23,2 % | M | 23,0 % | 91,5 % |
| Västra Björklinge | S | 28,3 % | S | 25,9 % | 91,3 % |
| Västra Flogsta | V | 31,6 % | V | 27,5 % | 87,5 % |
| Västra Gränby | S | 38,1 % | S | 38,3 % | 71,8 % |
| Västra Höganäs | S | 22,4 % | M | 21,7 % | 89,0 % |
| Västra Kungsängen | M | 31,6 % | M | 30,6 % | 93,4 % |
| Västra Löten | S | 40,8 % | S | 36,6 % | 85,4 % |
| Västra Norby | S | 24,6 % | S | 20,9 % | 91,7 % |
| Västra Salabacke | S | 33,4 % | S | 32,8 % | 83,9 % |
| Västra Stenhagen | S | 35,7 % | S | 37,2 % | 78,3 % |
| Västra Tuna backar | S | 38,4 % | S | 34,4 % | 87,5 % |
| Yrsaparken | S | 26,6 % | S | 24,1 % | 87,4 % |
| Åkerlänna | SD | 26,5 % | SD | 20,6 % | 87,9 % |
| Åland-Skogstibble | SD | 24,2 % | S | 21,3 % | 83,9 % |
| Ärna | M | 25,4 % | S | 26,3 % | 95,0 % |
| Östra Björklinge | S | 30,1 % | S | 28,8 % | 88,0 % |
| Östra Eriksberg | S | 26,5 % | S | 23,7 % | 87,8 % |
| Östra Fålhagen | M | 24,5 % | M | 24,7 % | 92,0 % |
| Östra Gottsunda | S | 42,2 % | S | 35,5 % | 82,0 % |
| Östra Höganäs | S | 22,6 % | S | 22,2 % | 87,4 % |
| Östra Luthagen | M | 18,8 % | M | 17,3 % | 86,6 % |
| Östra Löten | S | 40,5 % | S | 35,8 % | 80,7 % |
| Östra Stenhagen | S | 44,0 % | S | 40,2 % | 81,0 % |
| Östra Storvreta | S | 28,5 % | S | 28,1 % | 92,9 % |
| Östra Sunnersta | M | 29,5 % | M | 25,6 % | 91,1 % |
| Östra Tuna backar | S | 31,8 % | S | 30,9 % | 83,1 % |
| Östra Årsta | S | 30,2 % | S | 27,3 % | 92,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018