Valresultat Uppsala 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Uppsala med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 122 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 149 316
- Avgivna röster
- 129 365
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 37 802 | 29,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 744 | 24,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 291 | 11,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 716 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 9 681 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 8 248 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 8 158 | 6,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 916 | 3,8 % |
| Övriga partier | 2 503 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 34 415 | 27,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 716 | 27,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 13 540 | 10,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 228 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 9 304 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 7 580 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 7 531 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 765 | 3,0 % |
| Övriga partier | 1 733 | 1,4 % |
Kommunvalet 2010 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 35 160 | 28,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 631 | 24,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 900 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 262 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 8 813 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 8 325 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 7 068 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 173 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 469 | 1,2 % |
| Övriga partier | 1 802 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har MP gjort (+3,4 procentenheter).
- M
- S
- MP
- L
- C
- KD
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,8 % | 29,5 % | 22,2 % | 18,4 % | 17,6 % | 17,1 % |
| S | 27,1 % | 24,0 % | 26,1 % | 26,5 % | 29,4 % | 27,6 % |
| MP | 7,7 % | 11,2 % | 10,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 10,9 % |
| L | 11,2 % | 9,1 % | 7,3 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,2 % |
| C | 8,6 % | 7,6 % | 5,9 % | 8,9 % | 7,8 % | 8,7 % |
| KD | 7,0 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,4 % | 5,9 % |
| V | 6,5 % | 6,4 % | 7,7 % | 11,0 % | 10,2 % | 12,3 % |
| SD | 2,0 % | 3,8 % | 8,2 % | 11,5 % | 13,0 % | 10,9 % |
| Övr | 3,0 % | 2,0 % | 6,8 % | 2,2 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,6 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Uppsala 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppsala 2010
Så skiljer sig Uppsala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 24,0 % i Uppsala mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,8
- FP +2,1
- C +1,0
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −6,7
- SD −1,9
- M −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Uppsala, från 7,7 % till 11,2 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,1 % till 24,0 % (−3,1).
- MP +3,4
- S −3,1
- M +2,7
- FP −2,1
- SD +1,8
- C −1,1
- KD −0,6
- FI −0,4
Valdeltagande i Uppsala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,6 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Uppsala på plats 48 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppsala är indelad i 122 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i 1 Norra Luthagen till 93,3 % i 24 Södra Kungsängen.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i 92 Mellersta Sunnersta (49,3 %) och sitt svagaste i 85 Norra Gottsunda (6,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 76, Socialdemokraterna i 41, Miljöpartiet i 5 av 122 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,2 % i kommunvalet mot 29,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,3 procentenheter.
- M −1,3
- MP +0,8
- KD −0,8
- FP +0,7
- S +0,6
- SD −0,5
- C −0,5
- V +0,3
Största parti i Uppsala sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 122 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Norra Luthagen | M | 37,8 % | M | 36,7 % | 64,2 % |
| 2 Södra Svartbäcken | M | 27,3 % | S | 26,6 % | 82,5 % |
| 3 Norra Kapellgärdet | MP | 21,9 % | MP | 23,9 % | 81,7 % |
| 4 Södra Kapellgärdet | MP | 23,8 % | MP | 25,5 % | 83,5 % |
| 5 Luthagen-Eriksdal | M | 31,4 % | M | 30,9 % | 89,3 % |
| 6 Centrala Luthagen | M | 35,3 % | M | 32,6 % | 86,6 % |
| 7 Östra Luthagen | M | 32,2 % | M | 32,3 % | 84,9 % |
| 8 Norra Centrum | M | 31,5 % | M | 31,9 % | 80,8 % |
| 9 Västra Höganäs | M | 35,7 % | M | 35,8 % | 84,4 % |
| 10 Östra Höganäs | M | 34,0 % | M | 33,1 % | 83,5 % |
| 11 Norra Kvarngärdet | S | 39,4 % | S | 39,1 % | 72,7 % |
| 12 Södra Kvarngärdet | S | 49,9 % | S | 45,9 % | 74,6 % |
| 13 Sydvästra Luthagen | M | 31,9 % | M | 28,7 % | 85,1 % |
| 14 Observatoriet | M | 25,6 % | M | 26,1 % | 88,5 % |
| 15 Skolparken | M | 42,0 % | M | 43,8 % | 88,2 % |
| 16 Fjärdingen | M | 34,0 % | M | 36,5 % | 85,8 % |
| 17 Södra Centrum | M | 37,7 % | M | 39,1 % | 76,6 % |
| 18 Fålhagen-Östra Station | M | 31,8 % | M | 30,0 % | 83,5 % |
| 19 Fålhagen-Vaksala Torg | M | 35,0 % | M | 33,7 % | 86,9 % |
| 20 Petterslund-Almtuna | M | 32,3 % | M | 30,4 % | 85,3 % |
| 21 Norra Kungsängen | M | 32,1 % | M | 32,7 % | 82,0 % |
| 22 Fålhagen-Almtuna | M | 35,0 % | M | 32,4 % | 88,5 % |
| 23 Portalgatan | M | 36,7 % | M | 35,8 % | 89,1 % |
| 24 Södra Kungsängen | M | 38,3 % | M | 38,0 % | 93,3 % |
| 25 Tiundaskolan | M | 29,7 % | M | 30,0 % | 88,2 % |
| 26 Rackarberget | MP | 30,5 % | MP | 32,6 % | 83,5 % |
| 27 Fyrisvall-Librobäck | M | 31,6 % | M | 28,4 % | 85,2 % |
| 28 Sankt Johannes | M | 33,6 % | M | 33,0 % | 84,9 % |
| 29 Centrum | M | 41,1 % | M | 43,5 % | 80,6 % |
| 30 Vaksalagatan-Njord | M | 38,0 % | M | 35,6 % | 84,3 % |
| 31 Luthagen-Husbyborg | M | 25,6 % | M | 23,3 % | 78,0 % |
| 32 Stenhagen-Herrhagen | M | 30,7 % | M | 28,4 % | 81,7 % |
| 33 Stenhagen-Berthåga | M | 26,4 % | S | 25,7 % | 74,9 % |
| 34 Södra Flogsta | M | 21,6 % | S | 23,1 % | 87,2 % |
| 35 Norra Flogsta | S | 25,8 % | S | 25,1 % | 84,4 % |
| 36 Rickomberga | M | 31,3 % | M | 28,7 % | 85,7 % |
| 37 Ekeby-Studentstaden | MP | 21,4 % | MP | 24,3 % | 84,2 % |
| 38 Kungsgärdet | M | 27,7 % | M | 25,7 % | 88,6 % |
| 39 Kåbo | M | 37,2 % | M | 36,9 % | 84,1 % |
| 40 Eriksberg-Håga | S | 24,9 % | S | 23,3 % | 84,3 % |
| 41 Eriksberg-Västertorg | S | 24,5 % | S | 24,4 % | 80,4 % |
| 42 Eriksberg | S | 31,3 % | S | 31,0 % | 80,1 % |
| 43 Eriksberg-Täljstenen | S | 27,8 % | S | 27,9 % | 83,6 % |
| 44 Västra Norby | M | 32,1 % | M | 29,4 % | 89,6 % |
| 45 Östra Norby | M | 39,2 % | M | 37,7 % | 90,7 % |
| 46 Östra Stenhagen | S | 35,1 % | S | 35,8 % | 79,0 % |
| 47 Västra Flogsta | MP | 29,2 % | MP | 31,4 % | 84,1 % |
| 48 Sernanders väg | S | 25,2 % | MP | 26,8 % | 78,3 % |
| 50 Yrsaparken-Nyby gård | S | 31,2 % | S | 31,4 % | 80,7 % |
| 51 Tuna Backar-Ärna | S | 31,9 % | S | 33,2 % | 83,5 % |
| 52 Gamla Uppsala | M | 42,1 % | M | 36,5 % | 88,5 % |
| 53 Södra Nyby | S | 34,0 % | S | 34,9 % | 81,8 % |
| 54 Norra Nyby | S | 41,4 % | S | 40,7 % | 77,2 % |
| 55 Svartbäcken-Tuna Backar | S | 28,7 % | S | 29,2 % | 86,2 % |
| 56 Tuna Backar | S | 33,2 % | S | 32,5 % | 83,0 % |
| 57 Norra Svartbäcken | M | 33,2 % | M | 31,3 % | 86,4 % |
| 58 Norra Löten | S | 38,0 % | S | 36,5 % | 76,6 % |
| 59 Södra Löten | S | 37,5 % | S | 35,2 % | 80,6 % |
| 60 Bellmansgatan | S | 36,3 % | S | 35,1 % | 83,2 % |
| 61 Vaksala-Jälla | M | 38,7 % | M | 36,5 % | 79,3 % |
| 62 Norra Gränby | S | 45,5 % | S | 44,0 % | 72,1 % |
| 63 Västra Gränby | S | 50,2 % | S | 47,9 % | 69,0 % |
| 64 Södra Gränby | S | 36,7 % | S | 36,2 % | 80,2 % |
| 65 Norra Salabacke | S | 31,6 % | M | 32,1 % | 82,4 % |
| 66 Västra Salabacke | S | 31,1 % | S | 32,6 % | 80,4 % |
| 67 Källparken | S | 39,2 % | S | 37,2 % | 75,2 % |
| 68 Norra Årsta | S | 33,9 % | S | 31,4 % | 80,4 % |
| 69 Centrala Årsta | M | 33,5 % | M | 31,2 % | 87,3 % |
| 70 Södra Salabacke | S | 29,3 % | S | 30,3 % | 84,9 % |
| 71 Östra Salabacke | S | 31,6 % | S | 31,3 % | 84,6 % |
| 72 Södra Årsta | S | 32,0 % | S | 32,0 % | 77,4 % |
| 73 Slavsta | M | 30,9 % | M | 30,9 % | 86,3 % |
| 74 Östra Årsta | S | 30,4 % | S | 29,1 % | 81,5 % |
| 75 Skomakarberget | S | 41,5 % | S | 40,6 % | 78,6 % |
| 76 Byggmästaren | S | 35,6 % | S | 36,2 % | 78,4 % |
| 81 Ulleråker | M | 27,9 % | M | 24,6 % | 81,8 % |
| 82 Gottsunda-Vårdsätra | M | 44,5 % | M | 42,0 % | 89,8 % |
| 83 Norra Valsätra | M | 31,5 % | M | 29,5 % | 87,1 % |
| 84 Sunnersta-Ultuna | M | 35,9 % | M | 33,7 % | 87,6 % |
| 85 Norra Gottsunda | S | 51,3 % | S | 48,9 % | 67,0 % |
| 86 Södra Valsätra | S | 47,1 % | S | 47,7 % | 64,9 % |
| 87 Västra Gottsunda | S | 46,6 % | S | 43,5 % | 70,6 % |
| 88 Mellersta Gottsunda | S | 44,5 % | S | 44,0 % | 73,9 % |
| 89 Södra Gottsunda | S | 39,3 % | S | 39,5 % | 80,9 % |
| 90 Norra Sunnersta | M | 44,3 % | M | 44,5 % | 89,6 % |
| 91 Södra Sunnersta | M | 43,8 % | M | 43,7 % | 91,4 % |
| 92 Mellersta Sunnersta | M | 49,3 % | M | 49,3 % | 89,0 % |
| 101 Bergbrunna-Uppsävja-Danmark | M | 43,7 % | M | 41,1 % | 86,2 % |
| 102 Nåntuna-Vilan | M | 41,0 % | M | 40,5 % | 90,9 % |
| 103 Nåntuna | M | 42,7 % | M | 44,1 % | 92,4 % |
| 104 Norra Sävja | S | 34,0 % | S | 35,9 % | 84,8 % |
| 105 Södra Sävja | S | 29,8 % | S | 28,4 % | 80,1 % |
| 106 Mellersta Sävja | S | 43,3 % | S | 43,5 % | 72,4 % |
| 109 Funbo | M | 30,6 % | M | 29,2 % | 87,4 % |
| 110 Balingsta-Ramsta-Hagby | M | 35,7 % | M | 32,7 % | 88,0 % |
| 114 Dalby-Uppsala-Näs-Västeråker | M | 42,3 % | M | 42,9 % | 88,2 % |
| 117 Vänge-Läby | M | 33,1 % | M | 30,3 % | 85,3 % |
| 127 Åland-Skogstibble | M | 29,9 % | M | 29,6 % | 83,0 % |
| 128 Järlåsa | M | 29,4 % | M | 27,1 % | 79,0 % |
| 129 Jumkil-Åkerby | M | 32,5 % | M | 29,6 % | 85,4 % |
| 130 Börje | M | 33,9 % | M | 26,1 % | 87,0 % |
| 131 Åkerlänna | M | 29,8 % | M | 26,8 % | 83,8 % |
| 132 Bälinge glesbygd | M | 35,0 % | M | 32,4 % | 89,4 % |
| 133 Lövstalöt | M | 34,9 % | M | 32,6 % | 87,9 % |
| 134 Bälinge tätort | M | 39,6 % | M | 34,5 % | 88,6 % |
| 135 Skuttunge | M | 31,3 % | M | 29,1 % | 88,4 % |
| 136 Skyttorp-Tensta | S | 30,8 % | S | 30,7 % | 80,9 % |
| 137 Vattholma | M | 28,1 % | M | 27,5 % | 86,6 % |
| 141 Västra Storvreta | M | 34,5 % | M | 31,4 % | 85,9 % |
| 142 Östra Storvreta | M | 33,4 % | M | 31,4 % | 90,6 % |
| 143 Storvreta-Lyckebo | S | 30,7 % | S | 31,7 % | 84,6 % |
| 146 Björklinge glesbygd | M | 33,4 % | M | 31,9 % | 85,9 % |
| 147 Björklinge tätort | M | 33,9 % | M | 33,4 % | 86,7 % |
| 151 Viksta | M | 28,5 % | S | 26,6 % | 83,4 % |
| 152 Knutby | M | 34,0 % | M | 34,6 % | 84,8 % |
| 153 Faringe-Bladåker | M | 33,6 % | M | 34,1 % | 80,7 % |
| 154 Almunge | M | 39,0 % | M | 36,4 % | 82,8 % |
| 155 Länna | M | 29,9 % | M | 30,4 % | 86,0 % |
| 176 Stavby | M | 32,0 % | M | 30,7 % | 85,2 % |
| 177 Tuna | M | 30,3 % | M | 30,0 % | 79,9 % |
| 178 Gåvsta-Rasbo | M | 33,2 % | M | 34,1 % | 82,9 % |
| 180 Rasbokil | M | 38,7 % | M | 33,7 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010