Valresultat Enköping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Enköping med 34,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 30 281
- Avgivna röster
- 25 527
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 755 | 34,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 325 | 29,1 % |
| CCenterpartiet | 2 527 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 511 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 370 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 330 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 164 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 896 | 3,6 % |
| Övriga partier | 283 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 019 | 32,5 % |
| MModeraterna | 7 720 | 31,3 % |
| CCenterpartiet | 2 996 | 12,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 497 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 229 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 043 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 012 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 941 | 3,8 % |
| Övriga partier | 180 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 395 | 33,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 616 | 30,7 % |
| CCenterpartiet | 3 247 | 13,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 527 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 113 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 091 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 885 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 785 | 3,2 % |
| Övriga partier | 183 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).
- M
- S
- C
- MP
- SD
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,8 % | 34,8 % | 26,5 % | 22,9 % | 21,7 % | 22,0 % |
| S | 34,4 % | 29,1 % | 30,2 % | 26,1 % | 27,9 % | 25,9 % |
| C | 12,6 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,0 % | 6,7 % | 6,1 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,9 % |
| SD | 2,3 % | 5,4 % | 13,5 % | 20,3 % | 24,7 % | 22,5 % |
| L | 5,2 % | 5,3 % | 5,0 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,4 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 4,0 % | 6,6 % | 6,4 % | 7,4 % |
| V | 3,8 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,7 % | 4,2 % | 6,2 % |
| Övr | 2,8 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,0 % | 87,7 % | 84,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Enköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Enköping 2010
Så skiljer sig Enköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 34,8 % i Enköping mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +4,7
- C +3,5
Svagare än i riket
- V −2,0
- FP −1,8
- S −1,5
- MP −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Enköping, från 28,8 % till 34,8 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,4 % till 29,1 % (−5,3).
- M +6,0
- S −5,3
- SD +3,2
- C −2,5
- MP +1,7
- KD −1,3
- V −0,2
- FP +0,1
Valdeltagande i Enköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Enköping på plats 147 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Enköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Västerleden N till 88,0 % i Bergvreten.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Gånsta-Bredsand (45,6 %) och sitt svagaste i Västerleden N (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 5 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.
- C +3,0
- S +1,5
- KD −1,5
- M −1,0
- SD −1,0
- FP −0,9
- MP +0,1
- V +0,0
Största parti i Enköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Enköping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvreten | M | 36,8 % | M | 35,9 % | 88,0 % |
| Enögla | S | 45,1 % | S | 45,3 % | 74,6 % |
| Fanna | M | 36,1 % | M | 37,4 % | 87,6 % |
| Fjärdhundra | M | 29,8 % | M | 27,5 % | 80,8 % |
| Grillby | M | 41,8 % | M | 36,6 % | 84,0 % |
| Gånsta-Bredsand | M | 45,6 % | M | 47,8 % | 86,3 % |
| Hummelsta | M | 33,0 % | M | 31,3 % | 82,4 % |
| Korsängen | M | 36,6 % | M | 35,9 % | 86,9 % |
| Kryddgården | M | 35,6 % | M | 36,8 % | 76,5 % |
| Lillkyrka | M | 37,4 % | M | 35,2 % | 84,2 % |
| Munksundet | M | 37,8 % | M | 38,7 % | 87,8 % |
| Romberga | S | 46,1 % | S | 49,7 % | 76,0 % |
| S:t Ilian N | M | 33,8 % | M | 34,7 % | 79,4 % |
| S:t Ilian S | S | 34,5 % | S | 35,9 % | 82,9 % |
| Skolsta | M | 41,0 % | M | 39,0 % | 83,9 % |
| Sparrsätra | M | 34,5 % | M | 34,4 % | 86,3 % |
| Svinnegarn | M | 41,8 % | M | 41,9 % | 85,5 % |
| Torstuna | M | 35,2 % | M | 35,5 % | 83,8 % |
| Västerleden N | S | 53,7 % | S | 54,7 % | 72,5 % |
| Västerleden S | S | 40,2 % | S | 40,2 % | 80,9 % |
| Örsundsbro V | M | 36,4 % | M | 33,9 % | 84,6 % |
| Örsundsbro Ö | M | 38,2 % | M | 34,0 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010