Valresultat Enköping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Enköping med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,6 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 36 821
- Avgivna röster
- 31 358
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2026 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 029 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 963 | 22,5 % |
| MModeraterna | 6 815 | 22,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 303 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 937 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 879 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 368 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 219 | 3,9 % |
| Övriga partier | 494 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 858 | 28,8 % |
| MModeraterna | 7 150 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 721 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 036 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 103 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 1 747 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 049 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 693 | 2,3 % |
| Övriga partier | 390 | 1,3 % |
Kommunvalet 2026 i Enköping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Enköping har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 16 mandat (+3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 11.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 924 | 25,6 % | 16(+3) |
| MModeraterna | 6 700 | 21,7 % | 13(+3) |
| SDSverigedemokraterna | 5 531 | 17,9 % | 11(+2) |
| NENNystart Enköping (NE) | 2 746 | 8,9 % | 5(−1) |
| KDKristdemokraterna | 2 011 | 6,5 % | 4(+1) |
| VVänsterpartiet | 1 979 | 6,4 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 1 957 | 6,3 % | 4(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 117 | 3,6 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 765 | 2,5 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 205 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 29,1 % | 30,2 % | 26,1 % | 27,9 % | 25,9 % |
| SD | 2,3 % | 5,4 % | 13,5 % | 20,3 % | 24,7 % | 22,5 % |
| M | 28,8 % | 34,8 % | 26,5 % | 22,9 % | 21,7 % | 22,0 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 4,0 % | 6,6 % | 6,4 % | 7,4 % |
| V | 3,8 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,7 % | 4,2 % | 6,2 % |
| C | 12,6 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,0 % | 6,7 % | 6,1 % |
| L | 5,2 % | 5,3 % | 5,0 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,0 % | 87,7 % | 84,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Enköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Enköping 2026
Så skiljer sig Enköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i Enköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,0
- M +2,1
- KD +1,3
Svagare än i riket
- MP −2,2
- V −2,2
- S −2,1
- C −1,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Enköping, från 4,2 % till 6,2 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,7 % till 22,5 % (−2,2).
- SD −2,2
- V +2,0
- S −2,0
- KD +1,1
- L +0,8
- C −0,6
- MP +0,6
- M +0,3
Valdeltagande i Enköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Enköping på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Enköping är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Västerleden N till 88,6 % i Bredsand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Romberga (42,4 %) och sitt svagaste i Skolsta (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 5 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,9 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,6 procentenheter.
- SD −4,6
- L −1,9
- KD −0,9
- M −0,3
- MP −0,3
- S −0,3
- C +0,3
- V +0,2
Största parti i Enköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Enköping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvreten | S | 27,8 % | S | 26,5 % | 84,3 % |
| Bredsand | M | 31,0 % | M | 33,9 % | 88,6 % |
| Enögla | S | 34,2 % | S | 33,7 % | 75,8 % |
| Fanna | S | 27,8 % | S | 26,0 % | 83,0 % |
| Fjärdhundra | SD | 32,3 % | SD | 26,4 % | 82,8 % |
| Grillby | SD | 27,6 % | M | 23,8 % | 86,4 % |
| Gånsta | M | 28,3 % | M | 29,8 % | 86,2 % |
| Hummelsta | SD | 27,1 % | S | 25,0 % | 85,0 % |
| Korsängen | S | 37,6 % | S | 37,5 % | 80,1 % |
| Kryddgården | S | 28,0 % | S | 26,7 % | 79,8 % |
| Lillkyrka | SD | 25,6 % | M | 22,2 % | 87,9 % |
| Munksundet | M | 27,8 % | M | 26,8 % | 86,0 % |
| Romberga | S | 42,4 % | S | 45,5 % | 75,3 % |
| S:t Ilian N | S | 28,4 % | S | 27,7 % | 82,0 % |
| S:t Ilian S | S | 31,7 % | S | 30,9 % | 80,0 % |
| Skolsta | SD | 30,6 % | SD | 25,3 % | 86,0 % |
| Sparrsätra | SD | 27,1 % | M | 23,7 % | 88,1 % |
| Svinnegarn | M | 25,9 % | M | 27,4 % | 87,5 % |
| Torstuna | SD | 28,1 % | SD | 22,9 % | 84,3 % |
| Västerleden N | S | 34,7 % | S | 34,7 % | 69,4 % |
| Västerleden S | S | 42,0 % | S | 42,6 % | 75,5 % |
| Åkersberg | M | 29,5 % | M | 30,5 % | 87,1 % |
| Örsundsbro V | SD | 24,7 % | M | 26,0 % | 85,5 % |
| Örsundsbro Ö | S | 23,6 % | M | 22,5 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026