Valresultat Heby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Heby med 26,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Heby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Heby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
11 041
Avgivna röster
9 281
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Heby

Riksdagsvalet 2026 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 39626,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 34025,6 %
MModeraterna1 54616,9 %
KDKristdemokraterna7558,3 %
CCenterpartiet6887,5 %
VVänsterpartiet4835,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3674,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3473,8 %
ÖrebrÖrebropartiet1071,2 %
Övriga partier1081,2 %

Regionvalet 2026 i Heby

Regionvalet 2026 i Heby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33325,8 %
SDSverigedemokraterna2 17724,1 %
MModeraterna1 64218,1 %
KDKristdemokraterna8649,6 %
CCenterpartiet8569,5 %
VVänsterpartiet5436,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3213,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1792,0 %
Övriga partier1321,5 %

Kommunvalet 2026 i Heby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Heby har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (±0 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 10 och Moderaterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Heby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30525,4 %11(±0)
SDSverigedemokraterna2 15123,7 %10(±0)
MModeraterna1 66118,3 %8(+3)
CCenterpartiet1 22413,5 %6(−1)
KDKristdemokraterna6256,9 %3(−1)
VVänsterpartiet4935,4 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3143,5 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1731,9 %0(−1)
THHKTillsammans - partiet för hela Heby kommun931,0 %
Övriga partier520,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Heby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Heby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Heby per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,8 %6,9 %16,5 %22,9 %29,6 %26,2 %
S36,9 %33,9 %35,5 %29,1 %27,6 %25,6 %
M18,8 %23,8 %16,4 %13,8 %14,8 %16,9 %
KD7,1 %5,5 %4,8 %8,0 %8,2 %8,3 %
C17,0 %14,4 %13,1 %13,2 %7,9 %7,5 %
V5,9 %4,8 %4,6 %5,5 %4,9 %5,3 %
L5,0 %5,2 %2,7 %3,0 %2,4 %4,0 %
MP3,1 %4,3 %3,6 %2,3 %2,9 %3,8 %
Övr2,4 %1,3 %2,9 %2,1 %1,6 %2,4 %
Valdeltagande78,8 %81,7 %85,0 %86,7 %85,1 %84,1 %

Valdeltagande i Heby 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Heby 2026

Så skiljer sig Heby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Heby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,7
  • KD +2,1
  • Örebr +0,6
  • C +0,5

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • M −2,9
  • S −2,4
  • MP −2,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Heby, från 14,8 % till 16,9 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,6 % till 26,2 % (−3,4).

  • SD −3,4
  • M +2,1
  • S −2,0
  • L +1,6
  • Örebr +1,2
  • MP +0,9
  • C −0,4
  • V +0,4

Valdeltagande i Heby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,1 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Heby på plats 181 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Heby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Västerlövsta Östra - Huddunge till 83,7 % i Östervåla.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tärnsjö (33,5 %) och sitt svagaste i Västerlövsta Västra - Enåker (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Heby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,5 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • C +5,9
  • SD −2,6
  • L −2,1
  • KD −1,4
  • M +1,4
  • MP −0,3
  • S −0,3
  • V +0,1

Största parti i Heby sedan 2006

Största parti har skiftat i Heby under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Heby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,2 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna29,6 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,1 %86,7 %
2014Socialdemokraterna35,5 %85,0 %
2010Socialdemokraterna33,9 %81,7 %
2006Socialdemokraterna36,9 %78,8 %

Valresultat per valdistrikt i Heby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Heby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Heby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HarboSD26,5 %SD25,0 %82,5 %
MorgongåvaS26,6 %S26,1 %81,7 %
TärnsjöSD33,5 %SD31,2 %80,9 %
Västerlövsta Västra - EnåkerS30,5 %S30,4 %78,0 %
Västerlövsta Östra - HuddungeSD26,1 %S26,7 %76,4 %
ÖstervålaS27,1 %SD26,0 %83,7 %

Utforska valdistrikten i Heby på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026