Valresultat Tierp 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tierp med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tierp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Tierp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
16 315
Avgivna röster
13 817
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Tierp

Riksdagsvalet 2026 i Tierp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 17830,6 %
SDSverigedemokraterna3 27023,9 %
MModeraterna2 25416,5 %
KDKristdemokraterna9777,2 %
CCenterpartiet7895,8 %
VVänsterpartiet7865,8 %
MPMiljöpartiet de gröna5944,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5183,8 %
ÖrebrÖrebropartiet1481,1 %
Övriga partier1501,1 %

Regionvalet 2026 i Tierp

Regionvalet 2026 i Tierp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 20130,9 %
SDSverigedemokraterna2 70119,9 %
MModeraterna2 30617,0 %
KDKristdemokraterna1 2148,9 %
CCenterpartiet9997,3 %
VVänsterpartiet9126,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5123,8 %
SULSjukvårdspartiet i Uppsala län3732,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2672,0 %
Övriga partier1170,9 %

Kommunvalet 2026 i Tierp — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tierp har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−5 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Moderaterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Tierp: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 75227,4 %11(−5)
SDSverigedemokraterna2 20116,1 %7(−2)
MModeraterna2 04214,9 %6(−1)
TierpTierpslistan1 84713,5 %6(+4)
CCenterpartiet1 47510,8 %5(−3)
VVänsterpartiet7825,7 %2(−1)
KDKristdemokraterna7045,1 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna6014,4 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2401,8 %0(−1)
Övriga partier620,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tierp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tierp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tierp per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %42,9 %42,6 %33,9 %34,1 %30,6 %
SD3,1 %6,3 %14,3 %20,9 %26,6 %23,9 %
M14,6 %20,6 %15,1 %13,8 %14,4 %16,5 %
KD5,4 %3,6 %2,9 %5,4 %5,9 %7,2 %
C14,4 %10,4 %9,7 %11,3 %7,1 %5,8 %
V5,4 %5,3 %5,1 %6,6 %4,7 %5,8 %
MP3,6 %4,7 %4,2 %2,7 %3,3 %4,3 %
L5,5 %4,6 %2,9 %3,1 %2,6 %3,8 %
Övr2,0 %1,6 %3,3 %2,2 %1,3 %2,2 %
Valdeltagande79,0 %84,0 %85,6 %87,5 %85,3 %84,7 %

Valdeltagande i Tierp 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tierp 2026

Så skiljer sig Tierp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Tierp mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,4
  • S +2,6
  • KD +1,0
  • Örebr +0,5

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • V −2,7
  • MP −1,8
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Tierp, från 14,4 % till 16,5 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 30,6 % (−3,5).

  • S −3,5
  • SD −2,7
  • M +2,1
  • C −1,4
  • L +1,2
  • KD +1,2
  • Örebr +1,1
  • MP +1,1

Valdeltagande i Tierp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,7 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tierp på plats 146 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tierp är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Tierps köping södra till 87,7 % i Vendel.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tierps köping södra (44,4 %) och sitt svagaste i Vendel (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 4 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tierp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • SD −7,9
  • C +5,0
  • S −3,2
  • L −2,0
  • KD −2,0
  • M −1,6
  • V −0,0
  • MP +0,0

Största parti i Tierp sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tierp i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tierp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,6 %84,7 %
2022Socialdemokraterna34,1 %85,3 %
2018Socialdemokraterna33,9 %87,5 %
2014Socialdemokraterna42,6 %85,6 %
2010Socialdemokraterna42,9 %84,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,0 %

Valresultat per valdistrikt i Tierp 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Tierp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tierp, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HållnäsS29,2 %S24,9 %86,9 %
KyrkbynSD30,2 %SD19,1 %86,3 %
MånkarboSD27,3 %M22,7 %86,0 %
SkärplingeS29,3 %S26,5 %86,2 %
SvanbyS35,3 %S34,4 %79,3 %
SöderforsS35,2 %S30,9 %76,7 %
Tierps köping norraS32,3 %S30,2 %81,3 %
Tierps köping södraS44,4 %S41,7 %73,8 %
ToboSD30,4 %S21,8 %85,6 %
VallskogaS29,8 %S28,2 %85,6 %
VendelSD28,6 %SD24,1 %87,7 %
Västland - KarlholmS34,1 %S29,5 %82,4 %
Örbyhus NordostS28,3 %S21,6 %86,2 %
Örbyhus SydvästS31,3 %S26,5 %80,5 %

Utforska valdistrikten i Tierp på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026