Valresultat Uppsala 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 149 valdistrikt.

Se Uppsala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
187 828
Avgivna röster
164 682
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2026 i Uppsala

Riksdagsvalet 2026 i Uppsala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna45 00027,6 %
MModeraterna27 91817,1 %
VVänsterpartiet20 03312,3 %
MPMiljöpartiet de gröna17 87610,9 %
SDSverigedemokraterna17 85110,9 %
CCenterpartiet14 1658,7 %
KDKristdemokraterna9 6925,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 4675,2 %
Övriga partier2 2831,4 %

Regionvalet 2026 i Uppsala

Regionvalet 2026 i Uppsala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna47 06628,5 %
MModeraterna30 05618,2 %
VVänsterpartiet23 53114,2 %
SDSverigedemokraterna15 2909,2 %
KDKristdemokraterna14 8479,0 %
MPMiljöpartiet de gröna14 1138,5 %
CCenterpartiet11 1236,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 7222,9 %
LILiberalt Initiativ1 8511,1 %
Övriga partier2 8091,7 %

Kommunvalet 2026 i Uppsala — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Uppsala har 81 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 16 och Vänsterpartiet med 11.

Kommunvalet 2026 i Uppsala: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna43 34226,1 %21(−2)
MModeraterna31 45719,0 %16(+2)
VVänsterpartiet21 95813,2 %11(±0)
SDSverigedemokraterna15 5769,4 %8(±0)
MPMiljöpartiet de gröna15 2669,2 %8(+3)
CCenterpartiet13 2388,0 %7(±0)
KDKristdemokraterna11 0606,7 %5(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 6803,4 %3(−2)
UDUtvecklingspartiet demokraterna4 0932,5 %2(±0)
LILiberalt Initiativ2 0601,2 %
Övriga partier2 0221,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+2,1 procentenheter).

0102030%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • MP
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Uppsala per valår
Parti200620102014201820222026
S27,1 %24,0 %26,1 %26,5 %29,4 %27,6 %
M26,8 %29,5 %22,2 %18,4 %17,6 %17,1 %
V6,5 %6,4 %7,7 %11,0 %10,2 %12,3 %
MP7,7 %11,2 %10,6 %7,2 %8,9 %10,9 %
SD2,0 %3,8 %8,2 %11,5 %13,0 %10,9 %
C8,6 %7,6 %5,9 %8,9 %7,8 %8,7 %
KD7,0 %6,4 %5,2 %6,9 %5,4 %5,9 %
L11,2 %9,1 %7,3 %7,4 %5,9 %5,2 %
Övr3,0 %2,0 %6,8 %2,2 %1,9 %1,4 %
Valdeltagande82,1 %86,6 %88,1 %89,5 %86,3 %87,7 %

Valdeltagande i Uppsala 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Uppsala 2026

Så skiljer sig Uppsala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 10,9 % i Uppsala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +4,8
  • V +3,9
  • C +1,6

Svagare än i riket

  • SD −6,6
  • M −2,8
  • S −0,5
  • KD −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Uppsala, från 10,2 % till 12,3 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 13,0 % till 10,9 % (−2,1).

  • V +2,1
  • SD −2,1
  • MP +2,0
  • S −1,8
  • C +0,9
  • L −0,7
  • KD +0,6
  • M −0,5

Valdeltagande i Uppsala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,7 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Uppsala på plats 45 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Uppsala är indelad i 149 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 58,8 % i Valsätra sydvästra till 89,3 % i Vattholma tätort.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Löten östra (43,0 %) och sitt svagaste i Vreta Ytternäs-Bodarna-Uppsala Näs Ö (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 109, Moderaterna i 20, Sverigedemokraterna i 9 av 149 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,9 procentenheter.

  • M +1,9
  • L −1,8
  • MP −1,7
  • SD −1,5
  • S −1,4
  • V +1,0
  • KD +0,7
  • C −0,7

Största parti i Uppsala sedan 2006

Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Uppsala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %87,7 %
2022Socialdemokraterna29,4 %86,3 %
2018Socialdemokraterna26,5 %89,5 %
2014Socialdemokraterna26,1 %88,1 %
2010Moderaterna29,5 %86,6 %
2006Socialdemokraterna27,1 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 149 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Uppsala, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmungeSD25,4 %M23,9 %83,6 %
Balingsta-Ramsta-HagbyS23,1 %M25,5 %86,8 %
Berthåga-Flogsta FlogstavallenS26,2 %S27,2 %86,3 %
Björklinge glesbygd-Viksta västraSD27,8 %SD25,3 %83,0 %
Björklinge västraS25,0 %M26,4 %88,2 %
Björklinge östraS28,0 %M26,1 %88,4 %
Bäcklösa norraS28,5 %S31,2 %74,8 %
Bäcklösa södraS30,1 %V31,2 %70,1 %
Bälinge glesbygd och östra tätortM27,4 %M34,4 %78,0 %
Bälinge västra tätortS28,0 %M32,0 %85,1 %
Bärby hage-TunabergS31,0 %S27,2 %85,1 %
Börje-Vänge östraM22,7 %M24,9 %86,8 %
Centrum södraS27,5 %M27,7 %73,6 %
Centrum-Höganäs-KvarnenS28,2 %S26,3 %79,1 %
Centrum-Linnéträdgården-MikaelsplanS26,1 %S25,3 %74,8 %
Centrum-SamariterhemmetS26,9 %S26,6 %74,2 %
Centrum-Stora torgetS24,7 %M27,7 %70,5 %
Dalby-Uppsala Näs västra-VästeråkerM21,7 %M25,3 %89,0 %
Danmark-KumlaM24,5 %M26,8 %82,3 %
EkebyS33,9 %S29,7 %79,5 %
Eriksberg östraS25,1 %S24,1 %82,8 %
Eriksberg-HågaS26,1 %S22,2 %83,8 %
Eriksberg-MarmorvägenS32,0 %S30,3 %72,5 %
Eriksberg-SommarroS23,0 %S23,4 %83,1 %
Eriksberg-VästertorgS25,8 %V25,9 %79,9 %
Fjärdingen-OdinslundS21,8 %S23,4 %84,4 %
Fjärdingen-Orphei Drängars platsM23,0 %M26,1 %77,3 %
Fjärdingen-Sankt JohannesMP22,3 %MP19,6 %77,8 %
Fjärdingen-VasaparkenM24,1 %M29,5 %79,2 %
Flogsta södra-Ekeby södraS28,0 %S27,6 %86,1 %
Flogsta västraV37,2 %V36,3 %80,8 %
Flogsta-Sernanders vägV31,5 %V33,1 %73,5 %
Funbo-MarielundS20,3 %M20,1 %87,5 %
Fålhagen norraS30,4 %S26,9 %81,9 %
Fålhagen södra-BoländernaM24,4 %M27,7 %86,0 %
Fålhagen-AlmtunaM24,5 %M23,9 %81,4 %
Fålhagen-S:t GöransplanS28,4 %S28,2 %79,3 %
Fålhagen-Östra stationS23,6 %S25,2 %82,9 %
Gamla Gottsunda-VårdsätraM22,7 %M24,9 %88,0 %
Gamla UppsalaM24,8 %M28,7 %87,0 %
Gamla Uppsala-YrsaparkenS24,5 %S23,1 %81,0 %
Gottsunda CentrumS38,0 %S40,0 %67,9 %
Gottsunda mellerstaS40,8 %S42,9 %66,9 %
Gottsunda norraV43,3 %S42,8 %64,8 %
Gottsunda östraS35,7 %S37,3 %71,9 %
Gottsunda-StenhammarsparkenV44,0 %S45,5 %66,3 %
Gränby nordvästraS36,1 %S33,9 %67,5 %
Gränby norra-BrillingeS34,4 %S30,3 %72,7 %
Gränby sydvästraV41,9 %S40,4 %69,1 %
Gränby södraS36,7 %S32,9 %73,6 %
Gunsta tätortS24,0 %S21,1 %84,6 %
GåvstaS25,1 %M27,2 %85,2 %
Husbyborg-BörjetullS27,7 %S24,5 %83,5 %
Höganäs västraS23,2 %S24,5 %82,3 %
Höganäs östraS26,8 %S24,6 %81,2 %
Jumkil-ÅkerbySD25,5 %M24,3 %86,7 %
Järlåsa-SkyttstennäsSD30,3 %SD27,4 %84,8 %
Kapellgärdet norraS31,8 %S30,0 %76,9 %
Kapellgärdet-DjäknegatanS27,6 %S25,4 %79,2 %
Kapellgärdet-KantorsgatanS26,2 %S27,3 %77,0 %
Kapellgärdet-TornetS30,7 %S27,8 %83,5 %
Kapellgärdet-VäktargatanS30,5 %S29,4 %84,5 %
Knutby-Faringe-BladåkerSD26,1 %M29,5 %82,8 %
Kungsängen mellerstaS29,3 %S29,3 %86,7 %
Kungsängen nordöstraS30,1 %S30,1 %80,1 %
Kungsängen södraS27,8 %S26,5 %83,7 %
Kungsängen västraM27,6 %M31,3 %85,5 %
Kungsängen-HovstallängenS27,7 %S27,8 %81,2 %
Kungsängens gård-Vilan-BergsbrunnaM25,9 %M32,2 %87,7 %
Kvarngärdet norraS31,2 %S31,9 %73,7 %
Kvarngärdet södraS42,1 %S39,0 %74,3 %
Kåbo västra-KungsgärdetM22,2 %M26,5 %86,5 %
Kåbo östraS25,1 %S28,6 %82,8 %
LindbackenM28,4 %M30,8 %84,3 %
Luthagen mellerstaS23,1 %M22,4 %87,4 %
Luthagen norraM24,4 %M27,9 %85,3 %
Luthagen sydvästraS24,7 %S24,9 %83,3 %
Luthagen östraS23,0 %S23,3 %76,7 %
Luthagen-EriksdalS26,9 %S25,7 %83,3 %
Luthagen-Mimmi Ekholms plats-HällbyS30,3 %S27,3 %82,2 %
Luthagen-PrästgårdsgatanS26,8 %S23,9 %83,9 %
Luthagen-SeminarietS30,1 %S26,5 %77,9 %
Luthagen-TiundaskolanS26,5 %S25,4 %86,3 %
LännaS22,0 %S20,0 %86,9 %
Löten norraS36,0 %S35,9 %69,8 %
Löten västraS40,3 %S35,7 %77,1 %
Löten östraS43,0 %S40,3 %74,0 %
LövstalötS28,8 %M28,4 %76,7 %
Norby västraS26,3 %S25,8 %88,6 %
Norby östraS21,7 %S23,9 %86,7 %
Nyby gårdS34,3 %S29,1 %72,2 %
Nyby norraS39,7 %S35,1 %72,1 %
Nyby södraS36,6 %S33,6 %77,4 %
NåntunaS26,9 %M32,0 %86,7 %
Rasbokil-Södra RasbobygdenSD26,5 %SD24,6 %86,0 %
RickombergaS28,6 %S25,4 %83,2 %
Rosendal mellerstaS21,3 %S25,3 %84,4 %
Rosendal nordvästraS25,3 %S28,4 %83,4 %
Rosendal nordöstraS23,8 %S27,2 %83,9 %
Rosendal sydöstraS25,4 %S29,2 %81,7 %
Rosendal västraS28,9 %S29,5 %81,6 %
Sala backe norraS32,6 %S28,6 %78,0 %
Sala backe södraS26,5 %S24,9 %84,1 %
Sala backe västraS33,6 %S31,2 %80,7 %
Sala backe-ByggmästarenS30,4 %S26,9 %80,2 %
Sala backe-ByggmästarparkenS29,6 %S26,1 %79,5 %
Sala backe-KällparkenS31,6 %S28,4 %72,4 %
Sala backe-SkomakarbergetS35,4 %S29,2 %75,5 %
Sala backe-Östra Sala backeS31,0 %S30,2 %72,5 %
Skuttunge-ÅkerlännaSD30,2 %SD29,0 %88,2 %
Skyttorp-Tensta norra-Lena norraS26,8 %SD22,3 %84,1 %
Slavsta-FyrislundS28,4 %S27,1 %80,1 %
Stavby-TunaSD24,2 %M24,8 %88,3 %
Stenhagen norraS34,5 %S30,7 %77,6 %
Stenhagen södraS39,6 %S37,4 %68,3 %
Stenhagen västra-KvarnboS33,8 %S33,3 %80,4 %
Storvreta mellerstaS27,1 %S25,1 %85,7 %
Storvreta norraS32,3 %S28,3 %86,0 %
Storvreta-LyckeboS30,1 %S28,5 %82,1 %
Storvretabygden-Fullerö hageS23,1 %M25,1 %80,9 %
Studentstaden-ObservatorietMP25,3 %S26,1 %82,9 %
Studentstaden-RackarbergetMP28,0 %MP26,1 %83,1 %
Studentstaden-StudentvägenMP23,8 %S25,7 %83,7 %
Sunnersta mellerstaM24,7 %M31,4 %87,8 %
Sunnersta norraM27,2 %M30,6 %86,3 %
Sunnersta södraM25,3 %M31,8 %86,1 %
Sunnersta östraM22,8 %M28,6 %87,3 %
Svartbäcken norraS26,5 %S23,8 %83,2 %
Svartbäcken södraS28,5 %S27,6 %78,2 %
Svartbäcken-FyrishovS33,6 %S26,2 %76,5 %
Sävja nordvästraS32,4 %S26,9 %79,2 %
Sävja nordöstraS36,1 %S31,7 %74,5 %
Sävja södraS38,4 %S35,9 %68,9 %
Tensta södra-Viksta östraS20,8 %M22,8 %86,0 %
Tuna backarS35,7 %S30,5 %78,3 %
Ulleråker södraS29,7 %S26,8 %86,4 %
Ultuna-Ulleråker-PolacksbackenMP24,6 %S20,6 %82,2 %
Vaksala-Jälla-SkölstaS24,4 %M24,7 %84,6 %
Valsätra norraS26,5 %S27,0 %86,8 %
Valsätra sydvästraV48,1 %S46,6 %58,8 %
Valsätra-SpinnrocksvägenS31,8 %S31,3 %71,9 %
Vattholma tätortS30,1 %S25,7 %89,3 %
Vreta Ytternäs-Bodarna-Uppsala Näs ÖM28,5 %M31,3 %89,2 %
Vänge tätortS31,2 %S25,9 %82,1 %
Vänge västra-SkogstibbleSD21,9 %M22,7 %85,8 %
Årsta mellerstaS32,6 %S27,7 %70,7 %
Årsta norraS31,2 %S27,3 %80,8 %
Årsta östraS31,4 %S26,4 %88,1 %
Årsta-KörvelnS34,2 %S30,0 %72,6 %

Utforska valdistrikten i Uppsala på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026