Valresultat Uppsala 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala med 27,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,4 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 104 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 140 588
- Avgivna röster
- 115 358
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2006 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 745 | 27,1 % |
| MModeraterna | 30 481 | 26,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 735 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 9 783 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 768 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 8 005 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 7 390 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 294 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 357 | 1,2 % |
| Övriga partier | 2 023 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 579 | 27,1 % |
| MModeraterna | 29 169 | 25,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 14 703 | 13,0 % |
| CCenterpartiet | 9 159 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 8 762 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 260 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 7 996 | 7,1 % |
| ÖVRövriga partier | 2 074 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 996 | 1,8 % |
| Övriga partier | 209 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 30 441 | 26,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 813 | 25,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 14 856 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 10 914 | 9,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 9 945 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 8 283 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 7 821 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 625 | 2,3 % |
| ÖVRövriga partier | 1 646 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,1 % | 24,0 % | 26,1 % | 26,5 % | 29,4 % | 27,6 % |
| M | 26,8 % | 29,5 % | 22,2 % | 18,4 % | 17,6 % | 17,1 % |
| L | 11,2 % | 9,1 % | 7,3 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,2 % |
| C | 8,6 % | 7,6 % | 5,9 % | 8,9 % | 7,8 % | 8,7 % |
| MP | 7,7 % | 11,2 % | 10,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 10,9 % |
| KD | 7,0 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,4 % | 5,9 % |
| V | 6,5 % | 6,4 % | 7,7 % | 11,0 % | 10,2 % | 12,3 % |
| Övr | 3,0 % | 2,0 % | 6,8 % | 2,2 % | 1,9 % | 1,4 % |
| SD | 2,0 % | 3,8 % | 8,2 % | 11,5 % | 13,0 % | 10,9 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,6 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Uppsala 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppsala 2006
Så skiljer sig Uppsala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 27,1 % i Uppsala mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- FP +3,7
- MP +2,6
- M +0,8
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −8,1
- SD −0,9
Valdeltagande i Uppsala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,1 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Uppsala på plats 77 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppsala är indelad i 104 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i 85 Norra Gottsunda till 91,8 % i 38 Kungsgärdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 12 Södra Kvarngärdet (51,8 %) och sitt svagaste i 90 Norra Sunnersta (12,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 56, Moderaterna i 48 av 104 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 25,0 % i kommunvalet mot 27,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,1 procentenheter.
- S −2,1
- FP +1,7
- MP +0,9
- C +0,8
- V +0,7
- M −0,4
- KD −0,3
Största parti i Uppsala sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 104 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Norra Luthagen | M | 32,2 % | M | 31,5 % | 67,7 % |
| 2 Södra Svartbäcken | S | 27,1 % | S | 24,8 % | 79,8 % |
| 3 Västra Kapellgärdet | S | 23,1 % | M | 22,5 % | 84,9 % |
| 4 Östra Kapellgärdet | S | 20,6 % | S | 21,8 % | 83,8 % |
| 5 Luthagen-Eriksdal | M | 30,1 % | M | 31,6 % | 87,3 % |
| 6 Centrala Luthagen | M | 34,3 % | M | 33,5 % | 85,7 % |
| 7 Östra Luthagen | M | 37,4 % | M | 36,5 % | 85,3 % |
| 8 Norra Centrum | M | 35,7 % | M | 35,6 % | 80,2 % |
| 9 Västra Höganäs | M | 36,6 % | M | 36,2 % | 82,2 % |
| 10 Östra Höganäs | M | 32,0 % | M | 32,3 % | 81,1 % |
| 11 Norra Kvarngärdet | S | 40,1 % | S | 36,4 % | 71,7 % |
| 12 Södra Kvarngärdet | S | 51,8 % | S | 51,0 % | 69,5 % |
| 13 Sydvästra Luthagen | M | 31,4 % | M | 30,3 % | 85,5 % |
| 14 Luthagen-Studentstaden | M | 20,8 % | MP | 22,6 % | 85,7 % |
| 15 Luthagen-Fjärdingen | M | 40,9 % | M | 41,5 % | 86,6 % |
| 16 Fjärdingen | M | 33,2 % | M | 33,2 % | 86,3 % |
| 17 Södra Centrum | M | 41,6 % | M | 43,6 % | 79,1 % |
| 18 Fålhagen-Östra Station | M | 33,9 % | M | 33,4 % | 84,3 % |
| 19 Fålhagen-Vaksala Torg | M | 33,9 % | M | 33,9 % | 82,4 % |
| 20 Petterslund-Almtuna | M | 30,1 % | M | 29,9 % | 84,8 % |
| 21 Kungsängen | M | 33,1 % | M | 33,5 % | 84,0 % |
| 22 Fålhagen-Almtuna | M | 31,6 % | M | 31,4 % | 86,7 % |
| 31 Luthagen-Husbyborg | M | 23,5 % | M | 22,0 % | 75,7 % |
| 32 Stenhagen-Herrängen | S | 34,2 % | S | 32,0 % | 79,7 % |
| 33 Berthåga-Stenhagen | S | 28,5 % | S | 27,7 % | 82,1 % |
| 34 Södra Flogsta | M | 18,1 % | MP | 19,7 % | 85,6 % |
| 35 Norra Flogsta | M | 19,1 % | S | 21,3 % | 81,4 % |
| 36 Rickomberga | M | 25,4 % | M | 24,4 % | 85,6 % |
| 37 Ekeby-Flogsta | S | 27,2 % | S | 26,2 % | 82,5 % |
| 38 Kungsgärdet | M | 25,0 % | M | 25,9 % | 91,8 % |
| 39 Kåbo | M | 38,4 % | M | 36,8 % | 84,5 % |
| 40 Eriksberg-Håga | S | 25,9 % | S | 22,8 % | 83,1 % |
| 41 Eriksberg-Västertorg | S | 27,1 % | S | 25,3 % | 80,8 % |
| 42 Eriksberg | S | 30,5 % | S | 26,7 % | 77,3 % |
| 43 Eriksberg-Täljstenen | S | 28,3 % | S | 27,4 % | 80,6 % |
| 44 Västra Norby | M | 33,1 % | M | 32,9 % | 87,9 % |
| 45 Östra Norby | M | 37,6 % | M | 37,6 % | 90,6 % |
| 51 Tuna Backar-Ärna | S | 36,2 % | S | 30,9 % | 82,5 % |
| 52 Gamla Uppsala | M | 34,5 % | M | 32,9 % | 87,2 % |
| 53 Södra Nyby | S | 35,7 % | S | 32,5 % | 78,4 % |
| 54 Norra Nyby | S | 46,3 % | S | 44,0 % | 75,0 % |
| 55 Svartbäcken-Tuna Backar | S | 32,6 % | S | 29,6 % | 85,1 % |
| 56 Tuna Backar | S | 35,0 % | S | 32,0 % | 79,2 % |
| 57 Norra Svartbäcken | M | 29,1 % | M | 27,3 % | 84,8 % |
| 58 Norra Löten | S | 35,7 % | S | 33,9 % | 77,2 % |
| 59 Södra Löten | S | 41,4 % | S | 37,2 % | 81,2 % |
| 61 Vaksala-Jälla | M | 33,3 % | M | 32,5 % | 74,9 % |
| 62 Norra Gränby | S | 40,6 % | S | 36,2 % | 68,2 % |
| 63 Västra Gränby | S | 45,9 % | S | 42,0 % | 70,0 % |
| 64 Södra Gränby | S | 41,2 % | S | 37,7 % | 80,5 % |
| 65 Norra Salabacke | S | 36,9 % | S | 32,6 % | 82,0 % |
| 66 Västra Salabacke | S | 37,7 % | S | 34,6 % | 76,4 % |
| 67 Salabacke-Källparken | S | 42,8 % | S | 40,1 % | 73,0 % |
| 68 Norra Årsta | S | 38,3 % | S | 35,9 % | 79,3 % |
| 69 Centrala Årsta | S | 32,9 % | S | 29,2 % | 86,8 % |
| 70 Södra Salabacke | S | 36,9 % | S | 33,0 % | 80,5 % |
| 71 Östra Salabacke | S | 40,4 % | S | 37,5 % | 82,0 % |
| 72 Södra Årsta | S | 37,1 % | S | 33,8 % | 75,3 % |
| 73 Årsta-Slavsta | S | 29,1 % | S | 26,7 % | 84,0 % |
| 81 Valsätra-Ulleråker | M | 26,2 % | M | 24,6 % | 80,1 % |
| 82 Gottsunda-Vårdsätra | M | 43,8 % | M | 40,8 % | 89,2 % |
| 83 Norra Valsätra | M | 31,3 % | M | 32,8 % | 89,7 % |
| 84 Sunnersta-Ultuna | M | 37,8 % | M | 37,2 % | 89,2 % |
| 85 Norra Gottsunda | S | 48,9 % | S | 48,7 % | 61,8 % |
| 86 Södra Valsätra | S | 41,7 % | S | 39,8 % | 68,2 % |
| 87 Västra Gottsunda | S | 43,9 % | S | 42,3 % | 66,5 % |
| 88 Mellersta Gottsunda | S | 43,5 % | S | 41,5 % | 71,4 % |
| 89 Södra Gottsunda | S | 37,0 % | S | 33,4 % | 75,2 % |
| 90 Norra Sunnersta | M | 45,6 % | M | 43,9 % | 88,1 % |
| 91 Södra Sunnersta | M | 43,4 % | M | 44,3 % | 90,7 % |
| 101 Bergbrunna-Uppsävja-Danmark | M | 35,5 % | M | 36,3 % | 86,4 % |
| 102 Nåntuna-Vilan | M | 36,7 % | M | 42,8 % | 88,7 % |
| 103 Nåntuna | M | 38,7 % | M | 42,4 % | 91,4 % |
| 104 Norra Sävja | S | 39,2 % | S | 36,6 % | 83,6 % |
| 105 Södra Sävja | S | 37,9 % | S | 35,3 % | 76,9 % |
| 109 Funbo | M | 25,2 % | M | 24,6 % | 88,0 % |
| 110 Balingsta-Ramsta-Hagby | M | 32,4 % | M | 29,1 % | 85,1 % |
| 114 Dalby-Uppsalanäs-Västeråker | M | 42,3 % | M | 42,1 % | 89,0 % |
| 117 Vänge-Läby | M | 28,0 % | M | 27,4 % | 84,3 % |
| 127 Åland-Skogstibble | M | 27,5 % | M | 27,1 % | 82,8 % |
| 128 Järlåsa | S | 32,4 % | S | 28,6 % | 79,5 % |
| 129 Jumkil-Åkerby | S | 27,0 % | M | 26,3 % | 83,4 % |
| 130 Börje | M | 32,4 % | C | 33,3 % | 87,0 % |
| 131 Åkerlänna | S | 25,7 % | M | 26,0 % | 82,3 % |
| 132 Bälinge glesbygd | M | 31,7 % | S | 30,0 % | 90,9 % |
| 133 Lövstalöt | S | 28,7 % | M | 27,0 % | 86,0 % |
| 134 Bälinge tätort | S | 32,2 % | M | 30,8 % | 87,3 % |
| 135 Skuttunge | S | 30,9 % | C | 26,5 % | 85,1 % |
| 136 Skyttorp-Tensta | S | 36,1 % | S | 31,8 % | 79,3 % |
| 137 Vattholma | S | 33,1 % | S | 28,4 % | 85,9 % |
| 141 Västra Storvreta | S | 32,5 % | S | 29,0 % | 83,5 % |
| 142 Östra Storvreta | S | 30,3 % | S | 27,6 % | 88,6 % |
| 143 Storvreta-Lyckebo | S | 37,5 % | S | 37,1 % | 80,8 % |
| 146 Björklinge glesbygd | S | 31,7 % | S | 29,7 % | 84,2 % |
| 147 Björklinge tätort | S | 36,4 % | S | 32,9 % | 84,9 % |
| 151 Viksta | S | 26,5 % | C | 25,4 % | 77,4 % |
| 152 Knutby | S | 29,9 % | M | 32,3 % | 81,2 % |
| 153 Faringe-Bladåker | M | 35,9 % | M | 41,1 % | 77,1 % |
| 154 Almunge | M | 30,5 % | M | 30,1 % | 80,8 % |
| 155 Länna | S | 30,2 % | S | 27,3 % | 85,8 % |
| 176 Stavby | M | 29,7 % | M | 28,9 % | 82,0 % |
| 177 Tuna | M | 27,1 % | M | 23,3 % | 81,2 % |
| 178 Gåvsta-Rasbo | S | 28,5 % | M | 27,7 % | 83,8 % |
| 180 Rasbokil | S | 30,6 % | M | 24,2 % | 78,6 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006