Valresultat Enköping 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Enköping med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Enköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,9 %
Röstberättigade
29 043
Avgivna röster
23 208
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Enköping

Riksdagsvalet 2006 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 80434,4 %
MModeraterna6 53528,8 %
CCenterpartiet2 84712,6 %
KDKristdemokraterna1 3445,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1735,2 %
MPMiljöpartiet de gröna9794,3 %
VVänsterpartiet8573,8 %
SDSverigedemokraterna5122,3 %
Övriga partier6152,7 %

Landstingsvalet 2006 i Enköping

Landstingsvalet 2006 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 71334,4 %
MModeraterna6 03326,9 %
CCenterpartiet3 42515,3 %
KDKristdemokraterna1 2175,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1665,2 %
MPMiljöpartiet de gröna9224,1 %
VVänsterpartiet8914,0 %
SDSverigedemokraterna4812,1 %
ÖVRövriga partier3031,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2611,2 %

Kommunvalet 2006 i Enköping

Kommunvalet 2006 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 48032,5 %
MModeraterna5 81625,3 %
CCenterpartiet4 34818,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0944,8 %
KDKristdemokraterna9534,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9454,1 %
ÖVRövriga partier9234,0 %
VVänsterpartiet9023,9 %
SDSverigedemokraterna5182,3 %

Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Enköping per valår
Parti200620102014201820222026
S34,4 %29,1 %30,2 %26,1 %27,9 %25,9 %
M28,8 %34,8 %26,5 %22,9 %21,7 %22,0 %
C12,6 %10,0 %8,9 %10,0 %6,7 %6,1 %
KD5,9 %4,6 %4,0 %6,6 %6,4 %7,4 %
L5,2 %5,3 %5,0 %4,6 %3,6 %4,4 %
MP4,3 %6,0 %5,5 %3,1 %3,4 %3,9 %
V3,8 %3,6 %3,7 %4,7 %4,2 %6,2 %
Övr2,8 %1,1 %2,7 %1,7 %1,5 %1,6 %
SD2,3 %5,4 %13,5 %20,3 %24,7 %22,5 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,0 %87,7 %84,4 %85,2 %

Valdeltagande i Enköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Enköping 2006

Så skiljer sig Enköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 12,6 % i Enköping mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,7
  • M +2,7

Svagare än i riket

  • FP −2,3
  • V −2,1
  • MP −0,8
  • S −0,8

Valdeltagande i Enköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Enköping på plats 157 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Enköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Västerleden N till 86,8 % i Gånsta-Bredsand.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerleden N (52,5 %) och sitt svagaste i Skolsta (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 9 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.

  • C +6,4
  • M −3,5
  • S −1,9
  • KD −1,8
  • FP −1,1
  • MP +0,4
  • V +0,1

Största parti i Enköping sedan 2006

Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Enköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,2 %
2022Socialdemokraterna27,9 %84,4 %
2018Socialdemokraterna26,1 %87,7 %
2014Socialdemokraterna30,2 %86,0 %
2010Moderaterna34,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna34,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Enköping 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Enköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergvretenS39,2 %S37,3 %83,2 %
EnöglaS47,6 %S45,5 %72,8 %
FannaS38,4 %S37,3 %82,4 %
FjärdhundraS30,7 %C35,4 %77,2 %
GrillbyM33,4 %M29,5 %83,8 %
Gånsta-BredsandM39,5 %M37,1 %86,8 %
HummelstaS35,2 %S33,7 %81,2 %
KorsängenS39,8 %S36,5 %84,4 %
KryddgårdenS39,6 %S38,0 %69,8 %
LillkyrkaM32,6 %M28,4 %84,9 %
MunksundetS42,4 %S41,7 %85,2 %
RombergaS50,9 %S50,1 %74,0 %
S:t Ilian NS36,9 %S38,2 %76,2 %
S:t Ilian SS37,8 %S35,7 %78,9 %
SkolstaM33,2 %M29,0 %81,3 %
SparrsätraM27,0 %C31,1 %85,3 %
SvinnegarnM38,3 %M34,2 %86,0 %
TorstunaM28,8 %C32,7 %84,3 %
Västerleden NS52,5 %S51,7 %66,9 %
Västerleden SS41,8 %S38,1 %77,2 %
Örsundsbro VM34,6 %M29,6 %82,4 %
Örsundsbro ÖM30,1 %M25,1 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Enköping på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006