Valresultat Knivsta 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Knivsta med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Knivsta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
9 361
Avgivna röster
7 878
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2006 i Knivsta

Riksdagsvalet 2006 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 63434,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90124,5 %
CCenterpartiet77910,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7709,9 %
KDKristdemokraterna6208,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4145,3 %
VVänsterpartiet2743,5 %
SDSverigedemokraterna2002,6 %
Övriga partier1642,1 %

Landstingsvalet 2006 i Knivsta

Landstingsvalet 2006 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 46232,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09327,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)95912,5 %
CCenterpartiet6758,8 %
KDKristdemokraterna6168,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3314,3 %
VVänsterpartiet2833,7 %
SDSverigedemokraterna1592,1 %
Övriga partier1001,3 %

Kommunvalet 2006 i Knivsta

Kommunvalet 2006 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 22127,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86823,4 %
KNUKNU98212,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)86610,9 %
CCenterpartiet7449,3 %
KDKristdemokraterna5166,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3274,1 %
VVänsterpartiet2693,4 %
SDSverigedemokraterna1582,0 %
Övriga partier140,2 %

Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • L
  • KD
  • MP
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Knivsta per valår
Parti200620102014201820222026
M34,0 %38,2 %30,6 %23,3 %21,1 %20,8 %
S24,5 %19,2 %21,7 %20,8 %25,0 %22,7 %
C10,0 %9,2 %8,0 %10,7 %7,8 %8,8 %
L9,9 %9,5 %6,5 %7,2 %5,6 %6,4 %
KD8,0 %7,1 %6,7 %8,5 %8,5 %9,2 %
MP5,3 %7,4 %8,0 %5,4 %6,2 %7,2 %
V3,5 %3,5 %3,9 %5,4 %4,7 %6,4 %
SD2,6 %4,4 %10,8 %16,9 %19,5 %16,7 %
Övr2,1 %1,4 %3,7 %1,6 %1,6 %1,7 %
Valdeltagande84,2 %88,3 %89,0 %91,3 %89,2 %88,5 %

Valdeltagande i Knivsta 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Knivsta 2006

Så skiljer sig Knivsta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 24,5 % i Knivsta mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +7,9
  • FP +2,4
  • C +2,1
  • KD +1,4

Svagare än i riket

  • S −10,7
  • V −2,3
  • SD −0,4

Valdeltagande i Knivsta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,2 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Knivsta på plats 24 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Knivsta är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Södra Knivsta till 88,5 % i Alsike.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vassunda (42,0 %) och sitt svagaste i Centrala Knivsta (25,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,9 % i kommunvalet mot 34,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • M −6,1
  • KD −1,5
  • MP −1,2
  • S −1,1
  • FP +0,9
  • C −0,7
  • V −0,2

Största parti i Knivsta sedan 2006

Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Knivsta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,7 %88,5 %
2022Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2018Moderaterna23,3 %91,3 %
2014Moderaterna30,6 %89,0 %
2010Moderaterna38,2 %88,3 %
2006Moderaterna34,0 %84,2 %

Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Knivsta, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlsikeM38,7 %M31,7 %88,5 %
Centrala KnivstaS33,9 %S32,6 %81,2 %
Husby-LånghundraM33,3 %C30,6 %81,1 %
Lagga-ÖstunaM37,4 %M34,1 %85,9 %
Södra KnivstaM32,1 %S26,6 %78,4 %
VassundaM42,0 %M39,0 %85,7 %
Västra KnivstaS29,0 %S30,3 %85,4 %
Östra KnivstaM38,6 %M28,3 %86,8 %

Utforska valdistrikten i Knivsta på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2006 · Alla kommuner 2006