Valresultat Knivsta 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Knivsta med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,4 %). Valdeltagandet var 89,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Knivsta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,0 %
Röstberättigade
11 041
Avgivna röster
9 829
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2014 i Knivsta

Riksdagsvalet 2014 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 97730,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 11121,7 %
SDSverigedemokraterna1 04810,8 %
CCenterpartiet7778,0 %
MPMiljöpartiet de gröna7748,0 %
KDKristdemokraterna6536,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6306,5 %
VVänsterpartiet3833,9 %
FIFeministiskt initiativ2542,6 %
OVRövriga partier1091,1 %

Landstingsvalet 2014 i Knivsta

Landstingsvalet 2014 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 66527,6 %
MModeraterna2 51326,0 %
KDKristdemokraterna8699,0 %
SDSverigedemokraterna7487,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7337,6 %
MPMiljöpartiet de gröna7187,4 %
CCenterpartiet7167,4 %
VVänsterpartiet4845,0 %
FIFeministiskt initiativ1231,3 %
Övriga partier1021,1 %

Kommunvalet 2014 i Knivsta

Kommunvalet 2014 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 49425,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92719,6 %
KNUKNU1 27413,0 %
CCenterpartiet9169,3 %
KDKristdemokraterna8468,6 %
SDSverigedemokraterna7577,7 %
MPMiljöpartiet de gröna7317,5 %
VVänsterpartiet4554,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3573,6 %
Övriga partier540,6 %

Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Knivsta per valår
Parti200620102014201820222026
M34,0 %38,2 %30,6 %23,3 %21,1 %20,8 %
S24,5 %19,2 %21,7 %20,8 %25,0 %22,7 %
SD2,6 %4,4 %10,8 %16,9 %19,5 %16,7 %
C10,0 %9,2 %8,0 %10,7 %7,8 %8,8 %
MP5,3 %7,4 %8,0 %5,4 %6,2 %7,2 %
KD8,0 %7,1 %6,7 %8,5 %8,5 %9,2 %
L9,9 %9,5 %6,5 %7,2 %5,6 %6,4 %
V3,5 %3,5 %3,9 %5,4 %4,7 %6,4 %
Övr2,1 %1,4 %3,7 %1,6 %1,6 %1,7 %
Valdeltagande84,2 %88,3 %89,0 %91,3 %89,2 %88,5 %

Valdeltagande i Knivsta 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Knivsta 2014

Så skiljer sig Knivsta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 21,7 % i Knivsta mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +7,3
  • KD +2,2
  • C +1,9
  • MP +1,1

Svagare än i riket

  • S −9,3
  • SD −2,1
  • V −1,8
  • FI −0,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Knivsta, från 4,4 % till 10,8 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 38,2 % till 30,6 % (−7,6).

  • M −7,6
  • SD +6,3
  • FP −3,0
  • S +2,6
  • FI +2,1
  • C −1,2
  • OVR +1,1
  • MP +0,6

Valdeltagande i Knivsta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,0 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Knivsta på plats 26 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Knivsta är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Centrala Knivsta till 87,8 % i Östra Knivsta.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Alsike (39,8 %) och sitt svagaste i Centrala Knivsta (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,4 % i kommunvalet mot 30,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.

  • M −5,2
  • SD −3,1
  • FP −2,8
  • S −2,1
  • KD +1,9
  • C +1,3
  • V +0,7
  • MP −0,5

Största parti i Knivsta sedan 2006

Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Knivsta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,7 %88,5 %
2022Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2018Moderaterna23,3 %91,3 %
2014Moderaterna30,6 %89,0 %
2010Moderaterna38,2 %88,3 %
2006Moderaterna34,0 %84,2 %

Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Knivsta, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlsikeM39,8 %M34,1 %86,1 %
Centrala KnivstaS30,1 %S28,5 %75,5 %
Husby-LånghundraM29,4 %C30,3 %81,7 %
Lagga-ÖstunaM31,4 %M26,4 %85,7 %
Södra KnivstaM26,5 %S22,9 %79,0 %
VassundaM32,6 %M29,6 %84,2 %
Västra KnivstaS27,5 %S24,3 %76,7 %
Östra KnivstaM34,0 %M27,5 %87,8 %

Utforska valdistrikten i Knivsta på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014