Valresultat Östhammar 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,1 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 17 053
- Avgivna röster
- 14 525
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2014 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 478 | 38,2 % |
| MModeraterna | 3 017 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 894 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 1 285 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 611 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 601 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 527 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 458 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 278 | 1,9 % |
| OVRövriga partier | 194 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 858 | 41,5 % |
| MModeraterna | 2 438 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 1 542 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 463 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 680 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 602 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 572 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 528 | 3,7 % |
| LBPOLBPO | 233 | 1,7 % |
| Övriga partier | 202 | 1,4 % |
Kommunvalet 2014 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 559 | 39,1 % |
| CCenterpartiet | 2 234 | 15,7 % |
| MModeraterna | 2 048 | 14,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 400 | 9,8 % |
| BoABoA | 618 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 612 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 426 | 3,0 % |
| LBPOLBPO | 375 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 348 | 2,4 % |
| Övriga partier | 63 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
- KD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 38,2 % | 30,9 % | 30,4 % | 28,5 % |
| M | 23,4 % | 28,2 % | 21,0 % | 17,4 % | 18,5 % | 19,2 % |
| SD | 2,3 % | 5,5 % | 13,2 % | 21,1 % | 27,0 % | 23,5 % |
| C | 13,1 % | 10,7 % | 9,0 % | 8,8 % | 5,4 % | 6,2 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,1 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,2 % | 4,1 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 3,6 % | 4,4 % | 3,7 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % |
| KD | 5,5 % | 4,2 % | 3,2 % | 8,4 % | 8,0 % | 8,8 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,1 % | 85,2 % | 86,7 % | 85,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Östhammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östhammar 2014
Så skiljer sig Östhammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 38,2 % i Östhammar mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- C +2,8
- OVR +0,4
- SD +0,3
Svagare än i riket
- MP −3,2
- M −2,3
- V −1,5
- KD −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Östhammar, från 5,5 % till 13,2 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,2 % till 21,0 % (−7,2).
- SD +7,7
- M −7,2
- S +2,9
- FI +1,7
- C −1,7
- FP −1,6
- KD −1,0
- OVR +0,9
Valdeltagande i Östhammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Östhammar på plats 191 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östhammar är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Gimo Västra till 87,3 % i Alunda-Ekeby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gimo Västra (52,7 %) och sitt svagaste i Söderön (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Moderaterna i 1 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,7 % i kommunvalet mot 9,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- C +6,7
- M −6,6
- SD −3,4
- FP −1,2
- S +0,9
- KD −0,7
- MP +0,6
- V −0,5
Största parti i Östhammar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alunda tätort | S | 35,5 % | S | 36,6 % | 84,6 % |
| Alunda-Ekeby | S | 24,3 % | C | 27,6 % | 87,3 % |
| Ed | S | 42,5 % | S | 40,9 % | 86,7 % |
| Gimo Västra | S | 52,7 % | S | 58,1 % | 79,6 % |
| Gimo, Hökhuvud-Vattensta | S | 48,9 % | S | 51,6 % | 86,9 % |
| Gräsö | S | 32,9 % | S | 30,2 % | 85,6 % |
| Hargshamn | S | 38,4 % | S | 38,9 % | 81,8 % |
| Kristinelund | S | 39,3 % | S | 41,2 % | 81,3 % |
| Norrskedika-Valö-Forsmark | S | 30,9 % | S | 28,3 % | 85,1 % |
| Söderön | M | 33,3 % | M | 25,3 % | 86,1 % |
| Öregrund | S | 34,1 % | S | 35,1 % | 83,7 % |
| Österbybruk-Morkarla | S | 46,6 % | S | 48,2 % | 86,0 % |
| Österbybruk, Dannemora-Film | S | 43,7 % | S | 44,4 % | 82,9 % |
| Östhammars centrum | S | 37,2 % | S | 37,1 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014