Valresultat Uppsala 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Uppsala med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppsala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 160 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 153 035
- Avgivna röster
- 134 875
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2014 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 34 975 | 26,1 % |
| MModeraterna | 29 742 | 22,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 173 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 983 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 10 300 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 833 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 7 949 | 5,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 7 346 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 6 932 | 5,2 % |
| OVRövriga partier | 1 700 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2014 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 40 011 | 29,7 % |
| MModeraterna | 25 291 | 18,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 952 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 13 561 | 10,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 605 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 419 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 7 945 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 6 975 | 5,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 3 939 | 2,9 % |
| Övriga partier | 2 098 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Uppsala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 36 366 | 26,9 % |
| MModeraterna | 25 802 | 19,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 17 630 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 11 804 | 8,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 164 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 9 005 | 6,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 974 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 7 608 | 5,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 4 273 | 3,2 % |
| Övriga partier | 2 761 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Uppsala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppsala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,3 procentenheter).
- S
- M
- MP
- SD
- V
- L
- Övr
- C
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,1 % | 24,0 % | 26,1 % | 26,5 % | 29,4 % | 27,6 % |
| M | 26,8 % | 29,5 % | 22,2 % | 18,4 % | 17,6 % | 17,1 % |
| MP | 7,7 % | 11,2 % | 10,6 % | 7,2 % | 8,9 % | 10,9 % |
| SD | 2,0 % | 3,8 % | 8,2 % | 11,5 % | 13,0 % | 10,9 % |
| V | 6,5 % | 6,4 % | 7,7 % | 11,0 % | 10,2 % | 12,3 % |
| L | 11,2 % | 9,1 % | 7,3 % | 7,4 % | 5,9 % | 5,2 % |
| Övr | 8,8 % | 7,6 % | 6,4 % | 8,3 % | 7,2 % | 7,3 % |
| C | 8,6 % | 7,6 % | 5,9 % | 8,9 % | 7,8 % | 8,7 % |
| Fi | 1,2 % | 0,8 % | 5,5 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,6 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Uppsala 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppsala 2014
Så skiljer sig Uppsala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 26,1 % i Uppsala mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,7
- FI +2,4
- V +2,0
- FP +1,9
Svagare än i riket
- S −4,9
- SD −4,7
- M −1,1
- C −0,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Feministiskt initiativ mest i Uppsala, från 0,8 % till 5,5 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,5 % till 22,2 % (−7,3).
- M −7,3
- FI +4,6
- SD +4,4
- S +2,1
- FP −1,8
- C −1,6
- V +1,3
- KD −1,3
Valdeltagande i Uppsala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,1 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Uppsala på plats 47 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppsala är indelad i 160 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,9 % i 266 Sydvästra Valsätra till 94,9 % i 137 Södra Kungsängen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i 269 Gottsunda-Blomdahls väg (54,8 %) och sitt svagaste i 188 Kåbo (8,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 87, Moderaterna i 66, Miljöpartiet i 4 av 160 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppsala är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,1 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- M −3,1
- MP +2,4
- FI −2,3
- SD −1,6
- V +1,0
- FP +0,9
- S +0,7
- C +0,7
Största parti i Uppsala sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppsala under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,5 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,5 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppsala 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 160 valdistrikten i Uppsala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 Östra Luthagen | M | 23,8 % | M | 21,9 % | 86,5 % |
| 5 Orphei drängars plats | M | 34,8 % | M | 32,7 % | 88,8 % |
| 6 Mikaelsplan | M | 29,0 % | M | 25,2 % | 88,2 % |
| 7 Linnéträdgården | M | 26,3 % | M | 23,9 % | 85,0 % |
| 8 Centrum | M | 31,6 % | M | 29,7 % | 66,1 % |
| 9 Södra Centrum | M | 31,3 % | M | 28,4 % | 83,1 % |
| 10 Samariterhemmet | M | 26,7 % | M | 24,7 % | 83,9 % |
| 11 Västra Höganäs | M | 27,1 % | M | 23,7 % | 87,8 % |
| 12 Vaksalagatan-Njord | M | 34,2 % | M | 30,2 % | 85,7 % |
| 13 Fålhagen-Östra Station | M | 26,8 % | M | 23,0 % | 88,2 % |
| 41 Polishuset | S | 32,4 % | S | 32,2 % | 82,0 % |
| 42 Södra Svartbäcken | M | 24,2 % | S | 21,4 % | 89,5 % |
| 43 Svartbäcken-Fyrishov | S | 28,5 % | S | 29,1 % | 91,2 % |
| 44 Östra Tuna Backar | S | 34,0 % | S | 32,9 % | 83,4 % |
| 45 Västra Tuna Backar | S | 37,4 % | S | 37,5 % | 86,9 % |
| 46 Ärna | M | 28,4 % | S | 28,5 % | 93,5 % |
| 47 Centrala Svartbäcken | M | 20,9 % | S | 21,9 % | 85,9 % |
| 48 Norra Svartbäcken | M | 27,6 % | M | 22,9 % | 89,4 % |
| 49 Tornet | M | 31,0 % | S | 27,8 % | 92,4 % |
| 50 Norra Portalgatan | M | 26,2 % | S | 27,2 % | 92,2 % |
| 51 Djäknegatan | S | 23,5 % | S | 25,2 % | 87,0 % |
| 52 Väktargatan | S | 23,0 % | MP | 23,2 % | 88,1 % |
| 53 Kantorsgatan | MP | 22,9 % | MP | 28,9 % | 85,7 % |
| 54 Höganäs-Väderkvarnsgatan | M | 27,9 % | S | 25,6 % | 84,3 % |
| 55 Östra Höganäs | M | 22,0 % | M | 20,8 % | 86,2 % |
| 56 Södra Kvarngärdet | S | 43,1 % | S | 43,8 % | 82,2 % |
| 57 Norra Kvarngärdet | S | 33,5 % | S | 35,2 % | 78,1 % |
| 58 Södra Gränby | S | 35,5 % | S | 37,3 % | 82,0 % |
| 59 Norra Gränby | S | 39,0 % | S | 39,4 % | 82,2 % |
| 60 Gränbyparken | S | 39,5 % | S | 37,8 % | 66,5 % |
| 61 Västra Gränby | S | 43,6 % | S | 41,9 % | 72,9 % |
| 62 Södra Löten | S | 38,9 % | S | 41,6 % | 81,0 % |
| 63 Östra Löten | S | 40,3 % | S | 40,4 % | 82,5 % |
| 64 Norra Löten | S | 39,5 % | S | 41,4 % | 74,6 % |
| 65 Västra Löten | S | 36,1 % | S | 36,5 % | 85,4 % |
| 66 Nyby gård | S | 39,5 % | S | 38,2 % | 77,1 % |
| 67 Yrsaparken | M | 31,2 % | S | 24,8 % | 88,4 % |
| 68 Södra Nyby | S | 36,1 % | S | 37,9 % | 85,2 % |
| 69 Norra Nyby | S | 43,1 % | S | 42,1 % | 77,4 % |
| 70 Gamla Uppsala | M | 34,7 % | M | 27,7 % | 86,9 % |
| 91 Norra Luthagen | M | 29,5 % | M | 26,8 % | 88,4 % |
| 92 Centrala Luthagen | M | 26,0 % | M | 23,5 % | 87,8 % |
| 93 Observatoriet | MP | 18,1 % | MP | 24,3 % | 92,2 % |
| 94 Rackarberget | FI | 22,8 % | MP | 27,8 % | 87,6 % |
| 95 Studentvägen | MP | 19,9 % | MP | 27,7 % | 89,3 % |
| 96 Sydvästra Luthagen | M | 24,2 % | MP | 21,7 % | 87,9 % |
| 97 Tiundaskolan | M | 22,6 % | MP | 21,5 % | 89,9 % |
| 98 Rickomberga | M | 22,2 % | S | 23,5 % | 88,7 % |
| 99 Luthagen-Dalgatan | M | 24,2 % | M | 18,6 % | 92,7 % |
| 100 Fyrisvall-Seminariet | S | 24,0 % | S | 22,2 % | 87,7 % |
| 101 Luthagen-Norra station | M | 26,9 % | M | 22,3 % | 89,6 % |
| 102 Luthagen-Prästgårdsgatan | S | 22,0 % | S | 20,8 % | 90,0 % |
| 103 Husbyborg | S | 26,7 % | S | 27,6 % | 88,0 % |
| 104 Hällby | S | 22,3 % | S | 24,5 % | 89,5 % |
| 105 Östra Stenhagen | S | 36,5 % | S | 33,9 % | 81,0 % |
| 106 Stenhagen-Kvarnbo | S | 35,3 % | S | 35,7 % | 79,7 % |
| 107 Stenhagen-Herrhagen | S | 29,2 % | S | 30,9 % | 91,8 % |
| 108 Västra Stenhagen | S | 28,1 % | S | 32,1 % | 83,1 % |
| 131 Fålhagen-Vaksala Torg | M | 24,4 % | S | 22,8 % | 88,0 % |
| 132 Fålhagen-Almtuna | M | 29,0 % | M | 24,2 % | 89,0 % |
| 133 Norra Fålhagen | S | 24,9 % | S | 25,9 % | 87,2 % |
| 134 Östra Fålhagen | M | 27,7 % | M | 23,5 % | 89,8 % |
| 135 Fålhagen-Boländerna | M | 26,1 % | M | 23,3 % | 90,0 % |
| 136 Norra Kungsängen | M | 27,9 % | M | 24,4 % | 91,8 % |
| 137 Södra Kungsängen | M | 30,8 % | M | 27,8 % | 94,9 % |
| 138 Västra Salabacke | S | 31,1 % | S | 32,7 % | 83,7 % |
| 139 Byggmästaren | S | 28,8 % | S | 29,2 % | 81,8 % |
| 140 Södra Salabacke | S | 32,0 % | S | 33,5 % | 87,8 % |
| 141 Skomakarberget | S | 41,1 % | S | 39,4 % | 81,8 % |
| 142 Norra Salabacke | S | 35,2 % | S | 36,5 % | 87,1 % |
| 143 Källparken | S | 39,0 % | S | 39,1 % | 80,7 % |
| 144 Källsprånget | S | 38,7 % | S | 38,2 % | 79,8 % |
| 145 Östra Salabacke | S | 34,7 % | S | 35,7 % | 86,1 % |
| 146 Norra Årsta | S | 36,0 % | S | 38,7 % | 84,5 % |
| 147 Centrala Årsta | S | 31,5 % | S | 34,3 % | 89,5 % |
| 148 Södra Årsta | S | 35,6 % | S | 36,1 % | 79,5 % |
| 149 Årsta-Körvelgatan | S | 38,7 % | S | 39,4 % | 83,5 % |
| 150 Östra Årsta | M | 28,4 % | S | 27,5 % | 89,2 % |
| 151 Slavsta | S | 26,9 % | S | 26,5 % | 88,8 % |
| 181 Ekeby | S | 29,7 % | S | 29,7 % | 82,8 % |
| 182 Berthåga-Flogsta | M | 22,3 % | S | 20,1 % | 88,7 % |
| 183 Södra Flogsta | S | 23,1 % | S | 23,5 % | 87,2 % |
| 184 Sernanders väg östra | S | 21,7 % | MP | 24,1 % | 82,6 % |
| 185 Sernanders väg västra | S | 22,8 % | MP | 21,7 % | 80,1 % |
| 186 Västra Flogsta | FI | 21,3 % | MP | 28,1 % | 88,8 % |
| 187 Kåbo-Batteriparken | S | 21,2 % | MP | 21,2 % | 87,3 % |
| 188 Kåbo | M | 34,5 % | M | 30,2 % | 88,2 % |
| 189 Kungsgärdet | M | 27,4 % | M | 22,4 % | 77,2 % |
| 190 Sommarro | S | 21,1 % | S | 21,7 % | 88,0 % |
| 191 Eriksberg-Västertorg | S | 24,9 % | S | 24,0 % | 84,7 % |
| 192 Östra Eriksberg | S | 24,7 % | S | 25,2 % | 87,6 % |
| 193 Eriksberg-Marmorvägen | S | 40,3 % | S | 38,9 % | 81,2 % |
| 194 Norra Norby | M | 33,8 % | M | 25,6 % | 92,9 % |
| 195 Södra Norby | M | 31,6 % | M | 25,9 % | 92,2 % |
| 196 Västra Norby | M | 24,5 % | S | 21,2 % | 91,9 % |
| 197 Eriksberg-Håga | S | 27,3 % | S | 27,0 % | 87,7 % |
| 221 Kungsängens gård-Vilan | M | 31,0 % | M | 28,2 % | 90,7 % |
| 222 Nåntuna | M | 29,3 % | M | 26,2 % | 91,6 % |
| 223 Södra Nåntuna | M | 32,7 % | M | 26,3 % | 92,6 % |
| 224 Bergsbrunna | M | 37,6 % | M | 34,6 % | 92,8 % |
| 225 Nordvästra Sävja | S | 35,6 % | S | 34,8 % | 85,3 % |
| 226 Nordöstra Sävja | S | 33,8 % | S | 33,9 % | 84,9 % |
| 227 Mellersta Sävja | S | 43,4 % | S | 40,7 % | 76,1 % |
| 228 Södra Sävja | S | 33,2 % | S | 31,7 % | 83,1 % |
| 261 Ulleråker | S | 24,2 % | S | 25,9 % | 87,6 % |
| 262 Malma backe-Valsätra-Rosendal | S | 21,8 % | S | 23,9 % | 89,3 % |
| 263 Ultuna-Ulleråker | MP | 22,4 % | MP | 30,0 % | 90,7 % |
| 264 Nordöstra Valsätra | M | 27,2 % | S | 23,2 % | 89,6 % |
| 265 Valsätra-Spinnrocksvägen | S | 38,8 % | S | 42,0 % | 75,0 % |
| 266 Sydvästra Valsätra | S | 46,4 % | S | 46,1 % | 63,9 % |
| 267 Gottsunda-Vårdsätra | M | 37,4 % | M | 29,5 % | 91,3 % |
| 268 Norra Gottsunda | S | 44,9 % | S | 41,2 % | 69,5 % |
| 269 Gottsunda-Blomdahls väg | S | 54,8 % | S | 52,7 % | 68,4 % |
| 270 Gottsunda centrum | S | 44,2 % | S | 43,8 % | 68,1 % |
| 271 Mellersta Gottsunda | S | 50,7 % | S | 49,3 % | 73,5 % |
| 272 Östra Gottsunda | S | 33,1 % | S | 34,5 % | 79,9 % |
| 273 Södra Gottsunda | S | 45,6 % | S | 45,0 % | 80,1 % |
| 274 Östra Sunnersta | M | 34,7 % | M | 30,1 % | 91,0 % |
| 275 Norra Sunnersta | M | 36,8 % | M | 33,5 % | 89,0 % |
| 276 Mellersta Sunnersta | M | 36,9 % | M | 32,6 % | 91,9 % |
| 277 Södra Sunnersta | M | 39,9 % | M | 34,0 % | 92,1 % |
| 301 Västra Björklinge | S | 34,6 % | S | 35,2 % | 92,4 % |
| 302 Östra Björklinge | S | 31,5 % | S | 33,2 % | 87,4 % |
| 303 Björklinge glesbygd | S | 26,5 % | S | 26,3 % | 86,3 % |
| 304 Viksta | S | 23,9 % | S | 23,1 % | 82,8 % |
| 321 Storvreta-Lyckebo | S | 32,2 % | S | 34,6 % | 88,1 % |
| 322 Gamla Storvreta | S | 29,8 % | S | 32,0 % | 92,6 % |
| 323 Norra Storvreta | S | 33,4 % | S | 38,1 % | 90,4 % |
| 324 Östra Storvreta | S | 29,4 % | S | 31,0 % | 91,8 % |
| 325 Storvretabygden | M | 26,7 % | M | 22,4 % | 87,5 % |
| 326 Vattholma | S | 32,9 % | S | 34,6 % | 91,2 % |
| 327 Skyttorp-Tensta | S | 32,9 % | S | 33,0 % | 83,9 % |
| 341 Börje | M | 27,8 % | C | 25,7 % | 92,1 % |
| 342 Lövstalöt | M | 29,7 % | S | 31,9 % | 90,6 % |
| 343 Jumkil-Åkerby | S | 26,7 % | S | 26,3 % | 90,8 % |
| 344 Bälinge tätort | S | 32,2 % | S | 36,4 % | 90,3 % |
| 345 Bälinge glesbygd | S | 32,4 % | S | 36,4 % | 92,6 % |
| 346 Skuttunge | S | 24,0 % | S | 26,9 % | 88,2 % |
| 347 Åkerlänna | S | 26,5 % | S | 26,8 % | 87,5 % |
| 361 Vaksala-Jälla | M | 31,7 % | M | 27,8 % | 86,9 % |
| 362 Södra Rasbobygden | M | 25,3 % | S | 24,1 % | 86,6 % |
| 363 Gåvsta | M | 29,9 % | S | 29,1 % | 87,1 % |
| 364 Rasbokil | S | 24,3 % | S | 25,1 % | 83,7 % |
| 365 Stavby | M | 27,3 % | S | 23,9 % | 88,4 % |
| 366 Tuna | S | 25,5 % | S | 24,0 % | 88,4 % |
| 381 Danmark | M | 33,1 % | M | 26,4 % | 89,1 % |
| 382 Gunsta tätort | M | 25,6 % | M | 24,2 % | 88,4 % |
| 383 Funbo | M | 23,9 % | M | 21,1 % | 91,4 % |
| 384 Länna | S | 27,5 % | S | 30,3 % | 89,1 % |
| 385 Almunge tätort | S | 28,8 % | S | 29,8 % | 83,1 % |
| 386 Almungebygden | M | 29,5 % | M | 23,6 % | 81,8 % |
| 387 Faringe-Bladåker | SD | 26,2 % | LBPO | 30,0 % | 85,8 % |
| 388 Knutby | M | 28,2 % | LBPO | 25,9 % | 88,0 % |
| 401 Vreta-Ytternäs | M | 41,1 % | M | 36,5 % | 89,5 % |
| 402 Dalby-Uppsala-Näs-Västeråker | M | 32,0 % | M | 29,0 % | 89,2 % |
| 403 Balingsta-Ramsta-Hagby | M | 28,2 % | M | 25,1 % | 89,5 % |
| 404 Vänge tätort | S | 30,7 % | S | 28,7 % | 89,8 % |
| 405 Vängebygden | M | 26,4 % | S | 26,2 % | 89,8 % |
| 406 Åland-Skogstibble | S | 25,2 % | S | 25,1 % | 87,0 % |
| 407 Järlåsa | S | 29,2 % | S | 27,7 % | 83,9 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014