Valresultat Enköping 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Enköping med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,9 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Enköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
31 416
Avgivna röster
27 017
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2014 i Enköping

Riksdagsvalet 2014 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 06730,2 %
MModeraterna7 06826,5 %
SDSverigedemokraterna3 60713,5 %
CCenterpartiet2 3808,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4625,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3295,0 %
KDKristdemokraterna1 0714,0 %
VVänsterpartiet9853,7 %
FIFeministiskt initiativ4641,7 %
Övriga partier2651,0 %

Landstingsvalet 2014 i Enköping

Landstingsvalet 2014 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 03234,1 %
MModeraterna6 39024,2 %
CCenterpartiet2 74410,4 %
SDSverigedemokraterna2 5529,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5285,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3315,0 %
VVänsterpartiet1 2174,6 %
KDKristdemokraterna1 1504,3 %
Övriga partier5081,9 %

Kommunvalet 2014 i Enköping

Kommunvalet 2014 i Enköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 28130,9 %
MModeraterna5 31819,9 %
NENE3 74714,0 %
CCenterpartiet2 6329,8 %
SDSverigedemokraterna2 3948,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4685,5 %
VVänsterpartiet1 1114,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0203,8 %
KDKristdemokraterna6682,5 %
Övriga partier1330,5 %

Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Enköping per valår
Parti200620102014201820222026
S34,4 %29,1 %30,2 %26,1 %27,9 %25,9 %
M28,8 %34,8 %26,5 %22,9 %21,7 %22,0 %
SD2,3 %5,4 %13,5 %20,3 %24,7 %22,5 %
C12,6 %10,0 %8,9 %10,0 %6,7 %6,1 %
MP4,3 %6,0 %5,5 %3,1 %3,4 %3,9 %
L5,2 %5,3 %5,0 %4,6 %3,6 %4,4 %
KD5,9 %4,6 %4,0 %6,6 %6,4 %7,4 %
V3,8 %3,6 %3,7 %4,7 %4,2 %6,2 %
Övr2,8 %1,1 %2,7 %1,7 %1,5 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,0 %87,7 %84,4 %85,2 %

Valdeltagande i Enköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Enköping 2014

Så skiljer sig Enköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 26,5 % i Enköping mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,2
  • C +2,8
  • SD +0,6

Svagare än i riket

  • V −2,0
  • MP −1,4
  • FI −1,4
  • S −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Enköping, från 5,4 % till 13,5 % (+8,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 34,8 % till 26,5 % (−8,3).

  • M −8,3
  • SD +8,1
  • FI +1,5
  • C −1,1
  • S +1,1
  • KD −0,6
  • MP −0,5
  • FP −0,3

Valdeltagande i Enköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,0 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Enköping på plats 139 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Enköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Romberga till 90,9 % i Bergvreten.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerleden S (45,1 %) och sitt svagaste i Skolsta (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 11 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,9 % i kommunvalet mot 26,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • M −6,6
  • SD −4,6
  • KD −1,5
  • FP −1,2
  • C +0,9
  • S +0,7
  • V +0,5
  • MP +0,0

Största parti i Enköping sedan 2006

Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Enköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,9 %85,2 %
2022Socialdemokraterna27,9 %84,4 %
2018Socialdemokraterna26,1 %87,7 %
2014Socialdemokraterna30,2 %86,0 %
2010Moderaterna34,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna34,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Enköping 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Enköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergvretenS35,5 %S33,3 %90,9 %
EnöglaS41,6 %S42,7 %78,8 %
FannaM31,4 %NE30,4 %89,0 %
FjärdhundraS28,8 %S27,8 %80,6 %
GrillbyM28,7 %S24,5 %84,7 %
Gånsta-BredsandM36,3 %S27,5 %89,1 %
HummelstaM30,1 %S30,8 %84,9 %
KorsängenS35,5 %S35,4 %89,0 %
KryddgårdenS33,2 %S33,8 %77,4 %
LillkyrkaM30,3 %M24,4 %86,1 %
MunksundetS32,7 %S33,0 %89,6 %
RombergaS44,0 %S46,7 %75,5 %
S:t Ilian NS33,5 %S34,6 %84,0 %
S:t Ilian SS35,3 %S35,5 %83,4 %
SkolstaM31,2 %M25,2 %86,1 %
SparrsätraM26,0 %S24,0 %86,6 %
SvinnegarnM29,0 %S27,5 %88,3 %
TorstunaM25,0 %C21,1 %86,4 %
Västerleden NS42,2 %S43,4 %75,9 %
Västerleden SS45,1 %S47,6 %77,3 %
Örsundsbro VM26,8 %S24,6 %88,3 %
Örsundsbro ÖM27,4 %S25,4 %84,6 %

Utforska valdistrikten i Enköping på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2014 · Alla kommuner 2014