Valresultat Enköping 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Enköping med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,8 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Enköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 34 998
- Avgivna röster
- 29 524
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 146 | 27,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 206 | 24,7 % |
| MModeraterna | 6 325 | 21,7 % |
| CCenterpartiet | 1 954 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 858 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 232 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 065 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 978 | 3,4 % |
| Övriga partier | 429 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 713 | 30,1 % |
| MModeraterna | 6 148 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 294 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 639 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 1 987 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 759 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 910 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 762 | 2,6 % |
| LPULLokala partier i Uppsala län | 300 | 1,0 % |
| Övriga partier | 409 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Enköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 533 | 25,8 % |
| MModeraterna | 5 903 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 173 | 17,7 % |
| NENNystart Enköping (NE) | 3 274 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 2 024 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 814 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 486 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 923 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 796 | 2,7 % |
| Övriga partier | 267 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Enköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Enköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 29,1 % | 30,2 % | 26,1 % | 27,9 % | 25,9 % |
| SD | 2,3 % | 5,4 % | 13,5 % | 20,3 % | 24,7 % | 22,5 % |
| M | 28,8 % | 34,8 % | 26,5 % | 22,9 % | 21,7 % | 22,0 % |
| C | 12,6 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,0 % | 6,7 % | 6,1 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 4,0 % | 6,6 % | 6,4 % | 7,4 % |
| V | 3,8 % | 3,6 % | 3,7 % | 4,7 % | 4,2 % | 6,2 % |
| L | 5,2 % | 5,3 % | 5,0 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,0 % | 5,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,8 % | 1,1 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,0 % | 87,7 % | 84,4 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Enköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Enköping 2022
Så skiljer sig Enköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,7 % i Enköping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,1
- M +2,6
- KD +1,0
Svagare än i riket
- V −2,5
- S −2,4
- MP −1,7
- L −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Enköping, från 20,3 % till 24,7 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,0 % till 6,7 % (−3,3).
- SD +4,3
- C −3,3
- S +1,8
- M −1,3
- L −0,9
- V −0,5
- MP +0,2
- KD −0,2
Valdeltagande i Enköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,4 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Enköping på plats 175 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Enköping är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Västerleden N till 88,5 % i Gånsta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västerleden S (39,8 %) och sitt svagaste i Skolsta (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Enköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,7 % i kommunvalet mot 24,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- SD −7,0
- S −2,1
- M −1,4
- L −0,9
- V +0,9
- C +0,2
- MP −0,2
- KD −0,2
Största parti i Enköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Enköping under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,9 % | 84,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 34,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Enköping 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Enköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergvreten | S | 31,5 % | S | 27,2 % | 84,6 % |
| Bredsand | M | 33,9 % | M | 30,3 % | 85,3 % |
| Enögla | S | 35,2 % | S | 31,5 % | 70,4 % |
| Fanna | S | 28,9 % | S | 24,0 % | 83,4 % |
| Fjärdhundra | SD | 35,0 % | SD | 27,9 % | 82,5 % |
| Grillby | SD | 30,2 % | SD | 24,7 % | 88,2 % |
| Gånsta | S | 28,9 % | M | 25,8 % | 88,5 % |
| Hummelsta | SD | 31,1 % | S | 24,8 % | 83,2 % |
| Korsängen | S | 39,4 % | S | 35,8 % | 77,8 % |
| Kryddgården | S | 31,8 % | S | 28,7 % | 79,8 % |
| Lillkyrka | SD | 27,7 % | M | 22,3 % | 87,4 % |
| Munksundet | S | 30,3 % | S | 26,4 % | 86,0 % |
| Romberga | S | 38,8 % | S | 38,4 % | 70,1 % |
| S:t Ilian N | S | 25,6 % | S | 24,9 % | 79,4 % |
| S:t Ilian S | S | 32,0 % | S | 29,2 % | 79,0 % |
| Skolsta | SD | 33,2 % | SD | 23,9 % | 85,1 % |
| Sparrsätra | SD | 28,2 % | M | 24,2 % | 87,8 % |
| Svinnegarn | S | 26,3 % | S | 23,8 % | 85,8 % |
| Torstuna | SD | 30,9 % | SD | 23,3 % | 84,8 % |
| Västerleden N | S | 35,8 % | S | 35,9 % | 69,9 % |
| Västerleden S | S | 39,8 % | S | 38,8 % | 72,1 % |
| Åkersberg | M | 29,0 % | M | 27,7 % | 85,9 % |
| Örsundsbro V | SD | 26,8 % | S | 23,2 % | 87,6 % |
| Örsundsbro Ö | S | 25,1 % | S | 25,0 % | 82,2 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022