Valresultat Älvkarleby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 7 312
- Avgivna röster
- 6 156
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 164 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 887 | 31,0 % |
| MModeraterna | 881 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 264 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 203 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 174 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 148 | 2,4 % |
| Övriga partier | 84 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 231 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 360 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 004 | 16,9 % |
| KDKristdemokraterna | 415 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 361 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 221 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 138 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 125 | 2,1 % |
| LPULLokala partier i Uppsala län | 61 | 1,0 % |
| Övriga partier | 30 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 971 | 32,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 235 | 20,4 % |
| MModeraterna | 1 204 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 407 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 340 | 5,6 % |
| KVKommunens Väl | 337 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 323 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 97 | 1,6 % |
| Övriga partier | 17 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,8 % | 48,9 % | 47,1 % | 39,3 % | 35,5 % | 31,9 % |
| SD | 3,7 % | 7,9 % | 19,8 % | 26,7 % | 31,0 % | 27,2 % |
| M | 14,4 % | 19,3 % | 12,8 % | 11,6 % | 14,5 % | 16,8 % |
| V | 7,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,8 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 3,7 % | 2,5 % | 2,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,9 % |
| C | 4,6 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,4 % | 3,3 % | 3,3 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,1 % |
| L | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,4 % | 2,4 % | 3,5 % |
| Övr | 3,0 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,8 % | 86,7 % | 87,5 % | 84,2 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvkarleby 2022
Så skiljer sig Älvkarleby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 31,0 % i Älvkarleby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,5
- S +5,2
Svagare än i riket
- M −4,6
- C −3,4
- MP −2,2
- L −2,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Älvkarleby, från 26,7 % till 31,0 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,3 % till 35,5 % (−3,7).
- SD +4,3
- S −3,7
- M +2,8
- V −2,2
- C −1,1
- L −1,0
- MP +0,6
- KD +0,1
Valdeltagande i Älvkarleby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,2 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Älvkarleby på plats 184 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvkarleby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Skutskärs Centrum till 84,6 % i Gårdskär.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Boda (38,8 %) och sitt svagaste i Älvkarleö bruk - Marma (28,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 31,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- SD −10,6
- M +5,4
- S −3,0
- KD +2,4
- C +2,0
- V +1,0
Största parti i Älvkarleby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,8 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 38,8 % | S | 33,2 % | 79,6 % |
| Gårdskär | S | 35,1 % | S | 33,6 % | 84,6 % |
| Jungfruholmen | S | 36,1 % | S | 31,9 % | 77,2 % |
| Skutskärs Centrum | S | 38,1 % | S | 34,1 % | 69,5 % |
| Älvkarleö bruk - Marma | SD | 37,8 % | S | 30,4 % | 79,0 % |
| Östanån | S | 35,0 % | S | 31,8 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022