Valresultat Knivsta 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Knivsta med 25,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Knivsta.Nu flest röster (27,5 %). Valdeltagandet var 89,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Knivsta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,2 %
Röstberättigade
13 626
Avgivna röster
12 152
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2022 i Knivsta

Riksdagsvalet 2022 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 02025,0 %
MModeraterna2 54221,1 %
SDSverigedemokraterna2 35819,5 %
KDKristdemokraterna1 0258,5 %
CCenterpartiet9397,8 %
MPMiljöpartiet de gröna7486,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6805,6 %
VVänsterpartiet5624,7 %
Övriga partier1911,6 %

Regionvalet 2022 i Knivsta

Regionvalet 2022 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 11325,8 %
MModeraterna2 17418,0 %
KDKristdemokraterna1 76214,6 %
SDSverigedemokraterna1 66413,8 %
VVänsterpartiet9207,6 %
CCenterpartiet8146,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6475,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5094,2 %
LPULLokala partier i Uppsala län3042,5 %
Övriga partier1801,5 %

Kommunvalet 2022 i Knivsta

Kommunvalet 2022 i Knivsta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KNKnivsta.Nu3 37027,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 87915,3 %
MModeraterna1 71414,0 %
SDSverigedemokraterna1 54012,6 %
KDKristdemokraterna1 38011,3 %
CCenterpartiet7015,7 %
VVänsterpartiet6385,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5534,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4333,5 %
Övriga partier430,4 %

Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Knivsta per valår
Parti200620102014201820222026
S24,5 %19,2 %21,7 %20,8 %25,0 %22,7 %
M34,0 %38,2 %30,6 %23,3 %21,1 %20,8 %
SD2,6 %4,4 %10,8 %16,9 %19,5 %16,7 %
KD8,0 %7,1 %6,7 %8,5 %8,5 %9,2 %
C10,0 %9,2 %8,0 %10,7 %7,8 %8,8 %
MP5,3 %7,4 %8,0 %5,4 %6,2 %7,2 %
L9,9 %9,5 %6,5 %7,2 %5,6 %6,4 %
V3,5 %3,5 %3,9 %5,4 %4,7 %6,4 %
Övr2,1 %1,4 %3,7 %1,6 %1,6 %1,7 %
Valdeltagande84,2 %88,3 %89,0 %91,3 %89,2 %88,5 %

Valdeltagande i Knivsta 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Knivsta 2022

Så skiljer sig Knivsta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 25,0 % i Knivsta mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +3,2
  • M +2,0
  • MP +1,1
  • C +1,1

Svagare än i riket

  • S −5,3
  • V −2,1
  • SD −1,0

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Knivsta, från 20,8 % till 25,0 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,7 % till 7,8 % (−2,9).

  • S +4,2
  • C −2,9
  • SD +2,6
  • M −2,2
  • L −1,6
  • MP +0,8
  • V −0,8
  • KD −0,1

Valdeltagande i Knivsta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,2 %, vilket är 5,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Knivsta på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Knivsta är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Tallbacken till 90,5 % i Vrå.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Knivsta (32,1 %) och sitt svagaste i Husby - Långhundra (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 25,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • S −9,7
  • M −7,1
  • SD −7,0
  • KD +2,8
  • L −2,1
  • C −2,1
  • MP −1,7
  • V +0,5

Största parti i Knivsta sedan 2006

Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Knivsta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna22,7 %88,5 %
2022Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2018Moderaterna23,3 %91,3 %
2014Moderaterna30,6 %89,0 %
2010Moderaterna38,2 %88,3 %
2006Moderaterna34,0 %84,2 %

Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Knivsta, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BoängenM29,8 %M21,8 %89,6 %
GredelbyS28,3 %KN35,2 %79,3 %
Husby - LånghundraSD35,1 %SD25,9 %83,9 %
Lagga - ÖstunaSD23,7 %KN17,6 %86,4 %
Norra AlsikeS23,8 %KN26,2 %86,6 %
SågenS27,9 %KN25,0 %75,7 %
Södra KnivstaS27,5 %KN31,8 %79,2 %
TallbackenS27,0 %KN26,8 %73,7 %
VassundaM22,7 %KN20,0 %88,0 %
VråM31,6 %M23,0 %90,5 %
Västra KnivstaS32,1 %KN43,8 %85,3 %
Östra KnivstaS28,3 %KN45,3 %87,4 %

Utforska valdistrikten i Knivsta på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022