Valresultat Knivsta 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Knivsta med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Knivsta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 10 256
- Avgivna röster
- 9 059
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 435 | 38,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 720 | 19,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 856 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 830 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 664 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 636 | 7,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 399 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 311 | 3,5 % |
| Övriga partier | 130 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 191 | 36,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 182 | 24,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 987 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 638 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 590 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 577 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 344 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 274 | 3,1 % |
| Övriga partier | 78 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Knivsta
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 749 | 30,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 756 | 19,5 % |
| KNUKNU | 1 416 | 15,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 882 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 767 | 8,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 469 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 422 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 308 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 238 | 2,6 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Knivsta 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Knivsta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- M
- S
- L
- C
- MP
- KD
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,0 % | 38,2 % | 30,6 % | 23,3 % | 21,1 % | 20,8 % |
| S | 24,5 % | 19,2 % | 21,7 % | 20,8 % | 25,0 % | 22,7 % |
| L | 9,9 % | 9,5 % | 6,5 % | 7,2 % | 5,6 % | 6,4 % |
| C | 10,0 % | 9,2 % | 8,0 % | 10,7 % | 7,8 % | 8,8 % |
| MP | 5,3 % | 7,4 % | 8,0 % | 5,4 % | 6,2 % | 7,2 % |
| KD | 8,0 % | 7,1 % | 6,7 % | 8,5 % | 8,5 % | 9,2 % |
| SD | 2,6 % | 4,4 % | 10,8 % | 16,9 % | 19,5 % | 16,7 % |
| V | 3,5 % | 3,5 % | 3,9 % | 5,4 % | 4,7 % | 6,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 3,7 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 84,2 % | 88,3 % | 89,0 % | 91,3 % | 89,2 % | 88,5 % |
Valdeltagande i Knivsta 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Knivsta 2010
Så skiljer sig Knivsta från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 19,2 % i Knivsta mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 11,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,2
- C +2,7
- FP +2,5
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −11,5
- V −2,1
- SD −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Knivsta, från 34,0 % till 38,2 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 24,5 % till 19,2 % (−5,4).
- S −5,4
- M +4,3
- MP +2,1
- SD +1,9
- KD −0,9
- C −0,8
- FP −0,4
- V −0,1
Valdeltagande i Knivsta
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,3 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Knivsta på plats 15 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Knivsta är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Centrala Knivsta till 86,2 % i Alsike.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Alsike (48,6 %) och sitt svagaste i Västra Knivsta (30,9 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Knivsta är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 38,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- M −7,8
- KD −2,4
- MP −2,2
- SD −1,8
- C −0,7
- S +0,3
- FP +0,3
- V −0,0
Största parti i Knivsta sedan 2006
Största parti har skiftat i Knivsta under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 22,7 % | 88,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,0 % | 89,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,3 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 30,6 % | 89,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 38,2 % | 88,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 34,0 % | 84,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Knivsta 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Knivsta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsike | M | 48,6 % | M | 35,8 % | 86,2 % |
| Centrala Knivsta | M | 31,5 % | S | 28,0 % | 76,4 % |
| Husby-Långhundra | M | 38,3 % | C | 29,9 % | 79,1 % |
| Lagga-Östuna | M | 39,8 % | M | 35,3 % | 83,5 % |
| Södra Knivsta | M | 34,2 % | M | 29,2 % | 77,9 % |
| Vassunda | M | 43,4 % | M | 39,6 % | 85,6 % |
| Västra Knivsta | M | 30,9 % | S | 25,2 % | 84,3 % |
| Östra Knivsta | M | 39,8 % | M | 28,0 % | 84,0 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010