Valresultat Östhammar 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 16 819
- Avgivna röster
- 13 978
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2010 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 861 | 35,3 % |
| MModeraterna | 3 888 | 28,2 % |
| CCenterpartiet | 1 469 | 10,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 803 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 763 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 619 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 610 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 4,2 % |
| Övriga partier | 181 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 304 | 39,4 % |
| MModeraterna | 3 248 | 24,2 % |
| CCenterpartiet | 1 727 | 12,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 762 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 595 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 588 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 574 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 525 | 3,9 % |
| Övriga partier | 123 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 179 | 38,0 % |
| MModeraterna | 2 665 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 2 505 | 18,4 % |
| BoABoA | 641 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 580 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 566 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 561 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 519 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 385 | 2,8 % |
| Övriga partier | 30 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- SD
- V
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 38,2 % | 30,9 % | 30,4 % | 28,5 % |
| M | 23,4 % | 28,2 % | 21,0 % | 17,4 % | 18,5 % | 19,2 % |
| C | 13,1 % | 10,7 % | 9,0 % | 8,8 % | 5,4 % | 6,2 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,2 % | 4,1 % | 3,3 % | 4,4 % |
| SD | 2,3 % | 5,5 % | 13,2 % | 21,1 % | 27,0 % | 23,5 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,1 % | 3,7 % | 4,0 % |
| MP | 3,6 % | 4,4 % | 3,7 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| KD | 5,5 % | 4,2 % | 3,2 % | 8,4 % | 8,0 % | 8,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,1 % | 85,2 % | 86,7 % | 85,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Östhammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östhammar 2010
Så skiljer sig Östhammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i Östhammar mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,6
- C +4,1
Svagare än i riket
- MP −2,9
- M −1,8
- KD −1,4
- FP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Östhammar, från 23,4 % till 28,2 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 35,3 % (−4,3).
- M +4,8
- S −4,3
- SD +3,2
- C −2,5
- KD −1,3
- MP +0,8
- FP −0,2
- V +0,1
Valdeltagande i Östhammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,1 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Östhammar på plats 204 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östhammar är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Gimo Västra till 86,8 % i Gimo, Hökhuvud-Vattensta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gimo Västra (53,0 %) och sitt svagaste i Söderön (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 3 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,6 % i kommunvalet mot 28,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- M −8,7
- C +7,7
- S +2,7
- FP −1,6
- SD −1,4
- KD −1,3
- V −0,7
- MP −0,3
Största parti i Östhammar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alunda tätort | S | 31,7 % | S | 32,2 % | 81,9 % |
| Alunda-Ekeby | M | 26,7 % | C | 32,8 % | 83,1 % |
| Ed | S | 35,1 % | S | 39,8 % | 85,8 % |
| Gimo Västra | S | 53,0 % | S | 61,1 % | 74,9 % |
| Gimo, Hökhuvud-Vattensta | S | 47,1 % | S | 52,5 % | 86,8 % |
| Gräsö | S | 31,9 % | S | 31,8 % | 80,8 % |
| Hargshamn | S | 32,3 % | S | 36,5 % | 83,9 % |
| Kristinelund | S | 35,2 % | S | 38,3 % | 81,8 % |
| Norrskedika-Valö-Forsmark | S | 28,2 % | C | 32,2 % | 81,6 % |
| Söderön | M | 40,0 % | C | 31,5 % | 83,4 % |
| Öregrund | M | 34,4 % | S | 32,4 % | 81,9 % |
| Österbybruk-Morkarla | S | 43,4 % | S | 46,1 % | 82,9 % |
| Österbybruk, Dannemora-Film | S | 42,5 % | S | 45,0 % | 78,5 % |
| Östhammars centrum | S | 35,5 % | S | 34,7 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2010 · Alla kommuner 2010