Valresultat Östhammar 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Östhammar med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östhammar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 17 497
- Avgivna röster
- 14 867
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2022 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 450 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 964 | 27,0 % |
| MModeraterna | 2 714 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 166 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 789 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 544 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 491 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 388 | 2,6 % |
| Övriga partier | 153 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 546 | 31,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 807 | 19,5 % |
| MModeraterna | 2 748 | 19,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 639 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 949 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 764 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 429 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 261 | 1,8 % |
| Övriga partier | 263 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Östhammar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 301 | 29,5 % |
| MModeraterna | 2 864 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 589 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 292 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 1 289 | 8,9 % |
| LBLokalpartiet BoA | 852 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 577 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 355 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 274 | 1,9 % |
| Övriga partier | 170 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Östhammar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östhammar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 38,2 % | 30,9 % | 30,4 % | 28,5 % |
| SD | 2,3 % | 5,5 % | 13,2 % | 21,1 % | 27,0 % | 23,5 % |
| M | 23,4 % | 28,2 % | 21,0 % | 17,4 % | 18,5 % | 19,2 % |
| KD | 5,5 % | 4,2 % | 3,2 % | 8,4 % | 8,0 % | 8,8 % |
| C | 13,1 % | 10,7 % | 9,0 % | 8,8 % | 5,4 % | 6,2 % |
| V | 4,4 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,1 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,2 % | 4,1 % | 3,3 % | 4,4 % |
| MP | 3,6 % | 4,4 % | 3,7 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 1,3 % | 3,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,8 % | 83,1 % | 85,2 % | 86,7 % | 85,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Östhammar 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östhammar 2022
Så skiljer sig Östhammar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,0 % i Östhammar mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,5
- KD +2,6
- S +0,0
Svagare än i riket
- V −3,0
- MP −2,4
- C −1,3
- L −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Östhammar, från 21,1 % till 27,0 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,8 % till 5,4 % (−3,4).
- SD +5,9
- C −3,4
- V −1,3
- M +1,1
- L −0,7
- S −0,6
- KD −0,5
- MP +0,1
Valdeltagande i Östhammar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,0 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Östhammar på plats 148 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östhammar är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Gimo Västra till 88,4 % i Alunda - Ekeby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östhammars centrum (36,2 %) och sitt svagaste i Alunda - Ekeby (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 4 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östhammar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 27,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.
- SD −9,3
- C +3,5
- M +1,2
- KD +0,9
- L −0,9
- S −0,8
- V +0,3
Största parti i Östhammar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Östhammar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 86,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 83,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 78,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Östhammar 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Östhammar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alunda - Ekeby | SD | 31,4 % | SD | 21,2 % | 88,4 % |
| Alunda tätort | SD | 28,2 % | S | 28,1 % | 83,6 % |
| Ed | S | 33,8 % | S | 33,2 % | 86,9 % |
| Gimo - Hökhuvud - Vattensta | S | 35,3 % | S | 36,3 % | 86,1 % |
| Gimo Västra | S | 34,9 % | S | 37,6 % | 74,7 % |
| Hargshamn - Boda | S | 32,4 % | S | 30,7 % | 83,6 % |
| Kristinelund - Boda | S | 35,0 % | S | 35,3 % | 77,5 % |
| Norrskedika - Valö - Forsmark | SD | 26,5 % | S | 22,6 % | 82,8 % |
| Öregrund norra - Gräsö | S | 31,5 % | S | 26,9 % | 83,4 % |
| Öregrund södra - Söderön | S | 29,3 % | S | 25,7 % | 86,5 % |
| Österbybruk - Dannemora - Film | SD | 33,2 % | S | 31,6 % | 81,1 % |
| Österbybruk - Morkarla | S | 29,8 % | S | 30,5 % | 82,4 % |
| Östhammars centrum | S | 36,2 % | S | 34,1 % | 78,9 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2022 · Alla kommuner 2022