Valresultat Älvkarleby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Älvkarleby med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älvkarleby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 7 437
- Avgivna röster
- 6 280
- Län
- Uppsala län
Riksdagsvalet 2026 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 986 | 31,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 693 | 27,2 % |
| MModeraterna | 1 043 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 384 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 370 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 215 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 204 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 192 | 3,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 66 | 1,1 % |
| Övriga partier | 67 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Älvkarleby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 070 | 33,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 348 | 21,9 % |
| MModeraterna | 1 246 | 20,3 % |
| KDKristdemokraterna | 509 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 420 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 192 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 190 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 91 | 1,5 % |
| Övriga partier | 85 | 1,4 % |
Kommunvalet 2026 i Älvkarleby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Älvkarleby har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 893 | 30,4 % | 10(±0) |
| MModeraterna | 1 570 | 25,2 % | 8(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 200 | 19,3 % | 6(±0) |
| KDKristdemokraterna | 436 | 7,0 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 417 | 6,7 % | 2(±0) |
| KVKommunens Väl | 265 | 4,3 % | 1(−1) |
| CCenterpartiet | 185 | 3,0 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,8 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 75 | 1,2 % | |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Älvkarleby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älvkarleby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,8 % | 48,9 % | 47,1 % | 39,3 % | 35,5 % | 31,9 % |
| SD | 3,7 % | 7,9 % | 19,8 % | 26,7 % | 31,0 % | 27,2 % |
| M | 14,4 % | 19,3 % | 12,8 % | 11,6 % | 14,5 % | 16,8 % |
| V | 7,6 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,8 % | 4,6 % | 6,2 % |
| KD | 3,7 % | 2,5 % | 2,2 % | 4,3 % | 4,3 % | 5,9 % |
| L | 4,9 % | 5,0 % | 2,8 % | 3,4 % | 2,4 % | 3,5 % |
| C | 4,6 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,4 % | 3,3 % | 3,3 % |
| MP | 3,3 % | 5,2 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,9 % | 3,1 % |
| Övr | 3,0 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,8 % | 86,7 % | 87,5 % | 84,2 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Älvkarleby 2006–2026
Kommunen mot länet (Uppsala).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älvkarleby 2026
Så skiljer sig Älvkarleby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,2 % i Älvkarleby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,7
- S +3,9
- Örebr +0,5
Svagare än i riket
- C −3,8
- M −3,1
- MP −3,0
- V −2,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Älvkarleby, från 14,5 % till 16,8 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 31,0 % till 27,2 % (−3,8).
- SD −3,8
- S −3,6
- M +2,3
- KD +1,6
- V +1,5
- Örebr +1,1
- L +1,0
- MP +0,2
Valdeltagande i Älvkarleby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,4 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Älvkarleby på plats 163 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älvkarleby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Skutskärs Centrum till 88,8 % i Gårdskär.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skutskärs Centrum (35,4 %) och sitt svagaste i Älvkarleö bruk - Marma (27,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älvkarleby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,2 % i kommunvalet mot 16,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- M +8,5
- SD −7,9
- L −2,3
- S −1,5
- KD +1,1
- V +0,5
- MP −0,3
- C −0,3
Största parti i Älvkarleby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älvkarleby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 84,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,8 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älvkarleby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Älvkarleby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 34,9 % | M | 31,5 % | 84,0 % |
| Gårdskär | S | 30,7 % | S | 33,1 % | 88,8 % |
| Jungfruholmen | S | 30,1 % | M | 28,6 % | 82,1 % |
| Skutskärs Centrum | S | 35,4 % | S | 33,6 % | 74,4 % |
| Älvkarleö bruk - Marma | SD | 34,8 % | SD | 29,1 % | 80,7 % |
| Östanån | S | 31,3 % | M | 30,2 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Uppsala län
Hela valresultatet för Uppsala län 2026 · Alla kommuner 2026