Valresultat Håbo 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Håbo med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,0 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Håbo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Håbo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,1 %
Röstberättigade
15 185
Avgivna röster
13 530
Län
Uppsala län

Riksdagsvalet 2018 i Håbo

Riksdagsvalet 2018 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 55826,6 %
SDSverigedemokraterna3 23724,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 83121,1 %
CCenterpartiet9517,1 %
KDKristdemokraterna8726,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7175,4 %
VVänsterpartiet6965,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3752,8 %
Övriga partier1581,2 %

Landstingsvalet 2018 i Håbo

Landstingsvalet 2018 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 54026,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 23724,4 %
SDSverigedemokraterna2 56719,3 %
KDKristdemokraterna1 0848,2 %
CCenterpartiet9267,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7495,6 %
VVänsterpartiet7205,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3642,7 %
Övriga partier1040,8 %

Kommunvalet 2018 i Håbo

Kommunvalet 2018 i Håbo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 51226,0 %
MModeraterna3 50325,9 %
SDSverigedemokraterna2 62819,4 %
CCenterpartiet1 0337,6 %
BÅPBÅP9657,1 %
VVänsterpartiet5354,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5323,9 %
KDKristdemokraterna4233,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3362,5 %
Övriga partier570,4 %

Partiernas utveckling i Håbo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Håbo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+9,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Håbo per valår
Parti200620102014201820222026
M39,5 %42,6 %33,8 %26,6 %23,8 %25,0 %
SD2,4 %5,9 %14,9 %24,2 %28,4 %25,1 %
S28,8 %24,9 %25,7 %21,1 %24,5 %22,2 %
C5,9 %5,0 %4,9 %7,1 %5,2 %4,9 %
KD6,3 %4,7 %4,3 %6,5 %6,0 %7,2 %
L6,8 %7,2 %4,9 %5,4 %4,4 %5,5 %
V3,6 %3,1 %3,4 %5,2 %3,8 %4,8 %
MP3,9 %5,5 %5,6 %2,8 %2,8 %3,5 %
Övr2,9 %1,1 %2,7 %1,2 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande82,4 %86,1 %87,6 %89,1 %86,5 %85,1 %

Valdeltagande i Håbo 2006–2026

Kommunen mot länet (Uppsala).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Håbo 2018

Så skiljer sig Håbo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 21,1 % i Håbo mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +6,7
  • SD +6,6
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −7,1
  • V −2,8
  • MP −1,6
  • C −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Håbo, från 14,9 % till 24,2 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,8 % till 26,6 % (−7,2).

  • SD +9,3
  • M −7,2
  • S −4,6
  • MP −2,8
  • KD +2,3
  • C +2,2
  • V +1,8
  • FI −1,4

Valdeltagande i Håbo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Håbo på plats 56 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Håbo är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Mansängen till 90,1 % i Ekillaområdet.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Råby (31,0 %) och sitt svagaste i Mansängen (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 6, Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Håbo är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 26,0 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • S +4,8
  • SD −4,7
  • KD −3,4
  • L −1,4
  • V −1,2
  • M −0,7
  • C +0,5

Största parti i Håbo sedan 2006

Största parti har skiftat i Håbo under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Håbo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,1 %85,1 %
2022Sverigedemokraterna28,4 %86,5 %
2018Moderaterna26,6 %89,1 %
2014Moderaterna33,8 %87,6 %
2010Moderaterna42,6 %86,1 %
2006Moderaterna39,5 %82,4 %

Valresultat per valdistrikt i Håbo 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Håbo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Håbo, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkillaområdetM26,6 %S29,4 %90,1 %
EnebyM27,2 %S31,0 %86,7 %
FånäsSD26,0 %S30,6 %84,2 %
MansängenS31,2 %S32,3 %79,3 %
RåbyM31,0 %M33,0 %87,9 %
SkoklosterSD31,2 %SD28,6 %85,9 %
SkörbyM30,4 %M29,8 %90,0 %
VästerängenS27,4 %S34,0 %83,3 %
ÅsenområdetM29,9 %M28,8 %89,4 %
ÖvergranM26,8 %M26,1 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Håbo på kartan

Fler kommuner i Uppsala län

Hela valresultatet för Uppsala län 2018 · Alla kommuner 2018