Valresultat Kalmar län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar län med 29,0 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,7 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Kalmar län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
191 157
Avgivna röster
163 784
Kommuner i länet
12

Riksdagsvalet 2026 i Kalmar län

Riksdagsvalet 2026 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna46 97429,0 %
SDSverigedemokraterna34 56521,4 %
MModeraterna30 32418,7 %
KDKristdemokraterna13 5758,4 %
CCenterpartiet10 3656,4 %
VVänsterpartiet9 9306,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 8884,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6 6864,1 %
Övriga partier2 4891,5 %

Regionvalet 2026 i Region Kalmar län — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Kalmar län har 67 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 12.

Regionvalet 2026 i Region Kalmar län: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna51 51932,2 %22(−2)
MModeraterna29 52718,5 %13(+1)
SDSverigedemokraterna27 43717,1 %12(±0)
KDKristdemokraterna18 92211,8 %8(±0)
CCenterpartiet12 0737,5 %5(−1)
VVänsterpartiet11 3427,1 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4 8873,1 %2(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0531,9 %
Övriga partier1 2620,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Kalmar län

Kommunvalet 2026 i Kalmar län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54 20633,6 %
MModeraterna31 58119,6 %
SDSverigedemokraterna26 75916,6 %
CCenterpartiet13 6368,4 %
KDKristdemokraterna13 3698,3 %
VVänsterpartiet10 3206,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6472,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 2942,0 %
Övriga partier3 6902,3 %

Partiernas utveckling i Kalmar län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kalmar län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kalmar län per valår
Parti200620102014201820222026
S41,6 %35,6 %35,5 %31,2 %31,7 %29,0 %
SD3,2 %5,8 %15,3 %20,6 %24,5 %21,4 %
M21,2 %26,9 %20,3 %17,2 %17,8 %18,7 %
KD7,1 %6,0 %4,7 %7,2 %7,0 %8,4 %
C11,1 %8,9 %8,7 %9,8 %6,5 %6,4 %
V5,0 %5,0 %4,6 %6,1 %4,6 %6,1 %
L5,2 %5,1 %3,5 %3,8 %3,2 %4,3 %
MP3,8 %5,6 %4,7 %2,9 %3,4 %4,1 %
Övr1,9 %1,0 %2,7 %1,2 %1,3 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,9 %86,7 %88,1 %86,0 %85,7 %

Valdeltagande i Kalmar län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Kalmar län 2026

Så skiljer sig Kalmar län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,4 % i Kalmar län mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,9
  • KD +2,2
  • S +1,0

Svagare än i riket

  • V −2,3
  • MP −2,0
  • M −1,1
  • L −1,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Kalmar län, från 4,6 % till 6,1 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,5 % till 21,4 % (−3,1).

  • SD −3,1
  • S −2,7
  • V +1,5
  • KD +1,4
  • L +1,1
  • M +1,0
  • MP +0,8
  • C −0,1

Valdeltagande i Kalmar län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,7 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Kalmar län är indelad i 162 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 62,1 % i Högsby till 93,0 % i Saltvik-Mockebo.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (45,5 %) och sitt svagaste i Fagerhult (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 106, Sverigedemokraterna i 42, Moderaterna i 13 av 162 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.

  • SD −4,8
  • S +4,5
  • L −2,2
  • C +2,0
  • MP −1,3
  • M +0,8
  • V +0,3
  • KD −0,1

Största parti i Kalmar län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kalmar län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,0 %85,7 %
2022Socialdemokraterna31,7 %86,0 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna35,5 %86,7 %
2010Socialdemokraterna35,6 %84,9 %
2006Socialdemokraterna41,6 %80,9 %

Valresultat per kommun i Kalmar län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Kalmar län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BorgholmS24,1 %86,8 %
EmmabodaS31,2 %84,2 %
HultsfredS29,6 %82,0 %
HögsbyS27,2 %81,8 %
KalmarS29,6 %86,5 %
MönsteråsS29,6 %86,1 %
MörbylångaS25,5 %89,5 %
NybroS28,7 %84,5 %
OskarshamnS29,0 %85,8 %
TorsåsSD27,9 %87,2 %
VimmerbyS28,6 %85,6 %
VästervikS32,0 %84,2 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026