Valresultat Nybro 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 28,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 15 087
- Avgivna röster
- 12 755
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 624 | 28,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 994 | 23,7 % |
| MModeraterna | 2 151 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 001 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 999 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 761 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 466 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 346 | 2,7 % |
| Övriga partier | 269 | 2,1 % |
Regionvalet 2026 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 661 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 507 | 20,1 % |
| MModeraterna | 2 159 | 17,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 379 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 123 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 1 016 | 8,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 273 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 2,0 % |
| Övriga partier | 93 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Nybro — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Nybro har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 112 | 24,7 % | 10(−3) |
| MModeraterna | 2 552 | 20,3 % | 8(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 395 | 19,0 % | 8(±0) |
| CCenterpartiet | 1 356 | 10,8 % | 5(−2) |
| VVänsterpartiet | 1 054 | 8,4 % | 4(+2) |
| KDKristdemokraterna | 751 | 6,0 % | 3(±0) |
| NLSNybro Landsbygds- & Stadsparti | 656 | 5,2 % | 2 |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 409 | 3,2 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 1,4 % | |
| Övriga partier | 134 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 38,6 % | 36,8 % | 32,7 % | 32,7 % | 28,7 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 17,2 % | 22,7 % | 27,2 % | 23,7 % |
| M | 18,8 % | 24,5 % | 17,3 % | 14,8 % | 15,7 % | 17,1 % |
| V | 5,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,7 % | 7,9 % |
| KD | 7,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,9 % |
| C | 12,1 % | 9,9 % | 10,5 % | 10,2 % | 6,3 % | 6,0 % |
| L | 3,6 % | 3,6 % | 2,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,7 % |
| MP | 2,6 % | 4,0 % | 3,4 % | 1,8 % | 2,2 % | 2,7 % |
| Övr | 3,2 % | 1,4 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,0 % | 85,6 % | 86,6 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nybro 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nybro 2026
Så skiljer sig Nybro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,7 % i Nybro mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,3
- KD +1,8
- S +0,7
Svagare än i riket
- MP −3,4
- M −2,8
- L −1,6
- C −1,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Nybro, från 4,7 % till 7,9 % (+3,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,7 % till 28,7 % (−4,0).
- S −4,0
- SD −3,5
- V +3,2
- M +1,4
- KD +1,0
- L +0,9
- MP +0,6
- C −0,2
Valdeltagande i Nybro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Nybro på plats 153 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,9 % i Kungshall till 86,6 % i Hanemåla Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungshall (36,0 %) och sitt svagaste i Madesjö Norra (19,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 6 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 6,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- C +4,7
- SD −4,7
- S −4,0
- M +3,2
- KD −2,0
- L −0,4
- V +0,4
Största parti i Nybro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Nybro 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsterbro | SD | 31,0 % | NLS | 46,1 % | 84,4 % |
| Bäckebo | SD | 25,9 % | NLS | 26,8 % | 83,7 % |
| Hanemåla Norra | S | 32,0 % | S | 27,4 % | 81,3 % |
| Hanemåla Södra | S | 32,2 % | S | 30,5 % | 86,6 % |
| Kristvallabrunn | SD | 34,0 % | M | 27,9 % | 83,9 % |
| Kungshall | S | 36,0 % | V | 34,8 % | 68,9 % |
| Madesjö Norra | SD | 27,6 % | M | 25,6 % | 86,2 % |
| Madesjö Södra | S | 26,9 % | M | 24,7 % | 86,6 % |
| Myrdalen | S | 35,3 % | S | 34,2 % | 74,4 % |
| Nybro Centrum | S | 35,6 % | S | 32,8 % | 73,6 % |
| Orrefors | SD | 32,8 % | SD | 29,8 % | 81,3 % |
| Paradiset | S | 28,5 % | S | 25,1 % | 75,4 % |
| Västeräng | S | 32,5 % | M | 27,3 % | 86,0 % |
| Örsjö-Alsjöholm | SD | 32,4 % | SD | 27,8 % | 84,9 % |