Valresultat Nybro 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (28,7 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 15 362
- Avgivna röster
- 13 148
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 780 | 36,8 % |
| MModeraterna | 2 246 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 232 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 1 359 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 694 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 598 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 438 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 335 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 163 | 1,3 % |
| OVRövriga partier | 156 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 045 | 39,7 % |
| CCenterpartiet | 1 878 | 14,8 % |
| MModeraterna | 1 627 | 12,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 478 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 923 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 819 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 388 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 369 | 2,9 % |
| Övriga partier | 171 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 698 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 519 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 506 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 393 | 10,8 % |
| MModeraterna | 1 151 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 607 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 321 | 2,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 309 | 2,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 229 | 1,8 % |
| Övriga partier | 169 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 38,6 % | 36,8 % | 32,7 % | 32,7 % | 28,7 % |
| M | 18,8 % | 24,5 % | 17,3 % | 14,8 % | 15,7 % | 17,1 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 17,2 % | 22,7 % | 27,2 % | 23,7 % |
| C | 12,1 % | 9,9 % | 10,5 % | 10,2 % | 6,3 % | 6,0 % |
| V | 5,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,7 % | 7,9 % |
| KD | 7,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,9 % |
| MP | 2,6 % | 4,0 % | 3,4 % | 1,8 % | 2,2 % | 2,7 % |
| L | 3,6 % | 3,6 % | 2,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,7 % |
| Övr | 3,2 % | 1,4 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,0 % | 85,6 % | 86,6 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nybro 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nybro 2014
Så skiljer sig Nybro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 17,3 % i Nybro mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,7
- C +4,3
- SD +4,3
- OVR +0,2
Svagare än i riket
- M −6,0
- MP −3,5
- FP −2,8
- FI −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Nybro, från 5,8 % till 17,2 % (+11,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,5 % till 17,3 % (−7,2).
- SD +11,4
- M −7,2
- S −1,8
- KD −1,5
- FI +1,1
- FP −1,1
- OVR +1,1
- V −0,8
Valdeltagande i Nybro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,6 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Nybro på plats 167 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,5 % i Nybro 3 till 91,2 % i Nybro 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nybro 3 (50,6 %) och sitt svagaste i Örsjö-Oskar (24,1 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 28,7 % i kommunvalet mot 10,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,2 procentenheter.
- C +18,2
- S −9,5
- M −8,4
- SD −5,5
- V +5,5
- MP −0,9
- KD +0,1
Största parti i Nybro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Nybro 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckebo | S | 29,6 % | C | 38,1 % | 84,4 % |
| Hälleberga | S | 43,0 % | S | 31,1 % | 83,1 % |
| Kristvalla | S | 25,4 % | C | 38,4 % | 85,2 % |
| Kråksmåla | S | 38,5 % | C | 34,9 % | 84,0 % |
| Madesjö 1 | S | 35,7 % | C | 33,4 % | 88,0 % |
| Madesjö 2 | S | 28,4 % | C | 40,3 % | 89,3 % |
| Nybro 1 | S | 44,2 % | S | 32,9 % | 76,6 % |
| Nybro 2 | S | 40,3 % | S | 31,7 % | 79,0 % |
| Nybro 3 | S | 50,6 % | S | 42,7 % | 71,5 % |
| Nybro 4 | S | 42,0 % | S | 32,3 % | 79,6 % |
| Nybro 5 | S | 36,1 % | C | 26,4 % | 85,7 % |
| Nybro 6 | S | 34,1 % | C | 31,1 % | 88,7 % |
| Nybro 7 | S | 36,6 % | C | 32,0 % | 91,2 % |
| Örsjö-Oskar | S | 24,1 % | C | 42,6 % | 85,5 % |