Valresultat Nybro 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Nybro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,8 %
Röstberättigade
15 131
Avgivna röster
12 830
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2022 i Nybro

Riksdagsvalet 2022 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 14832,7 %
SDSverigedemokraterna3 45027,2 %
MModeraterna1 99015,7 %
KDKristdemokraterna8766,9 %
CCenterpartiet7966,3 %
VVänsterpartiet5964,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3502,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2782,2 %
Övriga partier1941,5 %

Regionvalet 2022 i Nybro

Regionvalet 2022 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 27634,0 %
SDSverigedemokraterna2 50519,9 %
MModeraterna1 94015,4 %
KDKristdemokraterna1 35210,7 %
CCenterpartiet1 1098,8 %
VVänsterpartiet8386,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3122,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1731,4 %
Övriga partier860,7 %

Kommunvalet 2022 i Nybro

Kommunvalet 2022 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 97631,1 %
SDSverigedemokraterna2 49419,5 %
CCenterpartiet2 14616,8 %
MModeraterna1 95215,3 %
KDKristdemokraterna7886,2 %
VVänsterpartiet7455,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3192,5 %
KommuKommunistiska Partiet1631,3 %
Övriga partier1921,5 %

Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nybro per valår
Parti200620102014201820222026
S44,4 %38,6 %36,8 %32,7 %32,7 %28,7 %
SD3,0 %5,8 %17,2 %22,7 %27,2 %23,7 %
M18,8 %24,5 %17,3 %14,8 %15,7 %17,1 %
KD7,0 %6,1 %4,6 %7,5 %6,9 %7,9 %
C12,1 %9,9 %10,5 %10,2 %6,3 %6,0 %
V5,2 %6,1 %5,3 %5,9 %4,7 %7,9 %
L3,6 %3,6 %2,6 %2,9 %2,8 %3,7 %
MP2,6 %4,0 %3,4 %1,8 %2,2 %2,7 %
Övr3,2 %1,4 %2,5 %1,4 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande80,7 %84,0 %85,6 %86,6 %84,8 %84,5 %

Valdeltagande i Nybro 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nybro 2022

Så skiljer sig Nybro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,2 % i Nybro mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,7
  • S +2,4
  • KD +1,6

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • MP −2,9
  • V −2,0
  • L −1,8

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nybro, från 22,7 % till 27,2 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,2 % till 6,3 % (−3,9).

  • SD +4,5
  • C −3,9
  • V −1,2
  • M +0,9
  • KD −0,6
  • MP +0,4
  • L −0,1
  • S −0,0

Valdeltagande i Nybro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nybro på plats 158 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,1 % i Nybro 3 till 86,9 % i Nybro 6.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nybro 3 (49,7 %) och sitt svagaste i Kristvalla (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 6 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.

  • C +10,5
  • SD −7,7
  • S −1,6
  • V +1,1
  • KD −0,7
  • M −0,4

Största parti i Nybro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nybro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %84,5 %
2022Socialdemokraterna32,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna32,7 %86,6 %
2014Socialdemokraterna36,8 %85,6 %
2010Socialdemokraterna38,6 %84,0 %
2006Socialdemokraterna44,4 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Nybro 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nybro, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BäckeboSD31,5 %C28,2 %85,1 %
HällebergaSD33,1 %S29,1 %79,4 %
KristvallaSD37,5 %SD24,8 %83,9 %
KråksmålaSD31,4 %C27,3 %85,8 %
Madesjö 1S31,5 %S28,6 %85,8 %
Madesjö 2SD30,5 %S23,8 %85,9 %
Nybro 1S39,6 %S39,7 %74,8 %
Nybro 2S40,1 %S38,8 %73,6 %
Nybro 3S49,7 %S47,2 %64,1 %
Nybro 4S35,5 %S32,6 %75,1 %
Nybro 5S32,8 %S32,5 %80,7 %
Nybro 6S34,8 %S34,1 %86,9 %
Nybro 7S33,7 %S31,4 %85,8 %
Örsjö-OskarSD35,6 %SD26,2 %86,0 %

Utforska valdistrikten i Nybro på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2022 · Alla kommuner 2022