Valresultat Kalmar 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 54 430
- Avgivna röster
- 47 344
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 874 | 31,8 % |
| MModeraterna | 9 627 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 9 419 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 3 013 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 739 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 556 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 192 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 828 | 3,9 % |
| Övriga partier | 546 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 376 | 35,3 % |
| MModeraterna | 9 599 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 321 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 4 014 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 573 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 2 934 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 694 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 480 | 3,2 % |
| Övriga partier | 370 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 837 | 38,2 % |
| MModeraterna | 9 837 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 927 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 126 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 960 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 2 760 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 787 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 665 | 3,6 % |
| FKFramtid Kalmar | 636 | 1,4 % |
| Övriga partier | 167 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2022
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 20,6 % i Kalmar mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 1,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,5
- S +1,5
- KD +0,5
Svagare än i riket
- V −1,3
- L −0,7
- SD −0,4
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalmar, från 17,1 % till 20,1 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,2 % till 6,4 % (−2,8).
- SD +3,0
- C −2,8
- S +1,4
- V −1,2
- L −1,0
- M +0,9
- KD −0,7
- MP +0,5
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,0 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kalmar på plats 68 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Norrliden Ö till 92,4 % i Rinkabyholm S-Hossmo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (49,8 %) och sitt svagaste i Trekanten (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 37, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 42 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,7 % i kommunvalet mot 20,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- SD −7,4
- S +6,4
- V +1,2
- MP −0,9
- C −0,5
- M +0,5
- KD +0,5
- L −0,3
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 31,6 % | S | 39,5 % | 89,5 % |
| Berga Centrum | S | 38,4 % | S | 42,7 % | 77,9 % |
| Bergavik | S | 27,6 % | S | 37,7 % | 88,7 % |
| Björkenäs mfl | S | 31,9 % | S | 39,4 % | 86,4 % |
| Djurängen V | S | 40,3 % | S | 43,7 % | 82,4 % |
| Djurängen Ö | S | 34,3 % | S | 39,1 % | 82,1 % |
| Drag-Revsudden | S | 28,6 % | S | 37,1 % | 90,7 % |
| Falkenberg | S | 35,6 % | S | 37,6 % | 79,9 % |
| Funkabo | S | 36,5 % | S | 41,3 % | 75,3 % |
| Gamla stan | S | 30,7 % | S | 35,7 % | 88,2 % |
| Getingen-Tallhagen | S | 28,6 % | S | 32,7 % | 89,6 % |
| Hagby Vassmolösa S | S | 29,9 % | S | 39,5 % | 89,2 % |
| Halltorp-Voxtorp | SD | 27,7 % | S | 36,2 % | 87,2 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | S | 28,4 % | S | 35,1 % | 92,3 % |
| Kvarnholmen | S | 29,4 % | S | 34,8 % | 82,3 % |
| Lindsdal NO | S | 38,9 % | S | 45,0 % | 87,6 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | S | 26,7 % | S | 33,3 % | 84,7 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | S | 34,0 % | S | 41,7 % | 89,5 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | S | 36,8 % | S | 43,1 % | 87,9 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | S | 30,7 % | S | 39,3 % | 87,9 % |
| Läckeby | S | 26,3 % | S | 32,2 % | 88,2 % |
| Malmen S | S | 30,9 % | S | 37,0 % | 84,4 % |
| Malmen V | S | 30,6 % | S | 35,6 % | 86,5 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | S | 31,4 % | S | 35,3 % | 85,9 % |
| Norrgårdsgärdet V | S | 32,7 % | S | 37,5 % | 84,6 % |
| Norrliden V | S | 49,8 % | S | 54,9 % | 69,3 % |
| Norrliden Ö | S | 49,1 % | S | 55,8 % | 66,8 % |
| Oxhagen | S | 42,9 % | S | 47,2 % | 75,1 % |
| Påryd | SD | 31,5 % | S | 29,7 % | 81,6 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | S | 29,1 % | S | 39,4 % | 92,4 % |
| Rockneby | SD | 29,0 % | S | 29,7 % | 87,3 % |
| Sandås-Stensberg | S | 29,9 % | S | 36,1 % | 86,5 % |
| Skälby | S | 32,8 % | S | 35,3 % | 83,4 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | S | 31,0 % | S | 39,6 % | 89,5 % |
| Smedby V | S | 39,8 % | S | 48,5 % | 75,7 % |
| Smedby Ö | S | 36,4 % | S | 44,8 % | 86,3 % |
| Snurrom | S | 25,2 % | S | 28,0 % | 72,9 % |
| Tegelviken-Johannesborg | S | 33,2 % | S | 39,7 % | 88,7 % |
| Trekanten | SD | 33,4 % | S | 28,9 % | 88,1 % |
| Tvärskog | S | 26,4 % | S | 30,1 % | 87,8 % |
| Vimpeltorpet | S | 29,1 % | S | 39,0 % | 87,5 % |
| Ängö-Varvsholmen | M | 32,1 % | M | 32,3 % | 87,6 % |