Valresultat Torsås 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Torsås med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 5 526
- Avgivna röster
- 4 808
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 619 | 34,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 256 | 26,5 % |
| MModeraterna | 679 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 354 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 337 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 180 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 132 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 131 | 2,8 % |
| Övriga partier | 60 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 392 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 380 | 29,3 % |
| MModeraterna | 624 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 478 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 372 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 238 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 116 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 87 | 1,8 % |
| Övriga partier | 21 | 0,4 % |
Kommunvalet 2022 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 368 | 28,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 354 | 28,5 % |
| CCenterpartiet | 823 | 17,3 % |
| MModeraterna | 484 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 215 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 166 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 2,4 % |
| Övriga partier | 12 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 20,8 % | 28,8 % | 34,1 % | 27,9 % |
| S | 37,3 % | 34,0 % | 33,5 % | 28,7 % | 26,5 % | 23,7 % |
| M | 20,4 % | 25,3 % | 16,1 % | 12,7 % | 14,3 % | 17,2 % |
| KD | 8,8 % | 6,0 % | 4,1 % | 7,4 % | 7,5 % | 8,7 % |
| C | 17,6 % | 14,5 % | 13,7 % | 12,0 % | 7,1 % | 7,6 % |
| V | 3,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,4 % | 3,8 % | 4,6 % |
| MP | 3,1 % | 4,6 % | 3,2 % | 2,1 % | 2,8 % | 4,0 % |
| L | 3,8 % | 3,6 % | 3,4 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,6 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,4 % | 87,1 % | 87,9 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Torsås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsås 2022
Så skiljer sig Torsås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 34,1 % i Torsås mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,6
- KD +2,1
- C +0,4
Svagare än i riket
- M −4,8
- S −3,9
- V −3,0
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsås, från 28,8 % till 34,1 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,0 % till 7,1 % (−4,9).
- SD +5,3
- C −4,9
- S −2,2
- M +1,6
- MP +0,7
- V −0,6
- L −0,1
- KD +0,1
Valdeltagande i Torsås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,0 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Torsås på plats 67 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsås är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,2 % i Torsås 2 till 87,5 % i Gullabo.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Söderåkra 1 (37,4 %) och sitt svagaste i Söderåkra 2 (29,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,3 % i kommunvalet mot 7,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- C +10,2
- SD −5,6
- M −4,1
- KD −2,9
- S +2,4
- V +0,6
Största parti i Torsås sedan 2006
Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,9 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,1 % | 87,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsås 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullabo | SD | 30,9 % | C | 37,4 % | 87,5 % |
| Söderåkra 1 | SD | 37,4 % | SD | 29,4 % | 86,8 % |
| Söderåkra 2 | SD | 29,8 % | S | 30,9 % | 86,8 % |
| Torsås 1 | SD | 36,7 % | SD | 31,1 % | 84,3 % |
| Torsås 2 | SD | 34,8 % | S | 33,1 % | 81,2 % |