Valresultat Mörbylånga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mörbylånga med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,9 %). Valdeltagandet var 90,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,4 %
- Röstberättigade
- 12 229
- Avgivna röster
- 11 060
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 244 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 492 | 22,7 % |
| MModeraterna | 2 132 | 19,5 % |
| CCenterpartiet | 836 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 820 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 517 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 453 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 383 | 3,5 % |
| Övriga partier | 84 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 447 | 32,2 % |
| MModeraterna | 2 216 | 20,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 609 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 1 060 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 994 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 689 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 335 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 2,8 % |
| Övriga partier | 50 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 447 | 31,9 % |
| MModeraterna | 2 714 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 435 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 1 422 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 628 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 609 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 298 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 158 | 1,5 % |
| Övriga partier | 81 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−3,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 28,1 % | 29,3 % | 27,1 % | 29,6 % | 25,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,9 % | 15,2 % | 20,6 % | 22,7 % | 19,2 % |
| M | 25,2 % | 31,2 % | 24,8 % | 18,5 % | 19,5 % | 21,7 % |
| C | 13,5 % | 11,0 % | 9,7 % | 11,2 % | 7,6 % | 8,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,5 % | 4,5 % | 7,3 % | 7,5 % | 8,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,5 % | 4,0 % | 4,7 % | 6,3 % |
| V | 4,1 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,1 % | 4,1 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 5,1 % |
| Övr | 2,0 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,9 % | 90,3 % | 91,7 % | 90,4 % | 89,5 % |
Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mörbylånga 2022
Så skiljer sig Mörbylånga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 4,1 % i Mörbylånga mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 2,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,2
- KD +2,1
- C +0,9
- M +0,3
Svagare än i riket
- V −2,6
- L −1,1
- S −0,7
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Mörbylånga, från 27,1 % till 29,6 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,2 % till 7,6 % (−3,6).
- C −3,6
- S +2,5
- SD +2,2
- V −1,8
- M +0,9
- MP +0,7
- L −0,4
- KD +0,2
Valdeltagande i Mörbylånga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 90,4 %, vilket är 6,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mörbylånga på plats 6 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mörbylånga är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Mörbylånga-Kastlösa till 92,1 % i Snäckstrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Runsbäck (34,9 %) och sitt svagaste i Gårdby (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,3 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,4 procentenheter.
- SD −9,4
- M +5,7
- C +5,5
- MP −3,3
- S +2,3
- KD −1,7
- V +1,5
- L −0,7
Största parti i Mörbylånga sedan 2006
Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 89,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 91,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 90,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,2 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsrum | S | 27,1 % | S | 31,9 % | 91,7 % |
| Glömminge | SD | 26,4 % | M | 26,9 % | 89,6 % |
| Gårdby | SD | 24,5 % | C | 33,4 % | 89,6 % |
| Mörbylånga-Kastlösa | S | 33,9 % | S | 37,8 % | 81,6 % |
| Runsbäck | S | 34,9 % | S | 37,8 % | 91,0 % |
| Skogsby | S | 29,5 % | S | 28,9 % | 91,1 % |
| Snäckstrand | S | 28,5 % | M | 34,3 % | 92,1 % |
| Sydöland | S | 29,1 % | S | 31,6 % | 87,2 % |
| Talludden | S | 33,6 % | S | 37,2 % | 84,8 % |
| Vickleby-Resmo | S | 26,4 % | S | 26,9 % | 91,1 % |