Valresultat Mörbylånga 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mörbylånga med 27,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 91,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Mörbylånga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,7 %
Röstberättigade
11 419
Avgivna röster
10 470
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2018 i Mörbylånga

Riksdagsvalet 2018 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 81327,1 %
SDSverigedemokraterna2 13420,6 %
MModeraterna1 92118,5 %
CCenterpartiet1 16311,2 %
KDKristdemokraterna7597,3 %
VVänsterpartiet6135,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4184,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4063,9 %
Övriga partier1401,4 %

Landstingsvalet 2018 i Mörbylånga

Landstingsvalet 2018 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 12130,9 %
MModeraterna1 78117,6 %
SDSverigedemokraterna1 47014,5 %
CCenterpartiet1 44114,3 %
KDKristdemokraterna8718,6 %
VVänsterpartiet5825,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4404,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3403,4 %
Övriga partier660,7 %

Kommunvalet 2018 i Mörbylånga

Kommunvalet 2018 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 91928,5 %
MModeraterna2 30522,5 %
CCenterpartiet1 88318,4 %
SDSverigedemokraterna1 40713,7 %
VVänsterpartiet5215,1 %
KDKristdemokraterna4114,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3193,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2672,6 %
TRPTRP1811,8 %
Övriga partier380,4 %

Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mörbylånga per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %28,1 %29,3 %27,1 %29,6 %25,5 %
SD3,0 %5,9 %15,2 %20,6 %22,7 %19,2 %
M25,2 %31,2 %24,8 %18,5 %19,5 %21,7 %
C13,5 %11,0 %9,7 %11,2 %7,6 %8,9 %
KD7,2 %6,5 %4,5 %7,3 %7,5 %8,1 %
V4,1 %4,3 %3,8 %5,9 %4,1 %4,1 %
MP4,1 %6,3 %5,5 %4,0 %4,7 %6,3 %
L6,0 %5,8 %4,1 %3,9 %3,5 %5,1 %
Övr2,0 %0,9 %3,1 %1,4 %0,8 %1,1 %
Valdeltagande83,9 %87,9 %90,3 %91,7 %90,4 %89,5 %

Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mörbylånga 2018

Så skiljer sig Mörbylånga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,6 % i Mörbylånga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,1
  • C +2,6
  • KD +1,0

Svagare än i riket

  • V −2,1
  • L −1,6
  • M −1,3
  • S −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mörbylånga, från 15,2 % till 20,6 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,8 % till 18,5 % (−6,3).

  • M −6,3
  • SD +5,4
  • KD +2,8
  • FI −2,2
  • S −2,2
  • V +2,2
  • C +1,5
  • MP −1,5

Valdeltagande i Mörbylånga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,7 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mörbylånga på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Mörbylånga är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,6 % i Mörbylånga-Kastlösa till 93,0 % i Snäckstrand.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mörbylånga-Kastlösa (33,0 %) och sitt svagaste i Gårdby (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • C +7,2
  • SD −6,9
  • M +4,0
  • KD −3,3
  • MP −1,4
  • S +1,3
  • V −0,8
  • L −0,8

Största parti i Mörbylånga sedan 2006

Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mörbylånga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %89,5 %
2022Socialdemokraterna29,6 %90,4 %
2018Socialdemokraterna27,1 %91,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %90,3 %
2010Moderaterna31,2 %87,9 %
2006Socialdemokraterna34,9 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mörbylånga, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlgutsrumS24,8 %S27,4 %92,7 %
GlömmingeSD22,7 %M25,3 %90,2 %
GårdbySD24,5 %C41,4 %91,7 %
Mörbylånga-KastlösaS33,0 %S36,5 %85,6 %
RunsbäckS31,6 %M32,5 %92,2 %
SkogsbyS26,3 %S25,9 %89,0 %
SnäckstrandS27,5 %M33,9 %93,0 %
SydölandS26,7 %S30,1 %86,1 %
TalluddenS31,8 %S34,4 %87,3 %
Vickleby-ResmoS21,2 %C24,0 %92,5 %

Utforska valdistrikten i Mörbylånga på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2018 · Alla kommuner 2018