Valresultat Mörbylånga 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Mörbylånga med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Mörbylånga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
10 958
Avgivna röster
9 627
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2010 i Mörbylånga

Riksdagsvalet 2010 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 96231,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 67128,1 %
CCenterpartiet1 04811,0 %
KDKristdemokraterna6136,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5946,3 %
SDSverigedemokraterna5615,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5485,8 %
VVänsterpartiet4054,3 %
Övriga partier880,9 %

Landstingsvalet 2010 i Mörbylånga

Landstingsvalet 2010 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 05533,2 %
MModeraterna2 86031,1 %
CCenterpartiet97010,5 %
KDKristdemokraterna5135,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4975,4 %
MPMiljöpartiet de gröna4554,9 %
SDSverigedemokraterna4154,5 %
VVänsterpartiet4004,3 %
Övriga partier330,4 %

Kommunvalet 2010 i Mörbylånga

Kommunvalet 2010 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 94531,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 77029,7 %
CCenterpartiet1 26413,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5005,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4935,3 %
SDSverigedemokraterna4414,7 %
VVänsterpartiet4024,3 %
KDKristdemokraterna3563,8 %
ÖlpÖlp1341,4 %
Övriga partier120,1 %

Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • KD
  • MP
  • SD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mörbylånga per valår
Parti200620102014201820222026
M25,2 %31,2 %24,8 %18,5 %19,5 %21,7 %
S34,9 %28,1 %29,3 %27,1 %29,6 %25,5 %
C13,5 %11,0 %9,7 %11,2 %7,6 %8,9 %
KD7,2 %6,5 %4,5 %7,3 %7,5 %8,1 %
MP4,1 %6,3 %5,5 %4,0 %4,7 %6,3 %
SD3,0 %5,9 %15,2 %20,6 %22,7 %19,2 %
L6,0 %5,8 %4,1 %3,9 %3,5 %5,1 %
V4,1 %4,3 %3,8 %5,9 %4,1 %4,1 %
Övr2,0 %0,9 %3,1 %1,4 %0,8 %1,1 %
Valdeltagande83,9 %87,9 %90,3 %91,7 %90,4 %89,5 %

Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mörbylånga 2010

Så skiljer sig Mörbylånga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 11,0 % i Mörbylånga mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +4,5
  • M +1,2
  • KD +0,9
  • SD +0,2

Svagare än i riket

  • S −2,5
  • V −1,3
  • FP −1,3
  • MP −1,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mörbylånga, från 25,2 % till 31,2 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,9 % till 28,1 % (−6,8).

  • S −6,8
  • M +6,0
  • SD +2,9
  • C −2,4
  • MP +2,2
  • KD −0,7
  • FP −0,2
  • V +0,2

Valdeltagande i Mörbylånga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,9 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mörbylånga på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Mörbylånga är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Mörbylånga-Kastlösa till 88,8 % i Snäckstrand.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Snäckstrand (37,7 %) och sitt svagaste i Mörbylånga-Kastlösa (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 3 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,8 % i kommunvalet mot 6,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.

  • KD −2,6
  • C +2,5
  • S +1,6
  • SD −1,2
  • MP −0,9
  • FP −0,5
  • M +0,4
  • V +0,0

Största parti i Mörbylånga sedan 2006

Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mörbylånga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %89,5 %
2022Socialdemokraterna29,6 %90,4 %
2018Socialdemokraterna27,1 %91,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %90,3 %
2010Moderaterna31,2 %87,9 %
2006Socialdemokraterna34,9 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mörbylånga, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlgutsrumM32,6 %M31,5 %87,9 %
GlömmingeM36,4 %M38,4 %88,3 %
GårdbyM27,2 %C34,9 %85,1 %
Mörbylånga-KastlösaS35,7 %S35,7 %74,7 %
RunsbäckM34,7 %M38,1 %87,7 %
SkogsbyM33,0 %M31,8 %85,8 %
SnäckstrandM37,7 %M41,8 %88,8 %
SydölandS34,6 %S36,8 %85,0 %
TalluddenS35,8 %S36,8 %85,4 %
Vickleby-ResmoM35,6 %M34,6 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Mörbylånga på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2010 · Alla kommuner 2010