Valresultat Västervik 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 39,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 29 227
- Avgivna röster
- 24 471
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 642 | 39,9 % |
| MModeraterna | 6 230 | 25,8 % |
| CCenterpartiet | 1 770 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 327 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 302 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 246 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 229 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 133 | 4,7 % |
| Övriga partier | 258 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 269 | 43,7 % |
| MModeraterna | 5 231 | 22,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 939 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 1 691 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 145 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 055 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 946 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 768 | 3,3 % |
| S-VS-V | 322 | 1,4 % |
| Övriga partier | 123 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 727 | 36,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 314 | 34,7 % |
| CCenterpartiet | 1 526 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 908 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 836 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 791 | 3,3 % |
| S-VS-V | 728 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 727 | 3,0 % |
| VDMVDM | 635 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 603 | 2,5 % |
| Övriga partier | 163 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- MP
- SD
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2010
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,9 % i Västervik mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,3
- C +0,8
Svagare än i riket
- M −4,3
- MP −1,9
- FP −1,6
- KD −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Västervik, från 19,9 % till 25,8 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,5 % till 39,9 % (−5,5).
- M +5,9
- S −5,5
- SD +3,1
- C −2,0
- MP +1,3
- KD −1,1
- FP −0,8
- V −0,4
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,7 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Västervik på plats 175 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Södermalm till 88,5 % i Ludvigsdal.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karstorp (62,3 %) och sitt svagaste i Blackstad-Odensvi (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 4, Centerpartiet i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 36,4 % i kommunvalet mot 25,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- M +10,6
- S −5,2
- KD −2,2
- SD −2,1
- FP −2,0
- V −1,8
- MP −1,6
- C −1,0
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blackstad-Odensvi | C | 28,7 % | M | 35,4 % | 83,8 % |
| Brevik | S | 38,0 % | M | 43,3 % | 86,0 % |
| Centrum | M | 40,3 % | M | 51,5 % | 81,5 % |
| Djurgården-Törnsfall | S | 32,8 % | M | 45,9 % | 86,3 % |
| Gamleby 1 | S | 34,8 % | M | 33,4 % | 81,2 % |
| Gamleby 2-Lofta | S | 32,5 % | M | 34,1 % | 84,3 % |
| Gladhammar | S | 47,6 % | S | 40,6 % | 82,9 % |
| Hallingeberg S | S | 58,7 % | S | 56,0 % | 81,6 % |
| Hjorted | S | 38,7 % | S | 35,0 % | 85,4 % |
| Johannesdal | S | 51,3 % | S | 42,3 % | 81,4 % |
| Karstorp | S | 62,3 % | S | 56,3 % | 75,2 % |
| Loftahammar | M | 36,9 % | M | 45,3 % | 85,8 % |
| Ludvigsdal | S | 47,7 % | S | 40,5 % | 88,5 % |
| Marieborg | M | 40,6 % | M | 54,7 % | 88,1 % |
| Peru | S | 43,6 % | M | 38,3 % | 77,1 % |
| Skogshaga | S | 52,5 % | S | 45,4 % | 81,9 % |
| Stenhagen | S | 35,7 % | M | 46,4 % | 84,0 % |
| Södermalm | S | 47,8 % | S | 40,3 % | 72,1 % |
| Ukna-Västra Ed | S | 34,6 % | M | 31,7 % | 85,7 % |
| Västra Lund | S | 42,2 % | M | 43,8 % | 86,0 % |
| Västrum | M | 34,5 % | M | 45,4 % | 85,8 % |
| Östermalm | S | 39,7 % | M | 35,5 % | 81,8 % |
| Överum | S | 58,2 % | S | 56,4 % | 82,4 % |