Valresultat Nybro 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 15 529
- Avgivna röster
- 13 043
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 956 | 38,6 % |
| MModeraterna | 3 141 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 1 277 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 782 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 782 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 739 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 512 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 467 | 3,6 % |
| Övriga partier | 179 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 422 | 43,2 % |
| MModeraterna | 2 501 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 1 542 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 839 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 769 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 559 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 438 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 417 | 3,3 % |
| Övriga partier | 54 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 337 | 42,1 % |
| MModeraterna | 2 264 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 2 085 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 794 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 629 | 5,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 478 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 389 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 352 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 345 | 2,7 % |
| Övriga partier | 15 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,7 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- KD
- SD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 38,6 % | 36,8 % | 32,7 % | 32,7 % | 28,7 % |
| M | 18,8 % | 24,5 % | 17,3 % | 14,8 % | 15,7 % | 17,1 % |
| C | 12,1 % | 9,9 % | 10,5 % | 10,2 % | 6,3 % | 6,0 % |
| V | 5,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,7 % | 7,9 % |
| KD | 7,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,9 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 17,2 % | 22,7 % | 27,2 % | 23,7 % |
| MP | 2,6 % | 4,0 % | 3,4 % | 1,8 % | 2,2 % | 2,7 % |
| L | 3,6 % | 3,6 % | 2,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,7 % |
| Övr | 3,2 % | 1,4 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,0 % | 85,6 % | 86,6 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nybro 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nybro 2010
Så skiljer sig Nybro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,6 % i Nybro mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,0
- C +3,4
- KD +0,5
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −5,6
- FP −3,4
- MP −3,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nybro, från 18,8 % till 24,5 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,4 % till 38,6 % (−5,7).
- S −5,7
- M +5,6
- SD +2,7
- C −2,1
- MP +1,4
- SPI −1,0
- KD −0,9
- V +0,8
Valdeltagande i Nybro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,0 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nybro på plats 162 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Nybro 3 till 89,8 % i Nybro 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nybro 3 (59,1 %) och sitt svagaste i Örsjö-Oskar (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 2 av 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- M −6,6
- C +6,5
- S +3,5
- SD −2,7
- MP −1,3
- KD −1,1
- FP −0,9
- V +0,2
Största parti i Nybro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Nybro 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckebo | S | 32,8 % | S | 32,6 % | 84,0 % |
| Hälleberga | S | 47,1 % | S | 49,2 % | 81,7 % |
| Kristvalla | M | 25,2 % | C | 30,9 % | 82,2 % |
| Kråksmåla | S | 38,9 % | S | 36,8 % | 86,0 % |
| Madesjö 1 | S | 34,0 % | S | 39,6 % | 84,4 % |
| Madesjö 2 | S | 31,8 % | S | 35,0 % | 85,5 % |
| Nybro 1 | S | 46,4 % | S | 48,5 % | 76,4 % |
| Nybro 2 | S | 44,9 % | S | 47,9 % | 77,9 % |
| Nybro 3 | S | 59,1 % | S | 60,4 % | 71,3 % |
| Nybro 4 | S | 43,8 % | S | 48,0 % | 78,9 % |
| Nybro 5 | S | 37,8 % | S | 42,1 % | 84,5 % |
| Nybro 6 | S | 35,0 % | S | 42,4 % | 88,0 % |
| Nybro 7 | S | 39,0 % | S | 45,3 % | 89,8 % |
| Örsjö-Oskar | M | 29,3 % | C | 32,6 % | 87,2 % |