Valresultat Nybro 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 44,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,6 %). Valdeltagandet var 80,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,7 %
- Röstberättigade
- 15 452
- Avgivna röster
- 12 473
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 434 | 44,4 % |
| MModeraterna | 2 308 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 1 479 | 12,1 % |
| KDKristdemokraterna | 854 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 643 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 446 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 371 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 194 | 1,6 % |
| Övriga partier | 197 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 183 | 43,4 % |
| MModeraterna | 2 012 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 1 808 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 090 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 725 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 402 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 318 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 285 | 2,4 % |
| Övriga partier | 121 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Nybro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 228 | 42,6 % |
| CCenterpartiet | 2 489 | 20,3 % |
| MModeraterna | 1 770 | 14,4 % |
| KDKristdemokraterna | 787 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 741 | 6,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 479 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 307 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 228 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 214 | 1,7 % |
| Övriga partier | 14 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- Övr
- SD
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 38,6 % | 36,8 % | 32,7 % | 32,7 % | 28,7 % |
| M | 18,8 % | 24,5 % | 17,3 % | 14,8 % | 15,7 % | 17,1 % |
| C | 12,1 % | 9,9 % | 10,5 % | 10,2 % | 6,3 % | 6,0 % |
| KD | 7,0 % | 6,1 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,9 % | 7,9 % |
| V | 5,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,7 % | 7,9 % |
| L | 3,6 % | 3,6 % | 2,6 % | 2,9 % | 2,8 % | 3,7 % |
| Övr | 3,2 % | 1,4 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,1 % |
| SD | 3,0 % | 5,8 % | 17,2 % | 22,7 % | 27,2 % | 23,7 % |
| MP | 2,6 % | 4,0 % | 3,4 % | 1,8 % | 2,2 % | 2,7 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 84,0 % | 85,6 % | 86,6 % | 84,8 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Nybro 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Nybro 2006
Så skiljer sig Nybro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,4 % i Nybro mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,2
- C +4,2
- SPI +1,1
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −7,2
- FP −3,9
- MP −2,5
- V −0,6
Valdeltagande i Nybro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,7 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nybro på plats 126 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,7 % i Nybro 3 till 88,4 % i Nybro 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nybro 3 (55,9 %) och sitt svagaste i Örsjö-Oskar (27,8 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 12,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- C +8,2
- M −4,4
- S −1,7
- SD −1,2
- FP −1,1
- V +0,8
- KD −0,6
Största parti i Nybro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,7 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 85,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Nybro 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckebo | S | 37,7 % | C | 36,4 % | 78,5 % |
| Hälleberga | S | 50,9 % | S | 50,5 % | 84,8 % |
| Kristvalla | S | 30,3 % | C | 35,9 % | 80,4 % |
| Kråksmåla | S | 41,6 % | S | 37,7 % | 80,6 % |
| Madesjö 1 | S | 43,1 % | S | 39,4 % | 82,8 % |
| Madesjö 2 | S | 38,6 % | S | 37,4 % | 83,7 % |
| Nybro 1 | S | 46,2 % | S | 46,7 % | 75,1 % |
| Nybro 2 | S | 50,4 % | S | 49,4 % | 76,1 % |
| Nybro 3 | S | 55,9 % | S | 56,3 % | 64,7 % |
| Nybro 4 | S | 52,5 % | S | 51,6 % | 76,5 % |
| Nybro 5 | S | 44,6 % | S | 44,6 % | 83,1 % |
| Nybro 6 | S | 45,1 % | S | 45,4 % | 86,7 % |
| Nybro 7 | S | 45,3 % | S | 41,7 % | 88,4 % |
| Örsjö-Oskar | S | 27,8 % | C | 35,1 % | 85,1 % |