Valresultat Högsby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 44,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 4 608
- Avgivna röster
- 3 665
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 616 | 44,8 % |
| MModeraterna | 567 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 532 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 259 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 186 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 185 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 146 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 2,1 % |
| Övriga partier | 40 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 576 | 43,9 % |
| CCenterpartiet | 583 | 16,2 % |
| MModeraterna | 472 | 13,1 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 165 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 152 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 1,9 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 439 | 39,0 % |
| CCenterpartiet | 999 | 27,0 % |
| MModeraterna | 397 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 241 | 6,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 204 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 126 | 3,4 % |
| LHKLHK | 112 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 89 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 2,1 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- SD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2006
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 15,7 % i Högsby mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,6
- C +6,8
- SD +2,2
- KD +0,6
Svagare än i riket
- M −10,4
- FP −3,5
- MP −3,1
- V −0,7
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,5 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Högsby på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Fagerhult till 86,9 % i Fågelfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (56,7 %) och sitt svagaste i Fagerhult (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,0 % i kommunvalet mot 14,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,3 procentenheter.
- C +12,3
- S −5,8
- M −5,0
- V −1,7
- FP −1,6
- KD −0,7
- SD +0,4
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 38,9 % | S | 31,5 % | 79,6 % |
| Fagerhult | S | 30,2 % | C | 40,0 % | 75,5 % |
| Fågelfors | S | 56,7 % | S | 42,0 % | 86,9 % |
| Högsby | S | 49,1 % | S | 46,6 % | 78,1 % |
| Långemåla | S | 37,7 % | C | 35,4 % | 79,8 % |
| Ruda | S | 47,5 % | S | 42,5 % | 80,9 % |