Valresultat Borgholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Borgholm med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (37,6 %). Valdeltagandet var 79,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,2 %
- Röstberättigade
- 9 020
- Avgivna röster
- 7 145
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 902 | 27,0 % |
| MModeraterna | 1 825 | 25,9 % |
| CCenterpartiet | 1 538 | 21,9 % |
| KDKristdemokraterna | 571 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 313 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 266 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 261 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 246 | 3,5 % |
| Övriga partier | 115 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 786 | 26,1 % |
| CCenterpartiet | 1 733 | 25,3 % |
| MModeraterna | 1 544 | 22,5 % |
| KDKristdemokraterna | 786 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 289 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 223 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 166 | 2,4 % |
| Övriga partier | 30 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 673 | 37,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 546 | 21,7 % |
| MModeraterna | 1 354 | 19,0 % |
| KDKristdemokraterna | 475 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 276 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 3,2 % |
| ÖlandÖland | 222 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 198 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 110 | 1,5 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2006
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 21,9 % i Borgholm mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 14,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +14,0
- KD +1,5
- SD +0,6
Svagare än i riket
- S −8,2
- FP −3,1
- V −2,1
- MP −1,4
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,2 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Borgholm på plats 185 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Borgholms 2 till 83,6 % i Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgholms 2 (36,1 %) och sitt svagaste i Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Centerpartiet i 4, Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 37,6 % i kommunvalet mot 21,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,7 procentenheter.
- C +15,7
- M −6,9
- S −5,3
- SD −1,9
- FP −1,7
- KD −1,4
- MP −0,6
- V +0,2
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | C | 35,7 % | C | 54,6 % | 83,6 % |
| Borgholms 1 | S | 32,2 % | S | 28,4 % | 76,6 % |
| Borgholms 2 | S | 36,1 % | C | 28,8 % | 75,4 % |
| Böda | C | 29,6 % | C | 40,1 % | 82,0 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | C | 32,9 % | C | 49,5 % | 81,9 % |
| Högby | S | 25,6 % | C | 40,1 % | 78,1 % |
| Källa-Persnäs | C | 33,4 % | C | 45,3 % | 80,9 % |
| Köping | M | 30,7 % | C | 35,7 % | 77,1 % |
| Räpplinge-Högsrum | S | 30,6 % | C | 31,4 % | 80,9 % |