Valresultat Hultsfred 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 78,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,6 %
- Röstberättigade
- 11 093
- Avgivna röster
- 8 715
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 768 | 44,1 % |
| MModeraterna | 1 361 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 1 207 | 14,1 % |
| KDKristdemokraterna | 689 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 486 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 315 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 315 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 2,7 % |
| Övriga partier | 166 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 318 | 39,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 657 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 1 123 | 13,3 % |
| MModeraterna | 857 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 743 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 279 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 264 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 2,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Hultsfred
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 502 | 40,4 % |
| CCenterpartiet | 1 642 | 18,9 % |
| VVänsterpartiet | 987 | 11,4 % |
| MModeraterna | 957 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 732 | 8,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 287 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 285 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 145 | 1,7 % |
| ÖVRövriga partier | 117 | 1,4 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- SD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,1 % | 39,1 % | 39,6 % | 33,6 % | 33,6 % | 29,6 % |
| M | 15,9 % | 20,7 % | 14,3 % | 13,9 % | 12,4 % | 13,4 % |
| C | 14,1 % | 11,7 % | 10,9 % | 10,6 % | 7,3 % | 6,1 % |
| KD | 8,1 % | 8,6 % | 6,6 % | 9,4 % | 10,2 % | 12,9 % |
| V | 5,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 5,9 % | 4,6 % | 7,9 % |
| SD | 3,7 % | 6,1 % | 17,6 % | 21,8 % | 26,3 % | 23,1 % |
| L | 3,7 % | 3,7 % | 2,1 % | 1,8 % | 1,9 % | 3,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,0 % | 2,7 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 82,7 % | 84,1 % | 85,8 % | 82,9 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hultsfred 2006
Så skiljer sig Hultsfred från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 15,9 % i Hultsfred mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,9
- C +6,2
- KD +1,5
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −10,1
- FP −3,8
- MP −2,5
- V −0,1
Valdeltagande i Hultsfred
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,6 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hultsfred på plats 207 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hultsfred är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Hultsfred S till 86,7 % i Gnöttlerum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lönneberga (52,7 %) och sitt svagaste i Vena (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Centerpartiet i 1 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.
- V +5,7
- M −4,9
- C +4,8
- S −3,7
- FP −0,4
- SD −0,4
- KD +0,4
Största parti i Hultsfred sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 82,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 85,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberg | S | 52,2 % | S | 48,5 % | 77,3 % |
| Gnöttlerum | S | 46,2 % | S | 39,4 % | 86,7 % |
| Hultsfred N | S | 50,1 % | S | 45,2 % | 75,4 % |
| Hultsfred S | S | 46,2 % | S | 45,4 % | 73,4 % |
| Järeda | S | 36,6 % | S | 32,7 % | 83,3 % |
| Lönneberga | S | 52,7 % | S | 47,7 % | 81,7 % |
| Målilla | S | 49,5 % | S | 49,5 % | 78,8 % |
| Mörlunda | S | 35,4 % | S | 30,5 % | 78,9 % |
| Rosenfors | S | 52,0 % | S | 51,2 % | 75,8 % |
| Vena | C | 35,1 % | C | 38,9 % | 82,3 % |
| Virserums landsbygd | S | 33,6 % | S | 31,7 % | 78,6 % |
| Virserums tätort | S | 42,3 % | S | 35,9 % | 74,3 % |