Valresultat Vimmerby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 39,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 12 004
- Avgivna röster
- 9 646
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 735 | 39,7 % |
| MModeraterna | 1 753 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 1 623 | 17,2 % |
| KDKristdemokraterna | 778 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 386 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 378 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 315 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 286 | 3,0 % |
| Övriga partier | 160 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 314 | 36,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 715 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 1 705 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 123 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 345 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 243 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 212 | 2,3 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 471 | 37,2 % |
| CCenterpartiet | 2 504 | 26,8 % |
| MModeraterna | 1 204 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 047 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 490 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 265 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 130 | 1,4 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2006
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 17,2 % i Vimmerby mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,3
- S +4,5
- KD +1,6
- SD +0,1
Svagare än i riket
- M −7,5
- FP −3,5
- MP −1,8
- V −1,7
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,4 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Vimmerby på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Vimmerby 2 till 89,2 % i Vimmerby 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storebro (50,6 %) och sitt svagaste i Djursdala (20,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 4 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,8 % i kommunvalet mot 17,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,6 procentenheter.
- C +9,6
- M −5,7
- KD +3,0
- S −2,5
- FP −1,9
- SD −1,6
- V +1,2
- MP −0,5
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | C | 30,9 % | C | 31,7 % | 83,3 % |
| Frödinge | C | 36,0 % | C | 44,1 % | 81,0 % |
| Gullringen | S | 42,4 % | S | 41,7 % | 81,8 % |
| Locknevi | S | 27,0 % | C | 43,9 % | 77,1 % |
| Rumskulla-Pelarne | C | 29,7 % | C | 49,3 % | 82,0 % |
| Storebro | S | 50,6 % | S | 48,6 % | 76,7 % |
| Södra Vi | S | 40,9 % | S | 39,5 % | 82,4 % |
| Tuna | C | 31,1 % | C | 40,7 % | 84,3 % |
| Vimmerby 1 | S | 38,0 % | S | 35,3 % | 74,6 % |
| Vimmerby 2 | S | 48,1 % | S | 46,8 % | 74,3 % |
| Vimmerby 3 | S | 38,2 % | S | 35,7 % | 87,2 % |
| Vimmerby 4 | S | 48,8 % | S | 44,7 % | 74,7 % |
| Vimmerby 5 | S | 47,2 % | S | 43,6 % | 89,2 % |