Valresultat Vimmerby 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 11 955
- Avgivna röster
- 10 236
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 890 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 232 | 22,1 % |
| MModeraterna | 1 879 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 979 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 749 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 549 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 334 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 333 | 3,3 % |
| Övriga partier | 176 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 995 | 30,1 % |
| MModeraterna | 1 663 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 652 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 511 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 1 086 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 658 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 240 | 2,4 % |
| Övriga partier | 147 | 1,5 % |
Kommunvalet 2026 i Vimmerby — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vimmerby har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Centerpartiet med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 087 | 30,7 % | 14(+1) |
| MModeraterna | 1 908 | 19,0 % | 9(−1) |
| CCenterpartiet | 1 523 | 15,2 % | 7(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 477 | 14,7 % | 7(±0) |
| KDKristdemokraterna | 1 001 | 10,0 % | 4(−1) |
| VVänsterpartiet | 751 | 7,5 % | 3(−3) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 2,3 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 68 | 0,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2026
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,1 % i Vimmerby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,6
- KD +3,5
- S +0,5
- C +0,4
Svagare än i riket
- V −3,0
- MP −2,8
- L −2,0
- M −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Vimmerby, från 7,8 % till 9,7 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,9 % till 22,1 % (−2,8).
- SD −2,8
- KD +1,9
- S −1,9
- L +1,5
- V +0,9
- M +0,8
- C −0,7
- MP +0,3
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vimmerby på plats 107 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Vimmerby 4 till 87,9 % i Tuna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vimmerby 2 (40,0 %) och sitt svagaste i Rumskulla-Pelarne (16,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 5, Kristdemokraterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 7,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- C +7,8
- SD −7,3
- L −2,8
- S +2,2
- V +2,1
- MP −1,0
- M +0,4
- KD +0,3
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | KD | 21,2 % | C | 35,3 % | 79,8 % |
| Frödinge | SD | 24,5 % | C | 24,1 % | 82,1 % |
| Gullringen | S | 25,8 % | S | 23,1 % | 79,3 % |
| Locknevi | SD | 30,4 % | SD | 23,9 % | 79,9 % |
| Rumskulla-Pelarne | SD | 21,3 % | M | 20,4 % | 84,9 % |
| Storebro | SD | 30,6 % | S | 34,8 % | 78,6 % |
| Södra Vi | S | 28,8 % | S | 29,7 % | 79,5 % |
| Tuna | SD | 25,7 % | S | 20,4 % | 87,9 % |
| Vimmerby 1 | S | 28,6 % | S | 30,0 % | 74,1 % |
| Vimmerby 2 | S | 40,0 % | S | 45,4 % | 73,7 % |
| Vimmerby 3 | S | 28,2 % | S | 31,5 % | 78,1 % |
| Vimmerby 4 | S | 31,5 % | S | 35,1 % | 72,7 % |
| Vimmerby 5 | S | 33,6 % | S | 36,4 % | 86,5 % |