Valresultat Kalmar 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,7 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 42 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 56 273
- Avgivna röster
- 48 690
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 215 | 29,6 % |
| MModeraterna | 10 338 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 275 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 403 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 287 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 2 996 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 636 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 250 | 4,7 % |
| Övriga partier | 661 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 807 | 35,3 % |
| MModeraterna | 10 361 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 241 | 13,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 201 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 3 826 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 2 912 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 894 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 072 | 2,3 % |
| Övriga partier | 319 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Kalmar — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kalmar har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 25 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 14 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 052 | 39,7 % | 25(+1) |
| MModeraterna | 10 598 | 22,1 % | 14(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 5 864 | 12,2 % | 8(±0) |
| VVänsterpartiet | 3 336 | 6,9 % | 4(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 056 | 6,4 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 2 460 | 5,1 % | 3(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 097 | 4,4 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 155 | 2,4 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 418 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2026
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 21,5 % i Kalmar mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 1,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,7
- S +1,6
- KD +0,7
Svagare än i riket
- V −1,3
- C −0,8
- L −0,7
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Kalmar, från 5,5 % till 7,1 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 20,1 % till 17,2 % (−2,9).
- SD −2,9
- S −2,2
- V +1,6
- KD +1,0
- M +0,9
- MP +0,8
- L +0,8
- C −0,2
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,5 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kalmar på plats 75 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 42 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Snurrom till 91,3 % i Rinkabyholm S-Hossmo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (45,5 %) och sitt svagaste i Trekanten (19,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 31, Moderaterna i 7, Sverigedemokraterna i 4 av 42 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,7 % i kommunvalet mot 29,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.
- S +10,1
- SD −5,0
- L −2,3
- MP −1,1
- C −1,1
- M +0,6
- KD −0,5
- V −0,1
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 42 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 28,9 % | S | 39,8 % | 88,8 % |
| Berga Centrum | S | 36,8 % | S | 44,3 % | 75,9 % |
| Bergavik | S | 28,0 % | S | 41,6 % | 89,6 % |
| Björkenäs mfl | S | 30,3 % | S | 40,4 % | 84,2 % |
| Djurängen V | S | 37,5 % | S | 46,9 % | 82,3 % |
| Djurängen Ö | S | 34,5 % | S | 41,8 % | 81,7 % |
| Drag-Revsudden | M | 24,2 % | S | 36,4 % | 90,9 % |
| Falkenberg | S | 32,3 % | S | 41,4 % | 80,3 % |
| Funkabo | S | 34,5 % | S | 44,5 % | 74,9 % |
| Gamla stan | S | 29,7 % | S | 41,1 % | 84,4 % |
| Getingen-Tallhagen | S | 27,8 % | S | 37,6 % | 87,2 % |
| Hagby Vassmolösa S | S | 26,7 % | S | 40,1 % | 89,3 % |
| Halltorp-Voxtorp | SD | 24,0 % | S | 40,0 % | 87,3 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | M | 31,1 % | S | 35,5 % | 89,6 % |
| Kvarnholmen | M | 27,8 % | S | 35,3 % | 78,4 % |
| Lindsdal NO | S | 36,3 % | S | 46,5 % | 86,2 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | M | 25,5 % | S | 33,3 % | 83,0 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | S | 32,4 % | S | 43,1 % | 88,9 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | S | 32,3 % | S | 42,9 % | 85,7 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | S | 29,1 % | S | 39,9 % | 87,3 % |
| Läckeby | S | 23,3 % | S | 30,3 % | 89,3 % |
| Malmen S | S | 31,0 % | S | 41,4 % | 78,8 % |
| Malmen V | S | 30,8 % | S | 41,0 % | 82,3 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | S | 29,9 % | S | 39,2 % | 85,7 % |
| Norrgårdsgärdet V | S | 32,0 % | S | 38,4 % | 83,5 % |
| Norrliden V | S | 45,5 % | S | 53,6 % | 68,4 % |
| Norrliden Ö | S | 43,1 % | S | 52,1 % | 68,7 % |
| Oxhagen | S | 36,6 % | S | 44,1 % | 74,5 % |
| Påryd | SD | 30,7 % | S | 33,7 % | 76,9 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | M | 30,1 % | S | 36,1 % | 91,3 % |
| Rockneby | S | 24,3 % | S | 30,4 % | 86,3 % |
| Sandås-Stensberg | S | 26,6 % | S | 38,2 % | 82,3 % |
| Skälby | S | 34,6 % | S | 40,4 % | 78,2 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | M | 28,4 % | S | 38,2 % | 89,1 % |
| Smedby V | S | 37,2 % | S | 46,0 % | 78,5 % |
| Smedby Ö | S | 33,8 % | S | 45,5 % | 85,8 % |
| Snurrom | S | 28,1 % | S | 33,8 % | 67,9 % |
| Tegelviken-Johannesborg | S | 29,8 % | S | 40,5 % | 85,2 % |
| Trekanten | SD | 27,8 % | S | 27,9 % | 87,4 % |
| Tvärskog | SD | 23,6 % | S | 29,5 % | 89,7 % |
| Vimpeltorpet | S | 30,7 % | S | 40,5 % | 84,9 % |
| Ängö-Varvsholmen | M | 33,2 % | S | 36,2 % | 87,7 % |