Valresultat Kalmar 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 89,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,2 %
- Röstberättigade
- 51 639
- Avgivna röster
- 46 053
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 853 | 30,4 % |
| MModeraterna | 8 995 | 19,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 802 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 4 200 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 061 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 988 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 240 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 901 | 4,2 % |
| Övriga partier | 601 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 626 | 36,9 % |
| MModeraterna | 7 414 | 16,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 557 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 3 850 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 722 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 171 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 806 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 689 | 3,7 % |
| Övriga partier | 271 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 351 | 42,5 % |
| MModeraterna | 7 056 | 15,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 669 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 3 655 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 785 | 6,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 515 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 452 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 680 | 3,7 % |
| Övriga partier | 389 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2018
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 30,4 % i Kalmar mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,1
- C +0,6
- KD +0,2
Svagare än i riket
- V −1,3
- L −0,6
- SD −0,4
- MP −0,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalmar, från 13,1 % till 17,1 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,5 % till 19,7 % (−3,8).
- SD +4,0
- M −3,8
- MP −2,8
- C +2,4
- S −2,4
- FI −2,3
- V +2,2
- KD +2,1
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kalmar på plats 53 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Norrliden Ö till 93,2 % i Lindsdal SV-Kläckeberga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden Ö (48,5 %) och sitt svagaste i Ängö-Varvsholmen (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 32, Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,5 % i kommunvalet mot 30,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.
- S +12,1
- SD −4,6
- M −4,2
- C −1,2
- KD −1,2
- L +0,6
- V −0,6
- MP −0,5
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 26,0 % | S | 43,0 % | 91,5 % |
| Berga Centrum | S | 41,2 % | S | 49,3 % | 81,2 % |
| Bergavik | M | 25,5 % | S | 40,4 % | 89,3 % |
| Björkenäs mfl | S | 28,2 % | S | 43,3 % | 88,2 % |
| Djurängen V | S | 36,8 % | S | 48,2 % | 85,4 % |
| Djurängen Ö | S | 39,2 % | S | 46,4 % | 86,3 % |
| Drag-Revsudden | S | 24,7 % | S | 37,6 % | 92,5 % |
| Falkenberg | S | 34,4 % | S | 41,4 % | 83,9 % |
| Funkabo | S | 36,3 % | S | 44,5 % | 78,5 % |
| Gamla stan | M | 25,3 % | S | 37,0 % | 89,6 % |
| Getingen-Tallhagen | S | 22,6 % | S | 31,2 % | 92,5 % |
| Hagby Vassmolösa S | S | 30,1 % | S | 44,2 % | 90,3 % |
| Halltorp-Voxtorp | S | 24,0 % | S | 40,7 % | 86,1 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | M | 28,5 % | S | 35,4 % | 91,7 % |
| Kvarnholmen | M | 25,3 % | S | 38,1 % | 82,1 % |
| Lindsdal NO | S | 34,0 % | S | 47,1 % | 88,5 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | S | 27,0 % | S | 40,4 % | 87,4 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | S | 33,8 % | S | 47,0 % | 91,8 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | S | 35,2 % | S | 50,3 % | 93,2 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | S | 35,9 % | S | 49,4 % | 87,3 % |
| Läckeby | S | 28,2 % | S | 36,2 % | 90,6 % |
| Malmen S | S | 26,0 % | S | 42,3 % | 87,7 % |
| Malmen V | S | 28,9 % | S | 43,5 % | 88,3 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | S | 29,9 % | S | 42,3 % | 88,0 % |
| Norrgårdsgärdet V | S | 31,6 % | S | 43,7 % | 84,2 % |
| Norrliden V | S | 46,4 % | S | 54,8 % | 74,9 % |
| Norrliden Ö | S | 48,5 % | S | 55,2 % | 73,7 % |
| Oxhagen | S | 45,0 % | S | 50,6 % | 79,0 % |
| Påryd | SD | 30,6 % | S | 32,7 % | 84,3 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | M | 26,7 % | S | 41,9 % | 93,1 % |
| Rockneby | S | 27,3 % | S | 37,2 % | 88,7 % |
| Sandås-Stensberg | S | 29,6 % | S | 41,5 % | 87,8 % |
| Skälby | S | 32,4 % | S | 39,6 % | 82,3 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | S | 29,0 % | S | 42,3 % | 91,4 % |
| Smedby V | S | 40,2 % | S | 50,1 % | 78,9 % |
| Smedby Ö | S | 36,4 % | S | 52,0 % | 88,3 % |
| Tegelviken-Johannesborg | S | 28,5 % | S | 43,3 % | 90,9 % |
| Trekanten | SD | 26,6 % | S | 32,3 % | 89,9 % |
| Tvärskog | SD | 25,0 % | S | 28,9 % | 89,4 % |
| Vimpeltorpet | S | 26,7 % | S | 43,5 % | 90,9 % |
| Ängö-Varvsholmen | M | 33,4 % | S | 35,6 % | 89,4 % |