Valresultat Torsås 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Torsås med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,3 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Torsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
5 409
Avgivna röster
4 757
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2018 i Torsås

Riksdagsvalet 2018 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 35828,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 35428,7 %
MModeraterna60112,7 %
CCenterpartiet56612,0 %
KDKristdemokraterna3487,4 %
VVänsterpartiet2094,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1352,9 %
MPMiljöpartiet de gröna982,1 %
Övriga partier521,1 %

Landstingsvalet 2018 i Torsås

Landstingsvalet 2018 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 50231,9 %
SDSverigedemokraterna1 05222,4 %
CCenterpartiet73615,6 %
MModeraterna52411,1 %
KDKristdemokraterna3547,5 %
VVänsterpartiet2154,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1643,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1092,3 %
Övriga partier471,0 %

Kommunvalet 2018 i Torsås

Kommunvalet 2018 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49431,3 %
CCenterpartiet1 12023,5 %
SDSverigedemokraterna98920,7 %
MModeraterna3417,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2344,9 %
KDKristdemokraterna2174,6 %
VVänsterpartiet1753,7 %
MEDMedborgerlig Samling1112,3 %
MPMiljöpartiet de gröna501,0 %
Övriga partier360,8 %

Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Torsås per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,0 %7,2 %20,8 %28,8 %34,1 %27,9 %
S37,3 %34,0 %33,5 %28,7 %26,5 %23,7 %
M20,4 %25,3 %16,1 %12,7 %14,3 %17,2 %
C17,6 %14,5 %13,7 %12,0 %7,1 %7,6 %
KD8,8 %6,0 %4,1 %7,4 %7,5 %8,7 %
V3,0 %3,8 %3,2 %4,4 %3,8 %4,6 %
L3,8 %3,6 %3,4 %2,9 %2,8 %4,6 %
MP3,1 %4,6 %3,2 %2,1 %2,8 %4,0 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,1 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,1 %84,4 %87,1 %87,9 %87,0 %87,2 %

Valdeltagande i Torsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Torsås 2018

Så skiljer sig Torsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 28,8 % i Torsås mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,2
  • C +3,4
  • KD +1,0
  • S +0,4

Svagare än i riket

  • M −7,1
  • V −3,6
  • L −2,6
  • MP −2,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsås, från 20,8 % till 28,8 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,5 % till 28,7 % (−4,8).

  • SD +8,0
  • S −4,8
  • M −3,3
  • KD +3,3
  • C −1,7
  • V +1,3
  • MP −1,1
  • FI −1,1

Valdeltagande i Torsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,9 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Torsås på plats 115 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Torsås är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,8 % i Torsås 2 till 89,0 % i Gullabo.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torsås 1 (31,4 %) och sitt svagaste i Söderåkra 2 (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 12,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,5 procentenheter.

  • C +11,5
  • SD −8,0
  • M −5,6
  • KD −2,8
  • S +2,7
  • V −0,8

Största parti i Torsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Torsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,9 %87,2 %
2022Sverigedemokraterna34,1 %87,0 %
2018Sverigedemokraterna28,8 %87,9 %
2014Socialdemokraterna33,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,0 %84,4 %
2006Socialdemokraterna37,3 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Torsås 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Torsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GullaboSD27,5 %C47,6 %89,0 %
Söderåkra 1SD30,6 %S34,8 %85,0 %
Söderåkra 2S31,0 %S33,5 %85,6 %
Torsås 1SD31,4 %C27,1 %87,3 %
Torsås 2S31,9 %S35,3 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Torsås på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2018 · Alla kommuner 2018