Valresultat Oskarshamn 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 20 491
- Avgivna röster
- 18 048
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 763 | 32,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 970 | 22,2 % |
| MModeraterna | 3 243 | 18,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 468 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 1 080 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 055 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 835 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 304 | 1,7 % |
| Övriga partier | 152 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 021 | 34,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 034 | 17,1 % |
| MModeraterna | 2 679 | 15,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 227 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 258 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 1 134 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 023 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 276 | 1,6 % |
| Övriga partier | 75 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 884 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 338 | 18,6 % |
| MModeraterna | 2 803 | 15,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 948 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 454 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 203 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 980 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 1,5 % |
| Övriga partier | 34 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2018
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,2 % i Oskarshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- S +4,0
- KD +1,9
Svagare än i riket
- MP −2,7
- C −2,6
- V −2,1
- M −1,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Oskarshamn, från 16,3 % till 22,2 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,8 % till 32,2 % (−5,6).
- SD +5,9
- S −5,6
- M −2,9
- KD +2,4
- MP −1,6
- C +1,4
- FI −1,1
- V +1,0
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Oskarshamn på plats 105 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Centrum till 93,6 % i Kolberga-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (49,4 %) och sitt svagaste i Döderhult-Bockara (23,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 10,9 % i kommunvalet mot 4,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- L +6,2
- SD −3,6
- M −2,5
- V +2,2
- KD −1,5
- S +0,6
- C −0,6
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 30,7 % | S | 31,5 % | 77,7 % |
| Döderhult-Bockara | SD | 28,0 % | SD | 22,8 % | 90,0 % |
| Figeholm | S | 30,0 % | S | 30,0 % | 90,2 % |
| Fårbo-Misterhult | S | 28,3 % | S | 27,5 % | 86,5 % |
| Gröndal | S | 35,0 % | S | 33,8 % | 87,4 % |
| Humlekärrshult | S | 29,2 % | S | 30,7 % | 89,5 % |
| Kolberga-Mockebo | M | 28,4 % | S | 25,4 % | 93,6 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | S | 26,6 % | S | 26,9 % | 87,1 % |
| Kristineberg V | S | 48,9 % | S | 48,0 % | 82,5 % |
| Kristineberg Ö | S | 35,2 % | S | 38,7 % | 85,1 % |
| Norrtorn | S | 35,9 % | S | 35,6 % | 85,2 % |
| Orrängen-Syrenhagen | S | 33,2 % | S | 34,5 % | 84,3 % |
| Påskallavik | S | 31,4 % | S | 31,4 % | 85,4 % |
| Rödsle-Norrby | S | 28,1 % | S | 29,5 % | 92,3 % |
| Solbacka-Åsa | S | 38,4 % | S | 37,4 % | 79,4 % |
| Svalliden | S | 31,5 % | S | 31,1 % | 86,3 % |
| Södertorn | S | 49,4 % | S | 50,5 % | 80,3 % |