Valresultat Västervik 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 34,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 28 767
- Avgivna röster
- 24 829
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 431 | 34,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 709 | 19,2 % |
| MModeraterna | 4 155 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 2 154 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 637 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 555 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 954 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 694 | 2,8 % |
| Övriga partier | 282 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 867 | 36,7 % |
| MModeraterna | 4 063 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 945 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 2 225 | 9,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 884 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 837 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 559 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 632 | 2,6 % |
| Övriga partier | 158 | 0,7 % |
Kommunvalet 2018 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 876 | 32,2 % |
| MModeraterna | 4 956 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 863 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 2 335 | 9,5 % |
| S-VS-V | 1 238 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 216 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 135 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 960 | 3,9 % |
| VDMVDM | 900 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 697 | 2,8 % |
| Övriga partier | 317 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2018
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,3 % i Västervik mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,1
- SD +1,6
- C +0,2
- KD +0,0
Svagare än i riket
- M −2,9
- L −1,6
- MP −1,6
- V −1,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Västervik, från 13,6 % till 19,2 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,3 % till 34,3 % (−5,0).
- SD +5,6
- S −5,0
- KD +2,5
- M −2,4
- MP −1,7
- V +1,5
- FI −1,5
- C +0,9
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Västervik på plats 201 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Södermalm till 90,2 % i Marieborg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karstorp (50,7 %) och sitt svagaste i Blackstad-Odensvi (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 19,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,5 procentenheter.
- SD −7,5
- M +3,3
- KD −2,4
- S −2,2
- V −1,7
- C +0,8
- L +0,8
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blackstad-Odensvi | C | 27,7 % | C | 34,6 % | 88,1 % |
| Brevik | S | 35,5 % | S | 32,5 % | 87,6 % |
| Centrum | S | 26,9 % | M | 29,7 % | 84,1 % |
| Djurgården-Törnsfall | S | 29,5 % | S | 26,7 % | 89,5 % |
| Gamleby 1 | S | 29,3 % | S | 28,9 % | 81,3 % |
| Gamleby 2-Lofta | S | 30,6 % | S | 27,6 % | 86,4 % |
| Gladhammar | S | 33,6 % | S | 35,6 % | 85,1 % |
| Hallingeberg S | S | 48,8 % | S | 48,6 % | 83,6 % |
| Hjorted | S | 36,1 % | S | 35,8 % | 85,5 % |
| Johannesdal | S | 42,0 % | S | 41,0 % | 82,3 % |
| Karstorp | S | 50,7 % | S | 49,5 % | 78,9 % |
| Loftahammar | S | 23,8 % | M | 27,8 % | 88,2 % |
| Ludvigsdal | S | 41,5 % | S | 38,7 % | 89,8 % |
| Marieborg | M | 27,6 % | M | 33,4 % | 90,2 % |
| Peru | S | 37,2 % | S | 35,8 % | 82,5 % |
| Skogshaga | S | 48,2 % | S | 43,7 % | 82,8 % |
| Stenhagen | S | 31,9 % | S | 29,2 % | 84,4 % |
| Södermalm | S | 43,0 % | S | 40,4 % | 76,7 % |
| Ukna-Västra Ed | SD | 23,3 % | C | 21,6 % | 87,0 % |
| Västra Lund | S | 35,3 % | S | 32,8 % | 88,2 % |
| Västrum | S | 25,7 % | M | 25,9 % | 88,0 % |
| Östermalm | S | 35,7 % | S | 34,7 % | 82,1 % |
| Överum | S | 40,4 % | S | 34,8 % | 82,6 % |