Valresultat Nybro 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nybro med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nybro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Nybro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,6 %
Röstberättigade
14 848
Avgivna röster
12 857
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2018 i Nybro

Riksdagsvalet 2018 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 15832,7 %
SDSverigedemokraterna2 88422,7 %
MModeraterna1 87414,8 %
CCenterpartiet1 29610,2 %
KDKristdemokraterna9527,5 %
VVänsterpartiet7535,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3672,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2301,8 %
Övriga partier1831,4 %

Landstingsvalet 2018 i Nybro

Landstingsvalet 2018 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 42935,1 %
SDSverigedemokraterna2 06616,4 %
CCenterpartiet1 82714,5 %
MModeraterna1 55512,3 %
KDKristdemokraterna1 1799,4 %
VVänsterpartiet8156,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4713,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1971,6 %
Övriga partier680,5 %

Kommunvalet 2018 i Nybro

Kommunvalet 2018 i Nybro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 75329,3 %
CCenterpartiet3 34026,1 %
SDSverigedemokraterna1 99415,6 %
MModeraterna1 31810,3 %
VVänsterpartiet8376,5 %
KDKristdemokraterna7966,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4073,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1491,2 %
Övriga partier2211,7 %

Partiernas utveckling i Nybro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nybro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nybro per valår
Parti200620102014201820222026
S44,4 %38,6 %36,8 %32,7 %32,7 %28,7 %
SD3,0 %5,8 %17,2 %22,7 %27,2 %23,7 %
M18,8 %24,5 %17,3 %14,8 %15,7 %17,1 %
C12,1 %9,9 %10,5 %10,2 %6,3 %6,0 %
KD7,0 %6,1 %4,6 %7,5 %6,9 %7,9 %
V5,2 %6,1 %5,3 %5,9 %4,7 %7,9 %
L3,6 %3,6 %2,6 %2,9 %2,8 %3,7 %
MP2,6 %4,0 %3,4 %1,8 %2,2 %2,7 %
Övr3,2 %1,4 %2,5 %1,4 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande80,7 %84,0 %85,6 %86,6 %84,8 %84,5 %

Valdeltagande i Nybro 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nybro 2018

Så skiljer sig Nybro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 22,7 % i Nybro mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,2
  • S +4,5
  • C +1,6
  • KD +1,2

Svagare än i riket

  • M −5,1
  • MP −2,6
  • L −2,6
  • V −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nybro, från 17,2 % till 22,7 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,8 % till 32,7 % (−4,0).

  • SD +5,5
  • S −4,0
  • KD +2,9
  • M −2,5
  • MP −1,6
  • ÖVR −1,2
  • FI −0,9
  • V +0,6

Valdeltagande i Nybro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nybro på plats 189 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nybro är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,7 % i Nybro 3 till 90,2 % i Nybro 6.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nybro 3 (47,1 %) och sitt svagaste i Örsjö-Oskar (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Sverigedemokraterna i 3 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nybro är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,9 procentenheter.

  • C +15,9
  • SD −7,2
  • M −4,5
  • S −3,5
  • KD −1,3
  • V +0,6

Största parti i Nybro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nybro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nybro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,7 %84,5 %
2022Socialdemokraterna32,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna32,7 %86,6 %
2014Socialdemokraterna36,8 %85,6 %
2010Socialdemokraterna38,6 %84,0 %
2006Socialdemokraterna44,4 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Nybro 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Nybro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nybro, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BäckeboS25,2 %C34,4 %85,0 %
HällebergaS35,8 %S31,5 %84,5 %
KristvallaSD30,5 %C35,3 %88,9 %
KråksmålaS32,4 %S28,5 %83,7 %
Madesjö 1S32,1 %C33,1 %89,5 %
Madesjö 2SD26,5 %C38,9 %88,5 %
Nybro 1S38,1 %S38,0 %78,3 %
Nybro 2S38,9 %S37,0 %80,1 %
Nybro 3S47,1 %S47,1 %69,7 %
Nybro 4S36,0 %S31,8 %81,0 %
Nybro 5S33,2 %S29,5 %87,6 %
Nybro 6S36,2 %S31,2 %90,2 %
Nybro 7S33,9 %C30,6 %89,7 %
Örsjö-OskarSD30,7 %C30,3 %87,0 %

Utforska valdistrikten i Nybro på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2018 · Alla kommuner 2018