Valresultat Mönsterås 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (38,9 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 10 095
- Avgivna röster
- 9 011
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 840 | 31,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 341 | 26,3 % |
| MModeraterna | 1 233 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 893 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 578 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 473 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 273 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 2,1 % |
| Övriga partier | 94 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 931 | 33,2 % |
| CCenterpartiet | 1 963 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 486 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 857 | 9,7 % |
| MModeraterna | 741 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 230 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 151 | 1,7 % |
| Övriga partier | 31 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 506 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 775 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 376 | 15,3 % |
| MModeraterna | 459 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 282 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 274 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 142 | 1,6 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 39,4 % | 39,1 % | 31,9 % | 31,6 % | 29,6 % |
| SD | 3,7 % | 6,6 % | 18,3 % | 26,3 % | 30,6 % | 28,0 % |
| M | 17,3 % | 23,1 % | 16,9 % | 13,8 % | 14,0 % | 14,9 % |
| C | 12,4 % | 10,4 % | 9,6 % | 10,0 % | 6,3 % | 5,0 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,5 % | 8,0 % | 9,6 % |
| V | 5,2 % | 5,4 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,6 % | 5,1 % |
| L | 4,1 % | 4,3 % | 2,4 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,4 % | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,5 % | 85,6 % | 87,5 % | 89,3 % | 87,3 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mönsterås 2018
Så skiljer sig Mönsterås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i Mönsterås mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,7
- S +3,6
- C +1,4
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −6,0
- V −2,7
- L −2,4
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Mönsterås, från 18,3 % till 26,3 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,1 % till 31,9 % (−7,2).
- SD +7,9
- S −7,2
- M −3,1
- KD +2,2
- FI −1,0
- MP −1,0
- V +0,8
- L +0,7
Valdeltagande i Mönsterås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Mönsterås på plats 48 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mönsterås är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Mönsterås Centrum S till 89,9 % i Timmernabben.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mönsterås Landsbygd S (38,8 %) och sitt svagaste i Ålem (25,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 38,9 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,9 procentenheter.
- C +28,9
- SD −11,0
- M −8,7
- KD −3,4
- V −2,3
- S −1,1
- L −1,0
Största parti i Mönsterås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 87,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 80,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomstermåla | S | 36,0 % | C | 37,1 % | 87,9 % |
| Fliseryd | SD | 35,2 % | C | 33,1 % | 86,2 % |
| Mönsterås Centrum N | S | 33,9 % | S | 36,6 % | 83,9 % |
| Mönsterås Centrum S | S | 38,7 % | S | 39,4 % | 78,4 % |
| Mönsterås Landsbygd N | S | 26,9 % | C | 48,5 % | 86,1 % |
| Mönsterås Landsbygd S | S | 38,8 % | S | 38,3 % | 88,7 % |
| Mönsterås Ljungnäs | S | 32,3 % | C | 38,3 % | 89,9 % |
| Timmernabben | S | 30,6 % | C | 42,7 % | 89,9 % |
| Ålem | SD | 28,8 % | C | 43,8 % | 87,4 % |