Valresultat Högsby 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 4 071
- Avgivna röster
- 3 496
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 103 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 26,7 % |
| MModeraterna | 519 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 339 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 262 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 183 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 53 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 53 | 1,5 % |
| Övriga partier | 29 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 260 | 35,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 759 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 486 | 13,6 % |
| MModeraterna | 394 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 386 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 154 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 61 | 1,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 48 | 1,3 % |
| Övriga partier | 23 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 191 | 32,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 810 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 727 | 20,1 % |
| MModeraterna | 395 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 326 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 121 | 3,3 % |
| Övriga partier | 45 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2018
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 26,7 % i Högsby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,2
- S +3,6
- KD +1,2
- C +1,2
Svagare än i riket
- M −4,9
- L −4,0
- MP −2,9
- V −2,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Högsby, från 19,9 % till 26,7 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,3 % till 31,8 % (−7,5).
- S −7,5
- SD +6,8
- KD +2,2
- V +1,1
- FI −1,0
- C −0,9
- MP −0,7
- L −0,4
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,9 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Högsby på plats 217 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Fagerhult till 86,2 % i Berga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (44,7 %) och sitt svagaste i Fagerhult (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,1 % i kommunvalet mot 9,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,3 procentenheter.
- C +10,3
- SD −4,3
- M −4,0
- V −1,9
- KD +1,5
- S +1,1
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 28,3 % | S | 29,1 % | 86,2 % |
| Fagerhult | SD | 28,9 % | C | 24,3 % | 80,6 % |
| Fågelfors | S | 44,7 % | S | 37,0 % | 84,1 % |
| Högsby | S | 38,8 % | S | 43,2 % | 81,2 % |
| Ruda | SD | 35,9 % | SD | 32,8 % | 84,2 % |