Valresultat Högsby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 39,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 4 266
- Avgivna röster
- 3 656
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 426 | 39,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 721 | 19,9 % |
| MModeraterna | 532 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 386 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 194 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 2,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 69 | 1,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 41 | 1,1 % |
| Övriga partier | 27 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 539 | 42,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 564 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 479 | 13,1 % |
| MModeraterna | 385 | 10,5 % |
| KDKristdemokraterna | 372 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 140 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 58 | 1,6 % |
| Övriga partier | 14 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 402 | 38,0 % |
| CCenterpartiet | 826 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 587 | 15,9 % |
| MModeraterna | 314 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 286 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 81 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 46 | 1,2 % |
| Övriga partier | 22 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2014
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,7 % i Högsby mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- SD +7,0
- C +4,5
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −8,7
- MP −4,6
- FP −3,5
- FI −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Högsby, från 7,5 % till 19,9 % (+12,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,3 % till 14,7 % (−6,6).
- SD +12,4
- M −6,6
- S −2,0
- FP −1,5
- MP −1,4
- FI +0,9
- KD −0,7
- C −0,7
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Högsby på plats 161 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,4 % i Fagerhult till 84,1 % i Fågelfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (53,2 %) och sitt svagaste i Fagerhult (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 10,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.
- C +11,8
- M −6,2
- SD −4,0
- KD +2,4
- V −1,9
- S −1,3
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 37,8 % | S | 34,0 % | 83,2 % |
| Fagerhult | SD | 30,1 % | C | 22,7 % | 79,4 % |
| Fågelfors | S | 53,2 % | S | 44,8 % | 84,1 % |
| Högsby | S | 44,2 % | S | 46,0 % | 82,3 % |
| Ruda | S | 35,9 % | S | 35,1 % | 82,7 % |