Valresultat Mörbylånga 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mörbylånga med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 90,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,3 %
- Röstberättigade
- 11 329
- Avgivna röster
- 10 228
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 972 | 29,3 % |
| MModeraterna | 2 513 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 536 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 982 | 9,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 561 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 458 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 380 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 262 | 2,6 % |
| Övriga partier | 50 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 510 | 35,5 % |
| MModeraterna | 2 502 | 25,3 % |
| CCenterpartiet | 1 001 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 998 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 511 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 492 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 479 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 357 | 3,6 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 149 | 31,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 031 | 30,5 % |
| CCenterpartiet | 1 195 | 12,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 015 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 527 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 277 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 229 | 2,3 % |
| Övriga partier | 133 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- KD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 28,1 % | 29,3 % | 27,1 % | 29,6 % | 25,5 % |
| M | 25,2 % | 31,2 % | 24,8 % | 18,5 % | 19,5 % | 21,7 % |
| SD | 3,0 % | 5,9 % | 15,2 % | 20,6 % | 22,7 % | 19,2 % |
| C | 13,5 % | 11,0 % | 9,7 % | 11,2 % | 7,6 % | 8,9 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,5 % | 4,0 % | 4,7 % | 6,3 % |
| KD | 7,2 % | 6,5 % | 4,5 % | 7,3 % | 7,5 % | 8,1 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 5,1 % |
| V | 4,1 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,1 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,9 % | 90,3 % | 91,7 % | 90,4 % | 89,5 % |
Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mörbylånga 2014
Så skiljer sig Mörbylånga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 9,7 % i Mörbylånga mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,6
- SD +2,3
- M +1,5
Svagare än i riket
- V −2,0
- S −1,7
- MP −1,3
- FP −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mörbylånga, från 5,9 % till 15,2 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,2 % till 24,8 % (−6,4).
- SD +9,3
- M −6,4
- FI +2,3
- KD −1,9
- FP −1,7
- C −1,3
- S +1,2
- MP −0,7
Valdeltagande i Mörbylånga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,3 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mörbylånga på plats 8 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mörbylånga är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,5 % i Mörbylånga-Kastlösa till 91,7 % i Runsbäck.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Talludden (37,7 %) och sitt svagaste i Gårdby (19,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 3, Centerpartiet i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,7 % i kommunvalet mot 24,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- M +6,8
- SD −5,0
- C +2,3
- KD −2,2
- FP −1,3
- S +1,1
- MP −0,2
- V +0,2
Största parti i Mörbylånga sedan 2006
Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 89,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 91,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 90,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,2 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsrum | S | 27,0 % | S | 29,2 % | 91,1 % |
| Glömminge | M | 27,0 % | M | 34,7 % | 89,1 % |
| Gårdby | C | 21,7 % | C | 31,0 % | 88,3 % |
| Mörbylånga-Kastlösa | S | 37,2 % | S | 42,3 % | 83,5 % |
| Runsbäck | S | 34,1 % | M | 41,2 % | 91,7 % |
| Skogsby | S | 27,8 % | M | 32,1 % | 88,2 % |
| Snäckstrand | M | 30,9 % | M | 43,8 % | 90,5 % |
| Sydöland | S | 30,6 % | S | 33,1 % | 87,2 % |
| Talludden | S | 37,7 % | S | 37,7 % | 86,1 % |
| Vickleby-Resmo | M | 29,4 % | M | 35,9 % | 89,8 % |