Valresultat Mörbylånga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Mörbylånga med 25,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 89,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Mörbylånga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,5 %
Röstberättigade
12 798
Avgivna röster
11 453
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2026 i Mörbylånga

Riksdagsvalet 2026 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 88725,5 %
MModeraterna2 45921,7 %
SDSverigedemokraterna2 17719,2 %
CCenterpartiet1 0028,9 %
KDKristdemokraterna9198,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7126,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5775,1 %
VVänsterpartiet4674,1 %
Övriga partier1221,1 %

Regionvalet 2026 i Mörbylånga

Regionvalet 2026 i Mörbylånga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 15228,4 %
MModeraterna2 72024,5 %
SDSverigedemokraterna1 55814,0 %
CCenterpartiet1 25911,3 %
KDKristdemokraterna1 0139,1 %
VVänsterpartiet5785,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5615,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1831,6 %
Övriga partier690,6 %

Kommunvalet 2026 i Mörbylånga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Mörbylånga har 43 mandat. Moderaterna fick flest, 13 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 11 och Centerpartiet med 6.

Kommunvalet 2026 i Mörbylånga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 19128,6 %13(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90726,0 %11(−3)
CCenterpartiet1 56014,0 %6(±0)
SDSverigedemokraterna1 50613,5 %6(±0)
MPMiljöpartiet de gröna6395,7 %3(+3)
KDKristdemokraterna5575,0 %2(−1)
VVänsterpartiet5454,9 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1931,7 %0(−1)
Övriga partier730,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mörbylånga per valår
Parti200620102014201820222026
S34,9 %28,1 %29,3 %27,1 %29,6 %25,5 %
M25,2 %31,2 %24,8 %18,5 %19,5 %21,7 %
SD3,0 %5,9 %15,2 %20,6 %22,7 %19,2 %
C13,5 %11,0 %9,7 %11,2 %7,6 %8,9 %
KD7,2 %6,5 %4,5 %7,3 %7,5 %8,1 %
MP4,1 %6,3 %5,5 %4,0 %4,7 %6,3 %
L6,0 %5,8 %4,1 %3,9 %3,5 %5,1 %
V4,1 %4,3 %3,8 %5,9 %4,1 %4,1 %
Övr2,0 %0,9 %3,1 %1,4 %0,8 %1,1 %
Valdeltagande83,9 %87,9 %90,3 %91,7 %90,4 %89,5 %

Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mörbylånga 2026

Så skiljer sig Mörbylånga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 4,1 % i Mörbylånga mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +1,9
  • M +1,9
  • C +1,8
  • SD +1,7

Svagare än i riket

  • V −4,3
  • S −2,5
  • L −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Mörbylånga, från 19,5 % till 21,7 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,6 % till 25,5 % (−4,1).

  • S −4,1
  • SD −3,5
  • M +2,3
  • L +1,6
  • MP +1,6
  • C +1,2
  • KD +0,6
  • V −0,0

Valdeltagande i Mörbylånga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,5 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Mörbylånga på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Mörbylånga är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Talludden till 90,6 % i Gårdby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Färjestaden Östra (30,2 %) och sitt svagaste i Gårdby (18,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,6 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.

  • M +6,8
  • SD −5,7
  • C +5,1
  • L −3,4
  • KD −3,1
  • V +0,8
  • MP −0,6
  • S +0,5

Största parti i Mörbylånga sedan 2006

Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mörbylånga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,5 %89,5 %
2022Socialdemokraterna29,6 %90,4 %
2018Socialdemokraterna27,1 %91,7 %
2014Socialdemokraterna29,3 %90,3 %
2010Moderaterna31,2 %87,9 %
2006Socialdemokraterna34,9 %83,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mörbylånga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlgutsrumS24,6 %M34,3 %88,9 %
Färjestaden ÖstraS30,2 %M32,4 %85,9 %
GlömmingeS21,8 %M28,8 %89,5 %
GårdbySD19,6 %C34,6 %90,6 %
Mörbylånga-KastlösaS28,2 %S29,6 %80,4 %
RunsbäckS29,2 %M35,7 %87,4 %
SkogsbyS24,7 %M27,2 %86,4 %
SnäckstrandM28,5 %M39,2 %87,6 %
SydölandS24,5 %S24,9 %86,7 %
TalluddenS29,0 %S31,1 %80,2 %
Vickleby-ResmoM22,8 %M28,1 %87,8 %

Utforska valdistrikten i Mörbylånga på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2026 · Alla kommuner 2026